حسن رحیم‌پور ازغدی، ظهر دیروز در نهمین دوره فرهنگی و آموزشی اندیشه‌های آسمانی اظهار داشت: جهاد به معنی مبارزه، تلاش و احساس مسئولیت است و فقط به معنی جنگ نیست؛ ابعاد مختلفی مانند جهاد اخلاقی، علمی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و در آخرین مرتبه جهاد نظامی را شامل می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به زندگی ایده‌آل قرآنی خاطرنشان کرد: زندگی قرآنی بدون ترس و خون است و یکی از بهترین عبادات در جامعه اسلامی نیز شادکردن مردم است، جامعه دینی از نظر اسلام جامعه امن، با بهداشت سالم و امنیت کامل است.

وی با اشاره به اینکه جهاد برای مبارزه با دشمنان، آرامش است، عنوان کرد: زندگی بدون مبارزه و جهاد در جامعه انسانی امکان ندارد و انسان گاهی باید برای بقاء خود با طبیعت، رقبا و جوامع دیگر به مبارزه بپردازد.

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به اینکه دو نوع مبارزه داریم گفت: یک مبارزه حیوانی و برای بقا است و مبارزه دیگر مبارزه اسلامی و توحیدی است که با هدف‌های متعالی و روش‌های مناسب انجام می‌شود، اگر از بعد دفاع و دفع ضرر به جنگ نگاه کنیم الهی‌ترین عمل است اما اگر از بعد ظالم و متجاوز بررسی کنیم، کثیف‌ترین عمل است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: جهاد اکبر مبارزه با نفس خود است و از این جهت اکبر است که اهمیت بیشتر دارد و سخت‌تر است، جهادی که در آن خطر وجود دارد، بزرگترین ریسک است و خداوند پاداش زیادی به مجاهدان می‌دهد اما تربیت و اصلاح نفس از این جهاد بزرگ‌تر است زیرا با جهاد اکبر می‌توان جهاد کبیر و مبارزه را ادامه داد.

وی با بیان اینکه اگر بر خودمان مسلط نباشیم در جهاد کبیر کم می‌آوریم، عنوان کرد: گاهی هدف اصلی و فرعی را گم می‌کنیم و این نشان‌دهنده این است که در مبارزه با خود دچار مشکل هستیم، هدف از جهاد کبیر نجات بشریت و هدف از جهاد فرهنگی رشد عدالت است.

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به اینکه صحیفه سجادیه حاوی تمام مؤلفه‌های اسلامی در ابعاد مختلف است، افزود: در صحیفه سجادیه می‌بینیم که توصیه شده جامعه اسلامی باید قوی باشد، سرزمین‌های آن غیرقابل نفوذ باشد، اموال و سرمایه‌های آن ثمربخش و رو به رشد باشد در همین راستا هدف مبارزه و جهاد اسلامی این است که در سراسر دنیا کسی جز خداوند پرستیده نشود.