حجت الاسلام سعید مهدوی، مسئول دبیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گیلان با اشاره به علل و عوامل ایجاد فتنه و با تاکید بر موضوع عبرتهای عاشورا گفت: به جهت رویش پنهانی خواص آلوده در نظام جمهوری اسلامی همان انذاری که مقام معظم رهبری در قالب عبرتهای عاشورا نهیب می زدند که خواص طرفدار حق در پدید آمدن مصیبت عاشورا نقش اساسی داشتند، خواصی که آن شور اولیه انقلابیشان فروکش می کند، حب دنیا و تعلقات به عالم مادی و زر اندوزی ها، ویژه خواری ها و در کنار آنها پدیده آقازاده ها، آنها را از مسیر آرمانهای اولیه شان دور می کند، با همین نظر و دیدگاه، یکی از مهمترین دلایل وقوع فتنه 88 وجود همین خواص آلوده بوده و اتفاقا همین خواص آلوده تا در جامعه ما به واسطه ی فضای انقلابی، از بین نروند، می توانند فتنه های بزرگتر دیگری را طراحی و ایجاد کنند.

وی در ادامه با اشاره به حضور مردم در خنثی سازی فتنه 88 گفت: در سال 88 با تدبیر رهبری و حضور امت، این فتنه خنثی شد.

وی در ادامه با اشاره به فتنه های جمل و صفین در تاریخ اسلام گفت: باید از فتنه معاویه صفت ها ترسید، فتنه زبیرها در سال 88 که همان فتنه جملی بود، به سرانجام نرسید، اما باید از فتنه ای که در صفین اتفاق می افتد و از فتنه ای که عمرو عاص و معاویه طراحی می کنند، ترسید. آنهایی که یک خط در میان در کلامشان از مقام معظم رهبری مایه می گذارند، اما در برنامه ریزی و عملیاتشان هیچ اعتنایی به فرمایشات ولی خود ندارند، اینها زمینه ساز فتنه صفین خواهند شد.

مهدوی در ادامه افزود: زمینه فتنه 88 وجود خواص آلوده بود. به نظر می رسد حضور نیروهای خارجی این دفعه به تبع و بعد از زمینه سازی خواص آلوده داخلی اتفاق افتاد و الا شوک حضور 40 میلیونی مردم پای صندوق رأی دشمنان خارجی این کشور را مبتلا به یأس کرده بود. خواص حتی امید در نظام سلطه و استکبار ایجاد کرده بودند. فتنه 88 جرم بزرگی بود که قابل بخشیدن نیست.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه گیلان در ادامه با اشاره به پیامدها و پیام های حضور مردم در 9دی 88 گفت: پیام مهم 9دی اعتماد ملت ایران به دلسوزی ولی امرش بود. وقتی یک امت، بدون حلقه واسط، به امام خودش اعتماد و اعتنا می کند، همین اعتماد موجب برکت، امنیت، عزت و استقلال می شود.

مهدوی ادامه داد: پیام مهم دیگر 9دی این بود که ملت، نمره فهم سیاسی شان از جناح ها و باندها و احزاب داخل کشور و خواص بالاتر بود، لذا چون به ولی اعتماد کردند، روی سلایق سیاسی خودشان پا گذاشتند و منافع ملی را ترجیح دادند و این ها برکت و وحدت و امنیت برای کشور ما به وجود آورد.