اعضای شورای سیاستگذاری و شورای تربیتی هیئت ثارالله رشت، خدمت آیت الله میرباقری ریاست محترم فرهنگستان علوم اسلامی قم رسیدند. ابتدای این جلسه حجة الاسلام متقیان با ارائه گزارشی از فعالیت های چندسال اخیر هیئت ثارالله در ابعاد تشکیلاتی و تربیتی، تقاضای راهنمایی و ارشاد از محضر استاد را داشتند.

استاد میرباقری (زید عزه) سخنان خود را بر محور سه نکته اساسی سامان دادند؛

 ایشان علاوه بر تحسین فعالیت های فرهنگی و تربیتی هیئت ثارالله، اعضای شورای سیاستگذاری را به این نکته مهم توجه دادند که تمام سیاست های کلان هیئت به نقطه کانونی «توسعه فرهنگ عزاداری» معطوف گردد و برنامه ریزی ها حول این مهم صورت بگیرد. فعالیت های دیگر هیئت مانند کارهای تربیتی و امور فرهنگی در خدمت توسعه کمی و کیفی مجالس عزاداری سیدالشهداء (سلام الله علیه) قرار بگیرد.

فراز بعدی سخنان ایشان، ناظر بر التزام به تئوری «جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» و ضرورت همراهی و همدلی با سایر مجموعه های فرهنگی و هیئات انقلابی بود. حداکثر توان نیروهای حزب اللهی باید به سمت جذب اکثری از عزاداران سیدالشهداء (سلام الله علیه) و دفع اقلی، برنامه ریزی شود.

در پایان جلسه، ایشان بر این نکته حساس تأکید داشتند که تقسیم بندی هیئات به سکولار و غیرسکولار تقسیم درستی نیست، چرا که ذات هیئات عزاداری قابل سکولاریزاسیون نیست و اگر هم برخی رفتارها دیده می شودبسیار اندک بوده و قابل اغماض است و باید نیروهای هوشیار و بصیر آن تعداد اندک را نیز در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مدیریت نمایند.

به بیان ایشان، فرهنگ عزاداری حضرت اباعبدالله (سلام الله علیه) در بطن خود نیروی انقلابی و فداکار نسبت به آرمان های مکتب تشیع و نظام اسلامی پرورش می دهد و این فرهنگ با ادبیات سکولار در یک جا جمع نمی شود.