حجت‌الاسلام و المسلمین سعید مهدوی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه، تقارن ایام فاطمیه، با سال جدید، دغدغه ای بین اردتمندان اهل بیت(ع) برای حرمت داری ایام فاطمیه ایجاد شده است، اظهار کرد: باید ضمن اینکه، حرمت ایام فاطمیه را نگه داشت، سال نورا به نام ویاد فاطمی (س) مبارک و پر برکت قرارداد.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری برای پاسداشت فاطمیه، به دور از افراط و تفریط افزود: باید سنت‌های نیکوی صله رحم، سیاحت و سفر مورد تاکید دین، نظافت و طهارت که به بهانه نوروز اتفاق می افتد، ضمن تعظیم شعائر مذهبی ایام فاطمیه، انجام شود.

کارشناس مسائل مذهبی برلزوم پاسداشت معقول فاطمیه تاکید کرد وگفت: بنابراین جمعی ازهیئت های مذهبی، مرامنامه‌ ای به این مناسبت تنظیم کرده و براساس آن، اجازه سوء استفاده جریان شیعه انگلیسی راکه با استفاده ابزاری از فاطمیه، موجب تفرقه، تکفیر و فتنه در جامعه مسلمانان می شوند، بگیرند.

مهدوی با اشاره به مرام نامه هیئت‌های مذهبی رشت، تاکید کرد: هیئت طراز انقلاب اسلامی، هیئتی است که قله و افق آرمانی هیئت هاست و همه فعالیت های آن، مورد رضایت امام عصر(عج) است. هیئت‌های مذهبی رشت، در آستانه ایام فاطمیه، به موازات هیئت‌های مذهبی کشور مرام نامه خود را در مسیر ایجاد هیئت طراز انقلاب اسلامی اعلام کردند. مرام هیئت‌های عزاداری، مرام فاطمی است. در قسمتی از این مرام نامه، آمده است” آن‌چه را آن بزرگوار پسندد ما پسندیم و از آن‌چه، ایشان را ناراحت کند پرهیز می‌کنیم و می کوشیم در ایام فاطمیه، بیش ازهر چیز مرام و سیره فاطمه(س) را در تمام عرصه‌های زندگی به مردم معرفی کنیم”.

مهدوی با تاکید براینکه هیئت‌ها، عزاداری فاطمیه را به هیچ وجه، در غیر از ایام عزای عمومی به جامعه تحمیل نمی‌کنند، بیان کرد: مرام هیئت‌های مذهبی برگزاری مراسم در ایام فاطمیه اول و دوم است و ایام عزاداری عمومی، محدودتر از ایام مراسم هیئت‌ها است و مرام این هیئت ها، تاکید بر برگزاری مردمی عزاداری هاست وانتظاردارند نهادهای عمومی، همچون صدا و سیما و مدیران شهری در ایام عزای عمومی، همراه با مردم حرمت فاطمیه را حفظ کنند.

وی به علاقه و ارادت مردم به حضرت زهرا(س) اشاره کرد و افزود: هیئت های مذهبی، براساس مرام نامه خود، خواستار پرهیز از ایجاد تقابل، بین فاطمیه و نوروز هستند و منافاتی بین فاطمیه و سنت های خوب نوروز چون صله رحم نمی بینند و واقفند که مردم در ایام عزای عمومی حضرت فاطمه(س)، حرمت این روزها را حفظ می‌کنند و رنگ فاطمی به نوروز می دهند.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه، براساس مرام نامه هیئت های مذهبی، شعار محوری ” او ایستاده پای امام زمان خویش” برای ایام فاطمیه امسال انتخاب شده است، عنوان کرد: تجمع بزرگ فاطمیون همزمان با سالروز شهادت فاطمه (س) در میدان شهدای ذهاب رشت، با این شعار محوری، برگزار می‌شود.

مهدوی گفت: هیئت‌های مذهبی درتبلیغات، اعلامیه ها و فضاسازی هیئت، با نگاه به سیره فاطمی، مفاهیم ایستادگی فاطمی، فرهنگ جهاد و شهادت، ولایتمداری، بیداری اسلامی، حیا و عفاف فاطمی را در عزاداری، تبیین و ترویج می‌کنند و بر پرهیز از ورود به بازی‌ها و دسته‌بندی‌های جناحی و سیاسی تاکید دارند وترویج و تبلیغ گفتمان‌های مورد نظر رهبر معظم انقلاب را مدنظر قرار می دهند.

وی با بیان اینکه محبت اهل بیت(ع)، محور وحدت شیعه وسنی است، افزود: هیئت های مذهبی برپایی مجالس ایام فاطمیه را وظیفه خود می دانند و هرگونه توهین ورفتار تفرقه افکن از افراطیون شیعه وسنی را محکوم می کنند و ریختن خون امت را به بهانه اختلافات مذهبی، عمل به خواسته صهیونیزم و استکبار می دانند.

کارشناس مسائل دینی بر لزوم الگوگیری از سبک زندگی حضرت زهرا(س) در راستای اقتصاد مقاومتی تاکید و خاطرنشان کرد: هیئت های مذهبی خود و مسئولان را به ساده زیستی، قناعت و مصرف کالاهای داخلی دعوت می کنند و درسال جدید فاطمی، همت خود را در محرومیت زدایی ازمستضعفان جامعه مصروف می کنند.

مهدوی به برنامه های پیشنهادی هیئت های مذهبی به دستگاه های مرتبط فرهنگی، جهت هماهنگی با دستگاه های فرهنگی شهر، از جمله روابط عمومی شهرداری، سازمان فرهنگی ورزشی و سازمان زیبا سازی شهرداری و ارشاد، اشاره کرد و افزود: فضاسازی ورودی شهرهای استان، بوسیله بنرهایی که بیانگر احادیث حضرت زهراست مزین شود و استفاده از پیام های فاطمی، هفت سین های میادین اصلی با جلوه ای از نماد ها و متبرک به اسامی حضرت زهرا(س) وفضاسازی محیطی شهر، با نصب بنر و پوسترو سایر ابزار ها ونماد های تبلیغی با عنوان بهار فاطمی به مسئولان فرهنگی، پیش نهاد می شود.

وی گفت: تهیه منشور فاطمی جهت خط دهی کلی و جریان ساز، اجتماع ویژه روز شهادت، راه اندازی خیمه های فرهنگی و تبلیغی بهار فاطمی همچون غرفه های پرسش و پاسخ، نقاشی کودک، کتاب و محصولات فرهنگی، تهیه پیامک بهار فاطمی، برنامه های فرهنگی و هنری، جهت دهی به هیئت های مذهبی مردمی برای راه اندازی ایستگاه های صلواتی، از دیگر برنامه های پیش نهادی هیئت های مذهبی به دستگاه های فرهنگی برای گرامیداشت فاطمیه است.

همچنین هیئت های مذهبی سراسر کشور در پایان چهارمین همایش هیأت های برگزیده و محوری کشور شرکت کنند های در همایش در آستانه ایام فاطمیه بیانیه ای صادر کردند که متن آن بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 

هیأت تراز انقلاب اسلامی هیأتی است که گوشه گوشه و لحظه لحظه‌اش مورد رضایت امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشد. هیأتی که شایسته برپایی در حضور حضرتش باشد. هیأتی آماده حضور و ظهور… . چنین هیأتی، قله و افق آرمانی هیأت ها است.

ترسیم بایسته‌ها و شایسته‌های چنین هیأتی، هر چند سخت و دشوار می‌نماید؛ اما لازم است و ضروری. ما شرکت‌کنندگان در چهارمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور در آستانه ایام فاطمیه، مرام‌نامه خود را در مسیر ایجاد هیأت تراز انقلاب اسلامی به شرح ذیل اعلام می‌کنیم:

 1. مرام ما مرام فاطمی است آنچه را آن بزرگوار پسندد ما هم می‌پسندیم؛ و از آنچه ایشان را ناراحت کند پرهیز می‌کنیم. می‌کوشیم در ایام فاطمیه بیش از هرچیز مرام وسیره فاطمه زهرا سلام الله علیها را در تمام عرصه های زندگی به مردم معرفی کنیم.
 1. مرام ما اهل هیأت این است که در ایام فاطمیه اول و ایام فاطمیه دوم برای صدیقه طاهره -سلام الله علیها- مراسم برگزار   می­کنیم؛  اما این عزاداری را به هیچ وجه در غیر از ایام عزای عمومی به جامعه تحمیل نمی‌کنیم. بدیهی است که ایام عزای عمومی محدودتر از ایام مراسمات هیأت است. ما ضمن تأکید بر برگزاری مردمی عزاداری‌ها، از نهادهای عمومی چون صداوسیما و مدیران شهری توقع داریم در ایام عزای عمومی همراه با مردم حرمت فاطمیه را حفظ کنند.
 1. از ایجاد تقابل بین فاطمیه و نوروز پرهیز کرده و می‌دانیم مردم ما محب و علاقمند به «ریحانه النبی»دردانه رسول خدا و اهل بیت او هستند و در ایام عزای عمومی فاطمیه حرمت این ایام را حفظ خواهند کرد و منافاتی بین فاطمیه و سنت‌های خوب نوروز چون صله ارحام نمی‌بینند. همچون گذشته دید و بازدیدهای خود در این ایام را مزین به ذکر صلوات و بیان فضایل و سیره حضرت زهرا کنند تا مصداق جلسات احیای امر باشند و رنگ فاطمی به نوروز می دهند.
 1. در روز شهادت صدیقه طاهره(س) که ایران اسلامی غرق ماتم و اندوه است با برگزاری مراسم ویژه و تجمع هیأت ها و تکریم و پذیرایی از عزاداران فاطمی، یاد و ذکر آن اسوهً عظمی را در فضای عمومی کشور زنده می‌کنیم.
 1. مابا تأسی به شهیده ولایت که در شرایط تحمل زخمها و دردها با تمام وجود از امام زمان خویش دفاع کرد، شعارمحوری «او ایستاد پای امام زمان خویش» را برای ایام فاطمیه امسال  انتخاب می­کنیم  و اعلام می­کنیم  «ما ایستاده ایم» چون فاطمه -سلام الله علیها- .در تبلیغات، اعلامیه‌ها و فضاسازی هیأت با نگاه به  سیره فاطمی مفاهیمی چون:  ایستادگی فاطمی، فرهنگ جهاد و شهادت، ولایتمداری، بیداری اسلامی، حیا و عفاف فاطمی را تبیین و ترویج می کنیم.
 1. ما با تکریم خواهران شرکت‌کننده در عزای حضرت زهرا(س) به عنوان رهروان فاطمی، حضرت زهرا را الگوی کامل زنان مسلمان به ویژه در ایفای نقش مادری و همسری دانسته و از تمامی پیروان عفت و حیای صدیقه طاهره تجلیل می کنیم.
 1. ما ضمن پرهیز از ورود به بازی‌ها و دسته بندی های جناحی و سیاسی بر ترویج وتبلیغ گفتمان های مورد نظر علمدار فاطمی، فرزند صالح حضرت زهرا(س)، رهبر معظم انقلاب تاکید کرده و با ایشان بیعتی دوباره می­کنیم.
 1. ما محبت اهل بیت(ع) را محور وحدت شیعه و سنی می دانیم و با تاکید بر حقانیت اهل بیت(ع) و اعلام این امر که اهل سنت برادران ما و محب اهل بیت پیامبر(ص) هستند، برپایی مجالس ایام فاطمیه و بیان روضه های حضرت صدیقه(س)، ریحانه رسول خدا را وظیفه خود دانسته و هرگونه توهین، سب و رفتار تفرقه افکن را از افراطیون شیعه و سنی محکوم نموده و ریختن خون امت پیامبر اسلام را به بهانه اختلافات مذهبی عمل به خواسته صهیونیسم ، استکبار جهانی و دشمنان اسلام می دانیم.
 1. شهدا پیشتازان تاسی و الگوگیری از حضرت صدیقه شهیده (س) هستند. ما با معرفی و ترویج سیره شهدای دفاع مقدس و نهضت جهانی اسلام در هیأت، یاد و خاطره آنها را زنده نگه می‌داریم و راه و مسیر آنها را ادامه می دهیم.
 1. ما با پیروی از سبک زندگی و الگوی ساده‌زیستی حضرت زهرا (س) و در راستای اقتصاد مقاومتی، خود و مسئولان را به ساده‌زیستی، قناعت و مصرف کالای داخلی دعوت می‌کنیم. و با تأسی به سیره آن بانوی رحمت و مهربانی و الگوی «یطعمون الطعام» و در سال جدید فاطمی همت خود را در محرومیت زدایی از ایتام آل محمد و مستضعفان جامعه بیش از گذشته مصروف خواهیم کرد.
 1. فروغی که با انقلاب اسلامی و ید بیضای حضرت روح الله در جان مسلمانان جهان تابیده شد، امروز به شعله خشمی تبدیل شده که دامن حکومت‌های ستمگر منطقه را گرفته است. توجه به مسائل بین‌المللی، شناخت نظام استکبار جهانی و یاری مادی و معنوی مظلومان را وظیفه خود می‌دانیم و هرگونه هتک و اهانت به مقدسات همه ادیان و مذاهب نظیر توهین اخیر نشریه هتاک فرانسوی به رسول الله الاعظم (ص) را محکوم می‌کنیم.