یکی از مناسب های بزرگ اجتماعی و دینی که نقش بسیار مؤثر در فرآیند سعادت بشریت دارد، یوم الله و عید الله الاکبر غدیرخم است که اگر روز عیدغدیر از بدو اعلام رسول الله در جامعه مسلمین بزرگ می داشتند  مصائبی بزرگ همچون عاشورا ایجاد نمی شد.

اگر پیام غدیر به عنوان مهمترین پیام رسالت تمامی انبیاء الهی زنده و پویا می ماند، امروز بشر با ظلم، بی عدالتی، جنگ، فقر، فساد دست و پنجه نرم نمی کرد.

پیام غدیر آنچنان که حضرت حق فرمود، اکمال و کامل شدن اصل دین است و اتمام تمامی نعمت های الهی می باشد. اگر بشر از همه نعمت های مادی و معنوی برخوردار گردد، امّا نعمت ولایت و امامت انسان کامل را نتواند درک کند تمامی این نعمت ها به نغمت تبدیل می گردد و فرصت سرمایه داری بشر به تهدید سرمایه سوزی و خسران تبدیل می شود. لذا چون امروز ولایت و امامت بسیار حساس است، حسن ختام رسالت به اعلام ولایت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب است.

اهل سنت واقعی پیامبر، اگر بخواهند سنت پیامبر را احیاء کنند باید سنت ابلاغ ولایت علی بن ابیطالب را همانند رسول خدا، هر ساله به بهانه عیدغدیر تبلیغ نماید. شیعه واقعی کسی است که عید غدیر برای او روز نو و نوروز واقعی است و همان طور که در متون دینی و روایی ما وارد شده است که برای تعظیم شعائر الهی که یکی از بزرگترین این شعائر عید غدیر است.

شیعه باید این عید را همچون مناسبت هایی مانند عید نوروز، تمام زندگی اشتحت الشعاع عظمت عیدغدیر قرار بگیرد.

شیعه باید در این عید وظیفه شیعگی خود را در بزرگداشت این روز را انجام دهد.

یکی از آداب شور آفرین دینی و مذهبی که جزو اعمال شادی آفرین در سبک اسلامی می باشد و برای آن اجر زیادی ذکر شده است، اطعام در روز عید غدیر خم، یک فرد مؤمن را اطعام نماید، مثل این است که تمامی انبیاء و مرسلین را اطعام نموده است.

امام صادق(ع) می فرمود: غدیر یوم الطعام است. همچنان که ثواب روزه داری در غدیر بسیار می باشد، افطار دادن مؤمنین و روزه داران در روز غدیر نیز ثواب زیادی دارد. لذا ستاد مردمی بزرگداشت عید غدیر خم تحت عنوان “مائده ولایت” جهت شورآفرینی های مؤمنانه و اسلامی و دینی و ایرانی به پذیرایی عمومی ارادتمندان به اهل بیت عصمت و طهارت در روز عیدغدیر می پردازد. آنچه که درصدد آن هستیم با مشارکت مردمی و جمع آوری نذورات خیّرین مؤمن در شهرستان رشت، حداقل ۳۰ الی ۴۰ هزار نفر در شب و روز عیدغدیر خم توسط تعدادی از مجموعه های و مردمی، هیئات مذهبی و برخی از مساجد سطح شهر جهت بزرگداشت روز عیدغدیر و بهره مندی عموم مردم از آثار وضعی غذای نذری و تبرکی بهره مند گردد.

این برنامه به چند هدف برگزار می شود:

  • ارائه چشن و شورآفرینی به سبک دینی
  • مبارزه با هجمه وهابیت با احیاء و اشاعه توزیع غذای تبرکی و نذری
  • احیاء نهضت وقف و نذری برای تنظیم شعائر دینی
  • بهره مندی عموم مردم از آثار وضعی غذای تبرکی

همچنین با پیگیری و همراهی مؤمنین، در سال جاری برخی از شهرستان های استان نیز به این حرکت مردمی ملحق شدند. امیدواریم که به زودی در همه محلات و روستاها، همانطور که در برای عزای حسینی همه حضور دارند، برای سرور عید بزرگ ولایت غدیرخم، همگان حضور پرشوری داشته باشند.

که یقینا این مناسبت ها به صورت پرشور و مردمی برگزار گردد، بیمه ای برای جامعه ما، خصوصاً جوانان ما نسبت به هجمه ها و شبیخون های فرهنگی دشمنان خواهد بود.

اگر غدیر خم را جدی بگیریم، ظهور امام زمان زودتر محقق خواهد شد. زیرا ظهور امام زمان منوط به درک پیام غدیرخم است. اگر مردم جامعه غدیر خم را بزرگ بدارند، خود نشانه ای برای پذیرش ولایت حجت خدا ولی عصر(عج) خواهد بود، آن چنان که اربعین حسینی در سالهای  اخیر باشکوه جهانی برگزار می شود امید است. غدیر خم مولا امیرالمؤمنین در جهان می باشد و البته ارادتمندان به امیرالمؤمنین فقط مختص به جامعه شیعیان ندارد بلکه هر انسان آزاده و عذدالت خواهو پاک نهاد در واقع جزء ارادتمندان به مولا امیرالمؤمنین(ع) است.