جشنواره مردمی فیلم عمار روزهای پایانی خود را سپری می کند، اما غیبت معنادار مسئولان وزارتخانه فرهنگ و ارشاد در این جشنواره جای بسی سوال و تامل دارد.

در میان دغدغه های فرهنگی جناب وزیر همچون سرزدن به فیلمی که مهناز افشار بازیگر آن است و بازدید از پشت صحنه فلان فیلم سینمایی روشنفکری که معلوم نیست مخاطبش به هزارتا برسد یا نه، جشنواره ای مردمی فیلم عمار با مشارکت میلیونی مردم در سراسر کشور و با 4000 اکران در حال برگزاری است. فیلمهای زیادی در این مجموعه مورد استقبال میلیونها مخاطب ایرانی قرار گرفته اند. فیلمهایی که نه ستاره دارند و نه با بودجه صدا و سیما و بنیاد فارابی و سازمان تبلیغات و شهرداری و نیروی انتظامی ساخته شده اند.

وزیر ارشاد این روزها برای دلجویی از کارگردانهایی که فیلمشان به انتخاب هیئت داوران منتخب خود ارشاد به بخش مسابقه راه نیافته اند، به آنها سرمی زند و مراقب است تا مبادا از ارشاد گله و شکایتی نداشته باشند. به تعبیر سیاسی این روزها کارگردانهای جریان خاص سینما شیرکاکائو کیکشان قطع نمی شود، اما بازهم اعتراض دارند.

روز گذشته کانون کارگردانان سینمای ایران در نامه ای به حسن روحانی از رفتار وزارت ارشاد انتقاد کردند و نسبت به سیاستهای مدیران ارشاد اعتراضی نوشتند: “ما نگرانیم، چراکه مى بینیم وعده هاى گشایش و تساهل و امید به آینده، در باور اهالى سینما، غالباً به درهاى بسته و سدهاى نهاده در راهى ختم شده که روز به روز گسترده تر و قطورتر مى شوند و نمایندگان عالى و مباشران محترم و قانونى شما در وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامى – اگر نگوئیم رضایتمندانه –  در برابر این هجمه ها به دفعات سر و شانه خم کرده اند.

این درحالی است که حجت الله ایوبی به عنوان مدیر سینمایی دولت یازدهم برای همه این قشر از کارگردان و در رفتاری متناقض با وزیر تساهل و تسامح فراوان داشته است. ایوبی حتی در آخرین حرکت خود، برخلاف موضع قانونی وزیر بر عدم اکران فیلم خانه پدری از عدم اکران این فیلم عذرخواهی کرد و نوشت: از همه کسانی که از فراهم نشدن زمینه‌های اکران فیلم “خانه پدری” در گروه “هنر و تجربه” آزرده خاطرند پوزش می‌طلبم. به امید روزهای بهتر برای سینمای پرافتخارما.”

رفتاری که پیش از این مشابه آن را با قصه های رخشان بنی اعتماد که گفته بود :”از مادر نزاییده کسی که نگذارد او فیلم بسازد”، و در مخالفت با وزیر انجام داده بود.

با این حال و در روزهایی که این وزارتخانه آشفته سیاست مشخصی در مواجهه با آثار هنری و غیر هنری، مردمی و غیر مردمی ندارد، بزرگترین اکران فیلم های سینمایی، مستند داستانی و تله فیلم در سراسر کشور در حال برگزاری است.

این جشنواره در حالی برگزار می شود که مورد حمایت مرتبط ترین نهاد حاکمیتی نیز قرار نگرفته است. وزارت ارشاد حتی دستخط و پیام کوتاهی به عمار نفرستاده و مسئولان این دستگاه مصاحبه کوتاهی هم در باره جشنواره مردمی فیلم عمار انجام نداده اند، چه رسد به حضور در محل برگزاری این جشنواره در سینما فلسطین!

با این حال این جشنواره به روزهای اوج خود رسید و با استقبال میلیونی مخاطبان مواجه شد و می شود. روند عدم حضور مسئولان ارشاد در این جشنواره مصداقی برای این مفهوم است که وزارت ارشاد حقیقتا به دغدغه های مردم را حداقل در حوزه سینما توجهی ندارد.