زیبایی و ارزش اعتکاف برای آنان که این توفیق را یافته‌اند، هم افتخاری فردی است و هم اجتماعی؛ چراکه امروز به برکت انقلاب اسلامی، موضوع «اعتکاف» و «معتکف» از چند شهر مشهد، قم و نجف که در آن‌ها تعد‌اد انگشت‌شماری از روحانیان و طلاب براساس فرهنگ و آداب عبادی، سه روز در مسجد گوشه عزلت می‌گزیدند، گذر کرده است.

 ای کاش می‌شد، شکر و شوق خود را با بغض گلو و اشک چشمان در این نوشته منعکس ‌می‌کردم که چگونه دستاوردهای خون شهدای عزیز در بوستان نظام اسلامی به ثمر نشسته و کمیت و کیفیت اعتکاف که فرصتی عبادی برای جامعه است، ارتقا و اعتلای بی‌نظیری یافته است.جای افسوس دارد که مانند بسیاری از دیگر فرصت‌ها و افتخارات، همت و درایت لازم را نداریم یا کم داریم که بتوانیم این خروش و شکوه عبادت را با هنر و زیبایی و عطر شمیم بندگی خدا در فضای عمومی جامعه منعکس یا برای انتشار و معرفی جهانی آن برنامه‌ریزی کنیم.

بگذریم از اینکه فقط برای اعتکاف مسجد جامع گوهرشاد ١٠٠هزار نفر ثبت‌نام می‌کنند و حال آنکه گنجایش این مسجد ٢هزارو١٠٠نفر است. ای کاش این استقبال، این همت، این دلبستگی، این وابستگی، این شوق، این ارادت، این ادب و این علاقه‌ای که به وجود آمده است تا سه‌روز وقت را به طور کامل به عبادت و رازونیاز با پروردگار اختصاص دهد، می‌توانست به جای بسیاری از بگومگوهای غالب و رایجی بنشیند که در بین نخبگان سیاسی یا فعالان فرهنگی جامعه به وجود آمده است.آن‌گاه می‌دیدند چه موجی، چه توجهی، چه اهتمامی در کشور وجود دارد تا نکند کمترین فرصتی برای سازندگی اخلاقی و معنوی از دست مردم و به‌ویژه جوانان عزیز و ارجمند خارج شود.کاش می‌شد ورود مجلس، هیئت‌دولت، رسانه‌های ملی، مطبوعات و… را برای انعکاس و معرفی، حمایت و رفع مشکلات برگزاری این مراسم باشکوه معنوی شاهد باشیم، اما آنچه امروز می‌بینیم، حضور همه گروه‌های اجتماعی اعم از پیر و جوان، شهری و روستایی، تحصیل‌کرده و بی‌سواد، متمکن مالی و محروم و مستضعف، همه و همه به‌ویژه جوانان در اعتکاف است.

درحقیقت همان‌طور که رهبر معظم انقلاب هم فرمودند، آنچه ما امروز داریم، در دنیا بی‌نظیر است؛ حضور گسترده جوانان و نوجوانان در مقایسه با سایر اقشار در مراسم اعتکاف ایام‌البیض رجب و شعبان و رمضان.
به لطف پروردگار متعال و عنایت ائمه‌اطهار(ع) و به برکت فرصت انقلاب اسلامی و با دلبستگی آحاد مردم به ارزش‌های دینی و انقلابی، امروز شاهدیم که یک جبهه گسترده و پیوسته دینی‌انقلابی در جامعه ایجاد شده و این نعمتی مضاعف از اصل یکایک نعمت‌هایی مانند اعتکاف، نمازجمعه، شب‌های قدر، علاقه‌مندی به قرآن‌کریم و… است.

امروز شاهدیم که جبهه‌ای مردمی در زمینه اولویت‌ها و فرصت‌های فرهنگی، دینی و انقلابی ایجاد شده و با انگیزه و باور اعتقادی در حال رصد همه این مجال‌ها و حضور و استفاده حداکثری و انسجام و هماهنگی بین این فرصت‌ها و سنگرهاست که در عمل، همان خاکریز و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است.

برای نمونه در مراسم اعتکاف امسال بیش از ٣هزار‌و‌٧٠٠‌فعال قرآنی شرکت کرده اند؛ یعنی ارتباط مجاهد سنگر قرآن کریم با سنگر اعتکاف و عبادت و چه زیباست که با لحاظ آداب، شرایط و احکام برای هم‌افزایی این فرصت‌ها اقدام شود.

از اعمال بسیار خوب در اعتکاف، تلاوت و بهره‌مندی از مفاهیم قرآن کریم است؛ چراکه حلاوت عبادت از دو دریچه ایجاد می‌شود؛ اگر می‌خواهید با خدا صحبت کنید، نماز بخوانید و اگر می‌خواهید خدا با شما صحبت کند، قرآن بخوانید.

زیباست که معتکفان از فرصت عبادی اعتکاف برای توجه هرچه بیشتر به قرآن کریم استفاده کنند و از حضور خادمان قرآنی استان که شامل ٢هزار‌و‌٣٠٠ فعال قرآنی، هزا‌رو‌٧٥٦‌خادم معنوی، ٣٢‌مربی آموزش حفظ قرآن کریم و ٢٩‌قاری ممتاز قرآن هستند، بیشترین بهره را ببرند.

فراموش نکنیم این ظرفیت، مجال و فرصتی است برای گسترش و معرفی جاذبه‌های قرآنی به سایر معتکفان و زادوتوشه‌ای قرآنی برای این ضیافت الهی؛ چراکه انس با قرآن و در محضر قرآن بودن، افزون بر اینکه از بهترین اعمال در اعتکاف است، می‌تواند با گره خوردن هرچه بیشتر معتکف با قرآن، معرفت و معنویت بیشتری را برای فرد در سایر مراحل زندگی‌اش به همراه داشته باشد.