آيت الله مکارم شيرازي در ديدار با آقاي دکتر لاريجاني رياست مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی ایشان، گفتند: واقعيت اين است که دولت در اين مدت يکسال خدمات خوبي کرده و کسي نمي تواند انکار کند، ولي مشکلاتي است که بايد گفته شود.

این مرجع تقلید با تاکید بر این نکته که انتقاد اگر سازنده باشد نعمت و اگر مخرب باشد عذاب است، فرمودند: حتي انتقاد سازنده هم تلخ است و بايد تلخي آن را تحمل کرد و پذيرفت و الا اگر نباشد اشتباهات تکرار مي شود.

وی تصریح فرمود: تأکيد مي کنیم اعضاي محترم هیات دولت نبايد از انتقادهاي سازنده ناراحت شوند؛ ما اميدواريم در این شرایط کسي انتقاد مخرب هم نکند چراکه در شرايط فعلي کشور درست نيست.

ایشان در ادامه فرمایشات خود با تاکید بر این که برای حل مشکل اقتصادي متوليان زيادي وجود دارد که ان شاءالله به وظایف خود عمل خواهند کرد، اما مشکل فرهنگي متولي کمتري دارد به همين دليل ما روي مشکل فرهنگي تکيه مي کنيم، فرمودند: به عنوان نمونه مسأله نسل سوم اينترنت که مطرح شد، از شوراي عالي فضاي مجازي چند نفر پيش ما آمدند و توضيحاتي دادند، من احساس کردم واقعا خطري ممکن است ايجاد شود تذکراتي دادم. متاسفانه بعضي با سوء نيت سخنان و اظهارات ما را تحريف کرده بودند. ما مخالف تکنولوژي نيستيم نه تنها مخالف نيستيم بلکه واجب که از آن استفاده کنیم.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی فرمودند: روايتي داريم که اگر علم در ثريا باشد جمعي از ايرانيان آن را به زمين مي آورند؛ آن زمان که ما مسلمانان داراي نهضت و انقلاب علمي بوديم اروپاييان قرون وسطايشان را طي مي کردند.

ایشان با تاکید بر این که ما از تکنولوژي به تمام معنا دفاع مي کنيم، تصریح کردند: عده ای خيال نکنند ما مخالف این تکنولوژی ها هستيم ، منتهي تکنولوژي غربي مانند آب گل آلود و غير بهداشتي است. آب مايه حيات است اما وقتي گل آلود و غير بهداشتي شد بايد تصفيه شود.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی اضافه کردند: ما مي گوييم اين آب آلوده غير بهداشتي به نام نسل سوم اينترنت را تصفيه کنيد تا آب بهداشتي شود و در اختيار بگذاريد تا همه از آن استفاده کنند و کسي  مخالف آن نيست. آدم بي عقل مخالف پيشرفت و تکنولوژي است؛ بنابراين تفسيرهايي که کرده اند درست نيست.

ایشان فرمودند: وزير محترم ارتباطات نامه اي به من نوشته بودند که ما شوراي عالي مجازي را ديديم، شوراي عالي مجازي به من گفتند که با من تماس نگرفتند. مسأله مهم اين است که گفتند: بعد از اين نسل سوم روي موبايل ها هر فيلمي که بخواهيد هست. من مشهد بودم براي من آوردند و نشان دادند و انواع فيلم هاي آلوده در آن بود بدون هیچ گونه فیلترشکنی؛ با این وجود بنده باز هم اعتماد نکردم از يکي از اطرافيان تلفن همراهش را گرفتم و باز ديدم که تمام فيلم ها بدون هيچ گونه فيلتري در آن وجود دارد؛ ما خواستيم که اين آقايان بروند پيش وزير محترم ارتباطات و جلوي چشم ايشان به ايشان نشان بدهند که چه فيلم هايي فورا روي تلفن همراه شان مي آيد.

وی با تاکید بر این که ما که پايبند به اخلاق اسلامي هستيم و خط قرمزهايي داريم، اظهار داشتند: هر تکنولوژي که مي آيد بايد آن را پاک کنيم؛ بايد اين آب آلوده را تصفيه کنند. من مي گويم در اين مسأله عجله نکنند، با شوراي عالي مجازي تماس بگيرند پيش ايشان بروند، با هم صحبت کنند، نشان بدهند که اين در آينده خيلي مشکلات ايجاد مي کند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی تصریح فرمود: ما فکر مي کنيم مسائل فرهنگي تبديل به مسائل سياسي اقتصادي مي شود و مسائل سیاسی اقتصادی نیز تبديل به مسائل فرهنگی و تاثیر و تاثر متقابلی دارند.

وی تصریح کرد: ما دارای حکومت اسلامي هستيم و معتقديم که اخلاق اگر فاسد شد مشکلات زيادي ايجاد مي شود الان چرا طلاق زياد شده؟ چرا ازدواج کم شده؟ چرا شوهر به زن و زن به شوهر بدبين شده اند؟ يکي از عوامل مهمش همين هاست.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزود: اين بي بندوباري ها نظام خانواده را متلاشي مي کند؛ ما اگر تذکر مي دهيم مي گوييم مصلحت شما اين است ما دلمان مي سوزد. ما مسائل فرهنگي را رصد کنيم و به سهم خودمان تذکر دهيم. گاهي اين مسائل  براي ما هزينه هايي دارد که آن را می پردازیم.

وی خطاب به رییس مجلس با بیان این که شما با توجه به موقعیت تاثیرگذاری که دارید می توانید کمک کنید تا این مشکلات به حداقل برسد، تاکید کردند: اميدواريم پيام ما را به ايشان برسانيد تا روي اين برنامه فکر کنند.

وی ادامه دادند: روي برنامه هاي نشريات داخل دانشگاه ها باید فکري بشود و نظارت کافی بر آن صورت گیرد؛ ما به اساتيد و دانشجويان علاقه داشته و ایمان در ميان آنها جوانان بسيار متدين هستند اما دشمن مي خواهد نفوذ کند و باید در این زمینه مراقب بود.