به مناسبت ایام عزاداری اباعبدالله سردار حاتمی، مسئول هیئت رزمندگان رشت مطالبی را پیرامون هیئتها بیان داشت.

وی ابتدا در مورد سابقه تشکیل هیئت رمندگان گفت که از سال ۱۳۷۵ در شهر رشت تشکیل شده و بعد از آن در سایر شهرها و برخی بخشهای استان با برپایی مراسم عزاداری میزبان مردم ولایی این دیار است.

حاتمی در ادامه در مورد ویژگی های هیئت های مذهبی بیان داشت : دو مسئله حیاتی را باید بدان توجه داشته باشیم. اول اینکه چارچوبی را که از سوی بزرگان دینمان ومراجع گرانقدر، به ویژه امام خمینی (ره) و امام خامنه ای بیان میشود رعایت کنیم. من جمله شیوه برپایی مراسم ورعایت آن چه که بدان سفارش شده است و همچنین مستند خوانی، یعنی سخنرانی ومداحی برپایه مستنداتی باشد که موجود است و از مقاتل معتبر استفاده گردد.

دیگر اینکه فلسفه قیام سید الشهدا یعنی مبارزه با ظلم وجور را در هیئتها بیان کنیم و همگان را به شناخت یزید زمانمان دعوت کنیم.

لذا نباید به صرف عزاداری اکتفا کنیم. انشا الله با پیروی از فرمایشات بزرگان بتوانیم آنطور که شایسته است مجالس عزاداری را برپا کنیم.

این رزمنده ۸ سال دفاع مقدس با بیان اینکه همدلی ومحبت میان افراد هیئت موجب اثرگذاری شایسته در جامعه می گردد، گفت: مردمی که وارد هیئت ها می شوند به نحوه برخورد بچه های هیئت توجه ویژه دارند، از این رو صمیمیت بین بچه ها و در کنار آن رفتار پسندیده با مستمعین و مخاطبین علاوه بر اینکه با منش اهل بیت (علیه السلام) مطابقت دارد، موجب جذب آحاد جامعه نیز می گردد.

وی در مورد عزاداری سنتی و شیوه های جدید عزاداری بیان داشت: ما باید از ابزار جدید و به روز در در محافل خود استفاده نماییم. از جمله سیستم صوتی مناسب، نورپردازی مناسب، دکور خوب و…. اما در عین حال باید در بحث محتوایی آن چیزی را رعابت نماییم که مورد قبول اهل بیت باشد. از مواردی که باید بدان دقت داشته باشیم بحث برهنگی است که امام خامنه ای نیز بدان توجه و به هیئت ها در این مورد تذکر داده اند.

چنین اعمالی آسیبهای فراوانی را برای هیئت ها به همراه خواهد داشت. رسانه های بیگانه از این موارد سوء استفاده می کنند و حتی خودشان نیز با صرف بودجه، به برگزاری چنین مجالسی ترغیب می نمایند. از دیگر مواردی که متاسفانه شاهد آن هستیم برپایی محافل عزاداری بدون ایراد سخنرانی است. چنین محافلی شاید در ابتدا موجب جلب توجه جوانان شوند، اما از آنجایی که از منظر محتوا تهی هستند، در نهایت به آن هدف مورد نظر نخواهند رسید که همان فهم وادراک دین و پیمودن طریق حقیقت و اصلاح زندگی است.

حاتمی در پایان به بیان مراسم هیئت رزمندگان در ایام محرم پرداخت که بدین ترتیب می باشد:

برگزاری مراسم عزاداری به مدت ۱۱ شب در مهدیه رشت از ساعت ۸ شب

برگزاری همایش شیرخوارگان در روز جمعه مورخ ۶ محرم الحرام از ساعت ۹ صبح در مهدیه

برگزاری همایش نوجوانان عاشورایی اهلی من العسل در روز شنبه از ساعت ۹ صبح

برگزاری تجمع عزاداران در روز تاسوعا در میدان شهدای ذهاب

در روز عاشورا ( که مصادف با ۱۳ آبان روز مبارزه با استکبار جهانی است) تجمع بزرگ عزاداران حسینی در میدان شهدای ذهاب رشت