آیت‌الله رضا رمضانی گیلانی نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری و رئیس اتحادیه اروپایی علمای اسلام درباره تشدید فشارهای حکومت آل خلیفه به شیخ عیسی قاسم رهبر انقلابی بحرین، گفت: ماده ۱۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر تصریح می‌کند که هیچکس را نمی‌توان خودسرانه از تابعیت خویش محروم ساخت. این وظیفه ذاتی مدعیان حقوق بشر است که به این عرصه ورود پیدا کنند.

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه علمای اسلام و مراجع شیعه در ایران و نجف نیز باید مواضع خود را به‌طور جدی ابراز کنند، خاطرنشان کرد: باید تمهیداتی اندیشید تا علمای اهل‌سنت به‌ویژه الازهر وارد این عرصه شوند و این مسئله را به‌عنوان یک موضوع خلاف حقوق بشر  و خلاف شرع محکوم کنند چراکه مواضع علمای جهان اسلام بسیار می‌تواند تأثیرگذار باشد.

رئیس اتحادیه اروپایی علمای اسلام با اشاره به اینکه  باید اجتماعاتی را در نقاط مختلف جهان طراحی کرد، گفت: ایران موضع محکمی در این مسئله گرفته است ولی برگزاری تجمع در اروپا و همچنین کشورهای عربی می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

امام جمعه مرکز اسلامی هامبورگ با یادآوری این نکته که  مواضع گذشته در حمایت از شیخ عیسی قاسم موجب شد تا از اخراج وی صرف‌نظر کنند، خاطرنشان کرد: طرح مسئله محاکمه، شکست حکومت آل‌خلیفه  و حامیان وی بود و اگر از محاکمه وی نیز صرف‌نظر کنند باعث شکست قطعی آنها خواهد شد.

وی افزود: باید مجامع بین‌المللی را  فعال کرد تا به این عرصه ورود کنند. وظیفه ذاتی هرکس این است که هرکاری می‌تواند انجام دهد تا مانع از محاکمه ایشان بشوند.

آیت‌الله رمضانی در پاسخ به این پرسش که محاکمه شیخ عیسی قاسم  چه خطراتی برای حکومت بحرین دارد؟ گفت: من فکر می‌کنم با مجموعه مسائلی که در بحرین می‌گذرد، تنشهای جدی‌تری بوجود خواهد آمد و به یک حرکت خودجوش تبدیل خواهد شد که تهدید جدی برای دولت بحرین است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اگر محاکمه اتفاق بیفتد به ضرر دولت بحرین و شکست کشورهای حامی آل‌خلیفه است، اظهار کرد: مردم بحرین پشتیبان شیخ عیسی قاسم هستند و افول و زوال حکومت آل‌خلیفه تسریع خواهد شد.

رئیس اتحادیه علمای اروپایی و تئولوگهای شیعه با اشاره به بیانیه‌ای که به رئیس‌شورای حقوق بشر سازمان ملل نوشته است، خاطرنشان کرد: در آن بیانیه نوشتم، کسانی که تحولات بحرین را دنبال می‌کنند می‌دانند که آیت‌الله شیخ عیسی قاسم نه تنها بر آتش تفرقه و طایفه‌گرایی ندمیده بلکه در سالهای اخیر نقش بزرگی در مسالمت‌آمیز ماندن اعتراضات مردمی ایفاء کرده است.