آیین افتتاحیه  پنجمین دوره فیلم عمار شب گذشته در حالی در سالن سینما فلسطین برگزار شد که بزرگترین جامعه مخاطب سینمایی کشور آن را دنبال می کردند. حضور خانواده شهدا سراسر افتتاحیه را پراز بوی گل و گلاب کرده بود. مادران شهدا آمده بودند تا برای بچه های رزمنده خود که لبمرز جببه فرهنگی در حال خدمت هستند، دعا کنند و آنها را به خط بفرستند. برای عملیات.

 مراسم افتتاحیه جشنواره عمار با حضور کارگردانان و مستند سازان نویسندگان، مردم و خانواده معظم شهدا در محل سینما فلسطین برگزار شد. حامد زمانی قرآن را تلاوت کرد و صدری نیا اجرای برنامه را برعهده داشت.

شبکه نمایش سیما مراسم افتتاحیه این دوره جشنواره عمار را به صورت زنده پخش کرد. حضار تصاویری از شهدای جهاد علمی، دوران دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم را سر دست گرفته اند.

 پس از پخش کلیپی در رابطه با فعالیتهای دوره های گذشته جشنواره عمار، نادر طالب زاده دبیر این دوره جشنواره مردمی فیلم عمار درباره «عمار» حرف زد. طالب زاده گفت که هرچه به سمت آینده می رویم صداوسیما و مردم از ظرفیت عمار بیشتر استقبال می کنند.

حرف جدید طالب زاده که تیتر رسانه ها شد در رابطه با gps جهان بود: داعش با آمدن گروهک و عاجز بودن جهان در برخورد با آن و دعوا بین کنگره و رئیس جمهور آمریکا بر سر تحریم‌های ایران شاهد هرج و مرج در جهان هستیم. GPS جهان به هم ریخته است الا آنجا که خط مستقیم اسلام دنبال می‌شود.

طالب‌زاده در ادامه تاکید کرد: باید از این ظرفیت‌های مردمی جشنواره عمار بیشتر استفاده شود و نیروها از روستاها گرفته شود. عقبه جشنواره عمار نخبگان جمهوری اسلامی هستند. تجمع این افراد مهم است و در ادامه راه بیشتر دیده می‌شود. باید از ظرفیت‌های شبکه‌های استانی استفاده کنیم. این جایی است که نیروهای انقلاب می‌توانند ورود کنند.

بعد از حرفهای خوب طالب زاده نوبت به اهداء جوایز بخشهای مختلف رسید؛ محمدرضا میری، نادر طالب زاده، خانواده شهید اعتمادیان، خانواده شهید خالقی و خانواده شهیدان فتاحی و خانواده شهید قشقایی اهدای جوایز این بخش را بر عهده داشتند.

بخش پوستر

هیئت داوران در بخش پوستر ضمن تقدیر از طراحان پوستر فیلم‌های «گاو خشمگین»، «روسری‌های رنگین» و «نورالدین پسر ایران»، فانوس جشنواره را به آقایان مهدی بادیه پیما برای طراحی پوستر فیلم «آن مرد خواب بود» و «چریکه بی دنگ» و پویا رئیسی برای پوستر فیلم «باباخون داد» اهدا کرد.

بخش فیلم‌نامه

در بخش فیلم نامه، لوح تقدیر فیلم‌نامه بلند را به سروش بهاری برای اثر «تجارت‌خانه شهر» رسید. همچنین فانوس جشنواره به امیرعباس ربیعی برای فیلم نامه «امشب برای همه بهتر از هزار شب است» تقدیم شد. در بخش طرح فیلم نامه لوح تقدیر جشنواره به سه اثر «چشم بند» نوشته سید سجاد قافله باشی، «هاجر» نوشته زهیر محمدی «کوله پشتی گمشده» نوشته محمدرضا پستک اهدا شد.

بخش فیلم نامه کوتاه

در بخش فیلم نامه کوتاه لوح تقدیر جشنواره به فیلم نامه‌های «مادر» نوشته محسن جهانی و «چراغ خاموش» نوشته راضیه بهرامی راد و فانوس جشنواره به اصغر روح برای اثر «آمیتاباچان» اهدا شد.

بخش کلیپ و نماهنگ

 جوایز بخش کلیپ و نماهنگ این دوره جشنواره در حال اهداست. تقدیر از برگزیدگان این بخش با حضور استاد احمدعلی راغب و محسن صفایی فر صورت گرفت. فانوس جشنواره بخش نگاه ویژه به سه نماهنگ «پیر فرزانه» اثر ابوالفضل حاجیان با موضوع اقتصاد مقاومتی، نماهنگ «جرم پرواز» اثر پویا بابایی با موضوع ترور هواپیمای ایرباس و شهدای مظلوم آن، نماهنگ «حماسه نادر» اثر عبدالحسن رفیعی نژاد با موضوع تنها جنگ دریایی رویاروی با ناو متجاوز آمریکا در خلیج فارس رسید.

هیأت داوران همچنین ضمن تشکر از کلیه هنرمندان راه یافته به این بخش، بهمن باقری را به عنوان جوان‌‌ترین و کم‌سن‌ترین کارگردان این بخش و سازنده نماهنگ «بغض 8 ساله» با فرم موشن‌ گرافیک، به عنوان استعداد درخشان این بخش معرفی کرده و او را شایسته تقدیر ویژه دانست.

 سجاد قافله باشی از برگزیدگان بخش کلیپ جشنواره پس از دریافت جایزه خود خطاب به مادران شهدا گفت: فرزندان شما روح ناظر بر کارهای ما هستند. از آن‌ها بخواهید به ما اجازه دهند در این فضا تنفس کنیم و به ما اجازه ندهند که از این فضا خارج شویم.

در این چند سالی که جشنواره عمار در تهران برگزار می شد، شهرها و روستاها نیز اکران های مردمی فیلم های جشنواره را با جدیت دنبال می کرد. برنامه به اینجا که رسید کلیپی از این تلاش گسترده مردم در طول این چند سال به نمایش گذاشته شد. .

استاد «مسعود شجاعی طباطبائی»، هنرمند عرصه هنرهای تجسمی و کاریکاتوریست بین‌المللی مورد تقدیر قرار گرفت. و جایزه خود را به پدرو مادرش تقدیم کرد.

خاله سکینه همه را شگفت  زده کرد، پیش از این که به روی سن بیاید، کلیپی برای معرفی اش پخش شد، اما هیچ چیز گویاتر از حرفهای خودش نبود؛ خاله سکینه زمان جنگ نان می پخت و به جبهه ها می فرستاد.

او با حضور بر روی سن گفت: من از آنهایی که بعد از چند سال از من یاد کردند بسیار ممنون هستم. اگر در زمان شهادت امام حسین(ع) 72 نفر کنار ایشان بودند امروز 70 میلیون نفر پشت رهبر هستند. آمریکا باید بداند که پای خود را بیشتر از گلیمش دراز نکند، چرا که مرد و زن، همگی روبروی او می‌ایستیم. من هم در دوره‌ای وظیفه‌ای داشتم و آن را انجام دادم. در مورد دفاع از اسلام هم هیچ نگرانی‌ای ندارم و دست مادران شهیدان را می‌بوسم.

 مجری با دعوت از حاضران در سالن از آن‌ها خواست تا با همخوانی خود یک گروه اجراکننده سرود مردمی که لحظاتی دیگر در سالن سرودی را اجرا می‌کند، را همراهی کنند. به گفته مجری این سرود با درونمایه‌ای ملی طی دو روز گذشته ساخته شده است. این سرود از از ساخته های حمید شاهنگیان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی بود که توسط محمدمهدی سیار بازسازی شده است.

بعد از همخوانی سرود نوستالژیک سالهای اول انقلاب بخش های بعدی برنامه ادامه پیدا کرد.

بخش پژوهش، مقاله‌ و نقد سینمایی

برگزیدگان بخش پژوهش، مقاله‌ و نقد سینمایی اعلام شد. نعمت الله سعیدی و سید حسین شهرستانی جوایز این بخش را تقدیم می‌کنند. در بخش  نقد سینمایی آقایان آرین طاهری برای اثر «ساختار روایی در سینمای مقاومت: زبان، زیباشناسی و بلاغت»، علی عبدی برای اثر «پذیرایی ساده؛ روایت انفجار خشم روشنفکر ایرانی» و میلاد فلاح برای اثر «نقد هرمنوتیک نوین بر فیلم “نوح”» شایسته دریافت لوح تقدیر جشنواره شدند.

در بخش مقاله فانوس جشنواره را به آقایان علی عبدی برای اثر «جشنواره عمار و خاکریزهای فتح نشده انقلاب» و علی جعفری برای اثر «آسیب شناسی بازنمایی دفاع مقدس در سریال‌های تلویزیونی» اهدا نمود. همچنین هیات داوران در بخش پژوهش فانوس جشنواره را به آقای محمد جواد کربلایی برای اثر «بررسی دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب درباره سینما؛ مطالعه موردی جشنواره مردمی فیلم عمار» اهدا کرد.

بخش تیزر

تقدیر از برگزیدگان بخش تیزر با حضور امیرمهدی پوروزیری، امیر ابیلی و مادر شهیدان ملکی برگزار شد. هیأت داوران این بخش ضمن تقدیر از سازندگان تیزر فیلم‌های «زندگی شاید همین باشد» و «چی بپوشم»، لوح تقدیر این بخش را به امیر حمیدی برای ساخت تیزر فیلم‌های «فرشتگان قصاب» و «گام‌های شیدایی» تقدیم کرد.

هیأت داوران، فانوس جشنواره این بخش را به سیدمهدی کرباسی برای ساخت تیزر فیلم «فاکتور صوری» به دلیل معرفی درست فیلم در زمانی کوتاه و ایجاد جذابیت برای مخاطب اهدا کرد.

بخش  فیلم ما

برگزیدگان بخش  فیلم ما با حضور محمد حسین بدری، روح الله نامداری اکران کننده شهر ایذه، مهدی آذر پندار، محسن سوهانی، خانواده شهیدان فلاح، شجاعی و خانواده شهیدان خالقی پور،  و خانواده شهید مدنی تقدیر شدند.

طبق نظر هیات داوران آثار حاج شکرا… ، امید سبز، یک پنجم، مادرانه، مأمور شیطان، چشم های دودی، بیا شمعتو فوت کن نامزدهای بخش فیلم ما پنجمین چشنواره مردمی فیلم عمار بودند که در بخش مستند فیلم ما ضمن تقدیر از اثر «حاج شکرا…» ساخته حمیدرضا ایوب میگونی، فانوس جشنواره را به دلیل روایت روان و بی تکلف از ایثار مادران شهدا به آقای حسین برادران برای اثر «امید سبز» اهدا شد.

هیات داوران در بخش داستانی فیلم ما، ضمن تقدیر از آقای مهدی امینی برای اثر «مأمور شیطان» فانوس جشنواره را به خانم فاخته جلایرنژاد به دلیل ایجاز در بیان و نگاهی نو به کودکان فلسطین در اثر «مادرانه» و خانم سیده صدیقه میرغفاری به علت روایت ساده از مفهوم انتظار در اثر «بیا شمعتو فوت کن» اهدا نمود.

یکی از حساس ترین بخشهای افتتاحیه جشنواره عمار که از مگوهای ایین افتتاحیه بود، معرفی و تقدیر از مسعود دهنمکی بود. فیلمهای دیده نشده ای از دهنمکی روی پرده سالن شلوغ سینما فلسطین رفت، میرشکاک، اکبرعبدی، حاتمی کیا و جواد رضویان و مازیار بیژنی و چند هنرمند دیگر از دهنمکی حرف می زدند. یکی از قسمتهای جالب کلیپ معرفی دهنمکی مراسم افطاری نشریه جبهه در سال 74 بود که در آن داوود آبادی و مازیار بیژنی جوانتر از امروز حضور داشتند.

تجمعات عدالتخواهانه وو برخوردهای سیاسی گلواژه این کلیپ بود. حاتمی کیا در بخش دیگری از این کلیپ گفت: دهنمکی هواپیمای چهارموتوره ای است که با سه موتور خاموش انقدر خوب پرواز می کند.

ننه عصمت که سالیان دراز برای رزمندگان جنگ و جبهه و سالهای بعد برای سربازان لب مرز مملکت اسلامی دستکش بافته بود، قرار بود روی سن بیاید تا از دهنمکی تقدیر کند. ننه عصمت فلکیان با ویلچر آمد و گفت:  3 سال در تهران و 20 سال در یزد برای رزمندگان و بعد از جنگ برای سربازان دستکش می‌بافتم. این‌ تنها کاری بود که می توانستم برای جبهه‌ها و سربازان بکنم. او در سالن گفت من یک خواهش دارم که بتوانم خدمت رهب رانقلاب برسم. او اشک‌ریزان می‌گفت من چیزی بلد نیستم بگویم فقط التماس دعا دارم از خانواده‌های شهدا. چشمان ننه عصمت چند سالی است که به دلیل آب مروارید دیگر با دستانش برای بافتن دستکش جدید یاری نمی‌کند. او می‌گفت: انشاءالله خدا رهبر ما را حفظ کند. امیدوارم آرزوی دیدارشان روی دلم نماند. همه شما قدر آقا را بدانید.

ننه عصمت حالا برای رزمنده جبهه فرهنگی، مسعود دهنمکی دستکش بافته بود تا دستهایشدر سرمای لب مرز سینما نلرزد. دهنمکی چادر مادر را بوسید و روی سن رفت و طوفانی ترین حرفهای شب خاطره های عمار را زد: بچه‌های عمار سونامی دهه 90 سینمای ایران هستند. نیامده تن خیلی ها را به لرزه درآورده اند. امیدوارم در سال‌های آینده در این مسیر پایدار باشند و ما هم در کنار آن‌ها یاد بگیریم. به تعبیر امام(ره) لازمه انقلابی بودن تحمل سختی‌هاست و به تعبیر شهید آوینی هر جا کار هست، امکانات نیست و هر جا امکانات هست، کار نیست. این‌ها را گفتم تا بدرقه راه بچه‌های عمار باشد. آنچه که در این سال‌ها در سینما و مطبوعات بر سر من آوردند شاید حقم بود. اما یک نکته بگویم و آن هم اینکه بین عزتی که خدا می‌دهد و عزتی که دیگران می‌دهند باید یکی را انتخاب کرد.

انتهای پیام/