معرفی کتاب چرا حجاب؟

قالب : عمومی
نویسنده :ابراهیم خرمی مشکانی
ناشر : مرسل
سال انتشار :۱۳۸۳
مناسب برای مکان ها : متوسطه – سه ساله سوم / دانشگاه / حوزه علمیه / اماکن مذهبی / نهاد های عمومی / فضای مجازی / مکان های خانگی /
مناسب برای جنسیت : زن / مرد /
مناسب برای رده ی سنی : نوجوان ۱۶-۱۸ / جوان ۱۹-۳۰ / بزرگسال۳۱وبالاتر /
مناسب برای افراد : خوش حجاب / – کم حجاب /
ویژگی های ممتاز : از جهت ساختاری :تناسب قطعه و حجم / نوشته پشت جلد / کیفیت صحافی / صفحه چینی وصفحه آرایی / کیفیت ویراستاری / ریزموضوع )متناسب با عنوان( / قلم روان و زبان متناسب با موضوع، هدف و مخاطب کتاب / مشخص نمودن مخاطب کتاب در اول کتاب / انگیزش مخاطب برای مطالعه / تناسب روش به کار گرفته شده با موضوع / تناسب با فرهنگ و مبانی اسلامی و هنجارهای اجتماعی / پاسخ به پرسش های احتمالی درسطح جامعه / امانتداری محتوایی / باز کردن ابعاد مختلف موضوع متناسب با حیطه کتاب از جهت محتوایی :گستردگی استفاده از آیات وروایات / قرائت و ضبط صحیح کلمات و اعراب گذاری آنها / ترجمه صحیح، به روز، روان و دقیق عبارات به فارسی

ابراهیم خرمی مشگانی در کتاب چرا حجاب؟ به موضوعاتی هم‌چون، معنا و چگونگی حجاب همراه با یادآوری نقش زنان در اجتماع، لزوم، فواید و اثرات رعایت حجاب و پیامدهای آن، عوامل و عواقب اجتماعی عدم رعایت حجاب، شیوه‌های پیشگیری از بی‌حجابی، شیوه‌های برخورد با بی‌حجابی اشاره کرده است.

بى‌گمان حجاب در جامعه نقش مهمى دارد و این نقش در ارتباط با زندگى زنان بیشتر اهمیت پیدا مى‌کند. در پرده‌ى حجاب است که عفت و وقار زنان حفظ شده و روز به روز بر مقام و منزلت زنان باحجاب افزوده خواهد شد.

زن در سایه‌ى حجاب مى‌تواند به موازات رسیدن به درجات بالایى از کمال و عظمت، سعادت و شخصیت خویش را نیز حفظ کند تا جایى که حجاب در زمره‌ى یک ارزش واقعى پرچمدار عفت و شخصیت زنان خواهد بود و بى‌حجابى مهر بطلانى است بر همه‌ى ارزش‌هاى نهفته در وجود زنان و به عنوان یک ضد ارزش، وسیله‌اى است در دست انسان‌هاى فاسد تا روز به روز زنان را به ورطه‌ى نابودى بکشانند.

بر همگان فرض و واجب است که از ارزش‌هاى موجود در جامعه به بهترین شیوه‌ى ممکن دفاع کنند، ارزش‌هایى که با خون صدها هزار شهید تأیید شده است، ارزش‌هایى که یک میراث گران‌بها از اسلام عزیز است و بوده‌اند مردان فداکارى که تا پاى جان براى حفظ آن ارزش‌ها گام برداشته‌اند.

حجاب شخصیت و هویت زن را در نمودارى از عزت و عظمت ترسیم مى‌کند و زمانى که حجاب کمرنگ شد، این نمودار سیر صعودى خویش را از دست مى‌دهد و به جاى رسیدن به نقطه‌ى عفت و شخصیت و عزت و عظمت؛ به پرتگاه ذلت و خوارى و خفت مى‌رسد.

از همین جاست که حریم عفت عمومى شکسته مى‌شود و وقار و شخصیت زنان از دست مى‌رود و در چنین شرایط تاریک و وحشتناک جرم و جرایم زیاد مى‌شود و زنان بى‌حجاب همچون عروسکان نمایشى، نقش‌ پردازان دستان شوم استعمار مى‌شوند.

در این تراژدى غمناک بى‌حجابى؛ پرده‌هایى از نمایش‌هاى زشت و ملال‌آور را شاهد خواهیم بود، پرده‌هایى همچون از هم پاشیده شدن خانواده‌ها، افزایش فساد و فحشا و شکسته شدن حریم عفت عمومى و صدمه دیدن کرامت زن و… .