امین امیری فعال فرهنگی ـ سیاسی لنگرودی با اشاره به دلایل وقوع فتنه 88 گفت: بستگی دارد ازچه زاویه ای به فتنه 88 نگاه شود اما مهمترین موضوعی  که می توان به آن اشاره کرد عدم التزام عملی به ولایت فقیه و عدم تمکین به قانون و موازین قانونی بود.

امیری با اشاره به مهمترین پیامدهای حضور مردم در 9دی سال 88 گفت: این حضور پیامدها و پیامهای فراوانی داشت. حضور آگاهانه و به موقع مردم و رصد دقیق وقایع و حرکت پشت سر رهبری و صبر در تحلیل واقع بینانه بمنظور تبین وقایع جهت روشنگری بهتر، دفاع ازحریم ولایت و رهبری آنجا که حتی همه قدرتها کمر به از بین بردن نظام با عوامل خودفروخته داخلی را داشتند، به چالش کشیدن همه نظرات تئوری  درمورد بی تفاوتی بسیاری ازمردم نسبت به مسایل روز و بریدنشان از نظام که این لایه پنهان در کشور در این قضایا نشان داد که بسیاری از آنها درمواقع حساس به میدان وارد می شوند و از نظام و رهبری و امنیت داخلی و خارجی دفاع می کنند که این حضور حتی می تواند با هر سلیقه ای و سابقه سیاسی و اعتقادی و قومی و صنفی باشد، اینها همه پیامهای 9 دی بود

وی در ادامه افزود:  البته پیام بزرگ و مهمی نیز برای مسئولین غافل و عامد در کشور داشت که بسیاریشان به گفته رهبری در این آزمون مردود شدند که در این برهه که لازم بود روشنگری نمایند یا سکوت کردند و یا بر طبل فتنه انگیزی خود با انحاء مختلف کوبیدند.

این فعال فرهنگی لنگرود در ادامه با اشاره به جلوداری مردم گیلان در حمایت از نظام و انقلاب گفت: البته  باید اشاره شود که مردم لنگرود در 7 دی 88 وارد صحنه شدند و برگ زرینی از این بصبرت و حضور هوشمندانه بجا گذاشتند که متاسفانه بی تدبیری و عدم برنامه ریزی مسئولین واصحاب رسانه باعث شد این موضوع به نحو شایسته پوشش داده نشود و این حرکت در استان وکشور متاسفانه بازتاب رسانه ایی نداشت.

وی در ادامه افزود: اما حضور مردم گیلان پیشگام در کشور نشان از غیرت دینی مردم و علی الخصوص سربازان  مردمی و خودجوش گمنام فرهنگی استان و جای جای شهرستانها داردکه در این بین نقش جوانان و هیاتها غیرقابل انکار است .

این فعال لنگرودی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به تلاش برخی ها برای کم جلوه دادن حماسه 9 دی با برشمردن وظایف فعالان معتقد به نظام و انقلاب گفت: حماسه 9 دی در تاریخ ماندگار شد و ما باید با یادآوری و تحلیل منطقی از مسیر هم اندیشی ها، حضور فعال در فضای مجازی و علی الخصوص رسانه و به عبارتی به روز بودن و تغذیه اطلاعاتی و افزایش آگاهی و بصیرت در حوزهای مختلف کشور با تمام ظرفیت وارد عرصه شویم که لازمه چنین کاری، کار تشکیلاتی، منظم، با برنامه و هدفمند است.

امیری پیرامون وظایف نیروهای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برای جلوگیری از وقوع رخدادی شبیه فتنه 88 گفت: در اینجا مهمترین وظیفه و مهمترین سلاح تقواست، آن هم در همه عرصه ها و شئون. باید به دنبال رصد کلیه جریانات موجود سیاسی بود ضمن آنکه پیگیری مطالبات رهبری و گوش به فرمان بودن از ایشان وحرکت پشت سر رهبر نیز یکی از مهمترین وظایف این جریان است. ارتباط نیروهای ارزشی و مدافع نظام وانقلاب با هم در جهت تبادل نظرات واطلاعات نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است.