علیرضا قانع، سرپرست سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت امروز (19 آبان) در جمع خبرنگاران رشت گفت: نخستین آئین تجلیل از فعالان هیات‌های مذهبی، مداحان نوجوان و پیرغلامان حسینی با هدف ارج نهادن به سال‌ها خدمتگزاری پیرغلامان هیات‌های مذهبی حضرت اباعبداللة الحسین(علیه السلام) و به منظور تشویق و ترغیب هر چه بیشتر نونهالان و نوجوانان به خدمتگزاری، همزمان با دهه سوم صفر، اربعین حسینی برگزار می‌شود.

وی الگوسازی برای نسل نوجوان و جوان جامعه را از دیگر اهداف برپایی این مراسم ذکر کرد و افزود: برگزاری اینگونه همایش‌ها موجب می‌شود تا فرهنگ قدردانی و قدرشناسی از سال‌ها زحماتی که برای اقامه‌ عزای امام حسین(علیه السلام) به وسیله‌ پیشکسوتان انجام شده، در جامعه‌ نهادینه شود.

قانع برپایی نمایشگاه «با عاشوراییان» را از برنامه‌های این آئین دانست و تصریح کرد: در این  نمایشگاه آثاری از دستاوردها، تولیدات و آثار فاخر هیأت‌های حسینی ویژه‌ی ماه محرم و صفر به نمایش گذارده می‌شود.

وی اضافه کرد: نمایشگاه مذکور شامل عکس‌های مراسم و آیین‌های عزاداری، پوسترها، نشریات تولیدی، فیلم‌های سخنرانی، مداحی، نوحه‌خوانی، تعزیه، تصاویر سینه‌زنی، کلیپ‌های تولیدی هیأت‌های مذهبی و… است که در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

قانع با بیان اینکه آثار برگزیده مورد تجلیل و قدردانی قرار می‌گیرند اظهارکرد: نگاه زیبایی شناسانه، توجه به هویت و باورهای دینی، آموزه‌های مذهبی و مفاهیم اخلاقی، رعایت سنت‌های حاکم بر خیمه‌ عزاداری، ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی و رفتارسازی و الگوسازی مناسب از جمله  شاخص‌های است که در داوری آثار مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات و آگاهی‌های بیشتر به سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت واقع در ابتدای خیابان سعدی – خانهی فرهنگ و هنر مراجعه و یا با شماره تلفن 33264640 تماس بگیرند.