سراج: به نظر شما دلیل وقوع فتنه 88 چه بود؟

وقتي مي گوييم دليل فتنه مسلماً بايد به دنبال فتنه گري و دليل فتنه گري بگرديم، در كشوري كه تمام شئون آن از طريق مردم انتخاب مي شوند، بالاترين دليلي كه فتنه گران به فتنه گري روي مي آورند اين است كه براي كسب منافع و مقاصد خود از كسب نظر و حمايت مردم در كوتاه مدت يا حتي ميان مدت نااميد شده باشند. در چنين شرايطي، افرادي كه براي رسيدن به مقاصد خود حاضر باشند به چارچوب هاي قانوني و نظرات مردم پشت كنند، از هر فرصتي براي رسيدن به مقاصد خود استفاده مي كنند و به خصوص كه اگر راهكارهاي امتحان شده و كلاسيك و حاميان مشخصي نيز براي چنين مسئله اي وجود داشته باشد. نگاهي تطبيقي به عواملي مانند اولاً تقويت روز به روز بنيه داخلي و خارجي انقلاب اسلامي و به خصوص جايگاه ولايت فقيه و ثانياً به خطر افتادن منافع پايگاه هاي قدرت و ثروت و ثالثاً دشمني هاي كينه توزانه ي استكبار جهاني نسبت به انقلاب و نهايتاً روشي مانند اتهام تقلب انتخاباتي، در قالب برنامه هاي كلاسيك امتحان باعث شد تا تمام اضلاع هرم فتنه در كنار هم قرار بگيرند و فتنه با تمام ابعاد خود شكل بگيرد.

سراج: مهمترین پیام 9 دی چیست؟

وقتي به عامل بروز حادثه ي تاريخي 9 دي نگاه مي كنيم مي بينيم كه آنچه در نهايت باعث بهم خوردن بساط فتنه شد در 3 عامل ريشه داشت، اول اين كه فتنه گران نتوانستند هيچ دليل قانع كننده اي براي كساني كه تهمت تقلب را باور كرده بودند ارائه كند، دومين دليل اين بود كه نظام نهايت فرصت را براي بازگشت ايشان و حاميان شان به قانون قائل شد و سومين و مهترين دليل نيز در غيرت ديني مردم متبلور گرديد. وقتي 2 عامل اول باعث ريزش چشمگير مردمي شد كه اتهام تقلب را باور كرده بودند، عملاً يك جمعيت قليل و هتاك در كنار فتنه گران باقي ماندند كه عملاً به ارزش هاي اسلامي و انقلابي و ملي همين مردم توهين مي كردند و اين توهين ها براي مردم غيور ايران اسلامي آنچنان سخت بود كه در اقدامي خودجوش، تتمه ي بساط فتنه را بر هم چيدند.

سراج: مردم گیلان یک روز جلوتر از همه کشور  و در 8دی 88 به میدان آمدند. تحلیل شما از این پیشگامی مردم گیلان چیست؟

نسل ميرزا كوچك خان، همواره در مقاطع مختلف تاريخي و حتي نحوه ي اسلام آوردنشان، نشان داده اند كه به لحاظ غيرت و بصيرت ديني در مراتب بالايي قرار دارند و اگر چه شايد فاصله ي 8 دي تا 9 دي تنها يك روز باشد اما بايد توجه داشت كه همواره شروع كنندگان يك جريان نقش بيشتري نسبت به ادامه دهندگان آن دارا هستند و در حوادث بزرگ تاريخي چه بسا حتي يك روز نيز نقش به سزايي در تغيير مسير تاريخ ايفا كند و به همين لحاظ همين يك روز را كه توسط انقلابيون و حزب اللهي هاي گيلان رقم خورد نيز بايد مغتنم و بزرگ داشت.

سراج:  فتنه گران با شیوه های مختلف به دنبال کم جلوه دادن حماسه 9 دی هستند؟ وظیفه فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در این زمینه چیست؟

مطمئناً كساني كه مستقيم يا غيرمستقيم در فتنه نقش داشتند و يا به فتنه گران چشم اميد دوخته بودند نمي توانند از روز 9 دي كه مصداق بصيرت و غيرت ديني مردم ايران بود دل خوشي داشته باشند و به همين لحاظ مطمئناً در جهت 2 عمل  بر خواهند امد، اول اين كه سعي خواهند كرد تا از اهميت اين روز ملي، انقلابي و اسلامي بكاهند و دوم اين كه اهداف عاليه ي آن را با تحريفش به شكل ديگري جلوه دهند كه فعالان جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي نيز برخود فرض مي دانند ضمن خنثي كردن اين دو نقشه ي شوم، اين روز را با تمام ابعاد مهم و حياتيش زنده نگاه دارند.

سراج: مهم ترین وظیفه نیروهای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برای جلوگیری از وقوع رخدادی شبیه فتنه 88 چیست؟

مهمترين عوامل براي جلوگيري از وقوع فتنه هاي مشابه و حتي سخت تر از فتنه 88 را مي توان به اين شكل برشمرد:

  • حضور در صحنه و رصد جريان هاي سياسي داخلي و خارجي و افشاي فعاليت ها و نقشه هاي آنها قبل از اين كه اقدامات خود را به عينيت برسانند كه يقيناً اين اقدام بايد به صورت كاملاً حساب شده و بدور از امكان مظلوم نمايي براي بدخواهان و منطبق با خط مشي رهبري صورت گيرد.
  • بصيرت افزايي در جهت ارتقاي بينش سياسي و اجتماعي همه ي اقشار جامعه به نحوي كه جريان هاي فتنه گر نتوانند از سادگي و زودباوري مردم و حتي خواص سوءاستفاده بنمايند و بر موج تنش هاي اجتماعي سوار شوند.
  • افشاسازي ماهيت رسانه هاي معاند ماهواره اي و اينترنتي در جهت خنثي سازي نقش آنها در خبرسازي هايي كه معمولاً براي بروز فتن و تشديد آنها بر عهده مي گيرند.
  • ايجاد اعتماد بيشتر در قبال شخصيت ها، تريبون ها و نهادهاي انقلابي كه اين عمل هم مستلزم اصلاح فرايندها و رفتارهاي ايشان و نقد منصفانه است و هم مستلزم پاسخگويي سريع و صريح به شبهاتي كه عليه ايشان مطرح مي شود، در بسياري از موارد براي اين كه فتنه اي شكل بگيرد حاميان حقيقي و حقوقي انقلاب را مورد انواع اتهامات قرار مي دهند كه در آن موقع دفاع بسيار سخت خواهد بود ولي تا قبل از بروز فتنه بايد ضمن پاسخگويي به شبهات، دلسوزانه و منصفانه نقد كرد تا جلوي سوءاستفاده هاي احتمالي آتي گرفته شود.