طشت گذاری، مراسمی است سنتی که که هر سال قبل از آغاز ماه محرم در مساجد مختلف، از جمله مسجد علی ابن ابیطالب علیه السلام شهرستان ماسال برگزار می شود و طلیعه دو ماه عزادری محرم و صفر می باشد و عطر محرم را به مشام می رساند.

درباره فلسفه مراسم طشت‌گذاری چنین می‌گویند: روزی که «حر بن ریاحی» با دو هزار نفر از سپاهیان خویش راه را بر امام حسین علیه السلام بست و به امام گفت که باید با یزید بیعت کند و امام امتناع کرد.

ابا عبدالله الحسین علیه السلام وقتی خستگی و تشنگی را در چهره سپاهیان حر مشاهده کرد، دستور دادند که آنها را سیراب کنند. حتی دستور دادند به چهارپایان سپاه حر نیز آب دهند، چون این اتفاق در ۲۷ ذی‌الحجه روی داد، لذا مردم در این روز مراسم طشت گذاری را انجام می‌دهند.

اگر به صورت سمبلیک به این آیین توجه گردد باید گفت که آب رمزی از فرات می‌باشد که به مساجد و حسینیه‌ها می‌آورند و به یقین قداست و جایگاه والای آب را در فرهنگ شیعیان و به خصوص ایرانیان که از دیرباز نیز از جایگاه خاص و معنوی برخوردار بوده، عمق و وسعت بسیاری بخشیده است این سنت به پیروی از اقدام امام حسین و یادآور رفتار جوانمردانه او در مقابل سپاه حرّ می‌باشد.

جوانان فعال در مسجد علی ابن ابیطالب علیه السلام شهرستان ماسال در روز جمعه ۹ مهر با برگزاری این مراسم ارادت خود را به سالار شهیدان نشان دادند و سعی در عمق بخشیدن و تبیین رفتار جوانمردانه امام حسین(ع) داشتند.