علی کریمی، مشاور ازدواج  درباره علل سوءظن و بی اعتمادی در میان زوج‌ها گفت: اعتماد یکی از مسایل دارای اهمیت در زندگی زناشویی است، اگر وجود نداشته باشد نمی‌توانند زندگی کنند.

 وی افزود: همه افراد دوست دارند فرد آن‌گونه باشد که خود را نشان می‌دهد و اگر این‌گونه نباشد زندگی‌شان لطمه می‌خورد و میان زوج‌ها مشکل به وجود می‌آید.

 کریمی اظهار کرد: برخی از موارد که بی اعتمادی را بین زوج‌ها سلب می‌کند به خاطر سابقه ارتباط به پیش از ازدواج است که طرف مقابل خبر ندارد.

 وی ادامه داد: داشتن دوست دختر و دوست پسر در کشورهای غربی جا افتاده است و طرف مقابل می‌داند با فردی که ازدواج می‌کند قبلا شرکای عاطفی یا جنسی داشته است اما در فرهنگ دینی و سنتی ما این امر درست شمرده نمی‌شود.

 کریمی ادامه داد: افراد پس از ازدواج دوست دارند با کسی ازدواج کنند که پیش از ازدواج هیچ ارتباط صمیمی با دختر و پسری نداشته باشد، در صورتی که در میان قشر متوسطه و در شهرهای بزرگ ارتباط‌های وسیع وجود داشته باشد، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت با مرد یا زنی ازدواج کرد که پاکیزه‌ترین فرد باشد.

 کریمی اظهار کرد: افرادی که سابقه خوبی در زندگی ندارند و دوستی‌ها و ارتباط‌های مختلفی داشته‌اند دوست ندارند با فردی ازدواج کنند که همانند آنان رفتار کرده باشد چرا که همه نوع شرایط و افراد را دیده‌اند و انتظار دارند با فردی که ازدواج می‌کند هیچ ارتباطی با نامحرم حتی جزیی در حد صحبت‌کردن هم نداشته باشد که این مسئله باعث بی‌اعتمادی می‌شود.

 وی یکی دیگر از علل بی اعتمادی در میان زوج‌ها را وقوع انواع و اقسام وسایل ارتباطی و ماهواره دانست و گفت: بعد از ازدواج مرد یا زن با انواع و اقسام وسایل ارتباطی با دیگران ارتباط برقرار می‌کند و ممکن است طرف مقابل این مسئله را دوست نداشته باشد و به صورت ناخودآگاه شرایط بی‌اعتمادی فراهم ‌شود و یا فرد از طرف مقابل انتظار ندارد در ماهواره مسایل مختلف را ببیند اما هنگامی که با این مسئله روبرو می‌شود یک بی‌اعتمادی در ضمیر ناخودآگاه وی به وجود می‌آید.

 این مشاور ازدواج تاکید کرد: توصیه بنده به کسانی که می‌خواهند زندگی پایدار داشته باشند این است که باید وسایلی مانند ماهواره را از زندگی خود حذف کنند چرا که این دست از ارتباطات موجب می‌شود بین دو طرف سردی به وجود آید.

 وی با بیان اینکه گذشته هر فرد به خود فرد بستگی دارد مگر اینکه به آینده لطمه بزند، بیان کرد: هر فردی ممکن است در گذشته خطاهایی را انجام دهد و اگر کسی انتظار دارد طرف مقابل هیچ خطایی نکرده باشد این انتظار نادرست است و باید واقع‌بینانه برخورد کند.

 وی افزود: فردی که در گذشته خطایی انجام داده است اگر پس از ازدواج توبه کند و زندگی سالمی داشته باشد می توان گذشت کرد.

 کریمی با بیان اینکه اگر کسی در گذشته خطایی کرده است و در خود می‌بیند هیچ‌گاه پس از ازدواج دوباره به سمت این خطا نمی‌رود، بنابراین هیچ چیز به طرف مقابل خود نباید بگوید، اظهار کرد: اما اگر فرد در خود می‌بیند خطاهایی که در گذشته انجام داده است و در آینده هم تکرار می‌کند بنابراین نباید با کسی ازدواج کند و یا باید با کسی همانند خود ازدواج کند.