میرشمس اکبر حسینی با اشاره به حماسه سازی های جوانان ایران اسلامی در فتح عظیم خرمشهر، اظهار کرد: شرایط ما در جریان جنگ تحمیلی یک شرایط بسیار سنگین بود.

وی افزود: امروز همه  تکلیف و وظیفه داریم آرمان و اهداف شهدا را در جامعه به شکل مصداقی حفظ کنیم.

مسئول امور روحانیون سپاه قدس گیلان با اشاره به بیانات حضرت آقا که می فرمایند: «زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست»، گفت: نگاه ما به جنگ باید همیشه به روز و تأثیرگذار در نسل جدید باشد.

وی با بیان اینکه بعضی ها در داخل و خارج می خواهند خاطرات جنگ فراموش شود، بیان کرد: اگر از جنگ فقط یک خاطره جنگی مثل جنگ جهانی دوم باقی بماند قطعا به عزت، شرف و دینداری ما آسیب می زند.

حجت الاسلام  حسینی به یک خاطره از عملیات آزادسازی فتح خرمشهر اشاره کرد و گفت: حضرت امام خمینی(ره)، حاج آقا علم الهدی را مأمور کردند به حرم امام رضا(ع) بروند و از آقا اجازه بگیرند که عملیات خرمشهر انجام شود یا نه؟! ایشون رفتند بعد از سه روز آمدند و گفتند که آقا اجازه دادند.

مسئول امور روحانیون سپاه قدس گیلان، افزود: عملیات آزادسازی خرمشهر به اذن امام رضا(ع) انجام شد و امام خمینی (ره) فرمودند: «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

وی به روایت گوشه ای از آنچه که در خرمشهر اتفاق افتاد پرداخت و افزود: یکی از شهیدانی که سال ۶۵ شهید شد در جریان آزادسازی خرمشهر، گفت: در یکی از خیابان های خرمشهر در سنگر بودیم و دیدیم یکی به سمت ما حرکت می کند. ایست دادیم اعتنا نکرد. تیر هوایی زدیم اثری نداشت. چند تا تیر سمت پاهایش زدیم اعتنا نکرد. جلوتر که آمد دیدیم در حال خودش نیست و با خودش حرف می زد، می خندید و  گریه می کرد.

حجت الاسلام  حسینی اضافه کرد: بعد از ۵ ـ ۶ ساعت که وضعیت اش عادی شد، علت را ازش پرسیدیم. گفت: که ۵ تا دختر داشتم ۴ نفر را عراقی ها تجاوز کردند و سر بریدند. پنجمی را خودم کشتم تا به او تجاوز نکنند.