سراج: در 5 دوره برگزاری جشنواره عمار، تاکنون چندبار اکران کننده فیلم های این جشنواره بوده اید؟

امسال در پنجمین دوره جشنواره، برای اولین بار تجربه ی اکران فیلمها را داشتم.

سراج: فیلم ها را بیشتر در چه محیط هایی اکران می کنید؟

محیط هایی که در نظر داشتم مسجد و در برنامه های پایگاه بسیج، حلقه های صالحین و در جمع های شلوغ مهمانی ها و همینطور رساندن فیلم به دانشگاهی که فارغ التحصیل شدم و . . . بود که فعلا فقط موفق شدم یک سری از فیلم ها را در مسجد محل مان پخش کنم.

سراج: استقبال عموم مردم از فیلم های جشنواره چگونه است؟

از نظر تعداد شرکت کننده، جمعیت زیاد و دلیل اصلی آن نیز زمان نماز جماعت مغرب و عشا بود و اینکه سریعاً بعد از نماز اکران را شروع می کردیم.

شاید اگر هدف فقط پخش فیلم بود، کسی حاضر نمی شد به مسجد بیاید و یا تعداد انگشت شماری می آمدند. ولی باز با این حال بعد از نماز اگر کسی هم علاقمند به تماشای فیلم نبود و یا وقتش را نداشت می رفت؛ بیشتر شاید حس کنجکاوی  افراد هم بود که می ماندند. همه جوره استقبال داشتیم، بعضی ها که شاید فیلمهای مفهومی برایشان جالب نبود می گفتند که “این فیلمها چیه و قشنگ نیست” و شاکی بودند که دعایشان را بخوانند و حوصله شان سر می رفت و بلافاصله بعد از نماز می رفتند و در مقابل جالب است که بدانید بعضی دیگر نیز می گفتند که “خوبه” و با هیجان شخصیت های فیلم را دنبال می کردند و انگار هم حسابی وقت داشتند، می گفتند که فیلمها چقدر کوتاه است! “چرا یه فیلم 1 ساعته، 2 ساعته نذاشتین!” که البته بنده نظرم بر روی فیلم های کوتاه ولی پر نکته بود . . .

سراج: مردم بیشتر از چه نوع فیلم هایی استقبال می کنند؟

بیشتر سعی کردم که از فیلمهای داستانی کوتاه 10 یا 20 دقیقه ای و یا حتی 2 دقیقه ای استفاده کنم، چون بیشتر مخاطبین از آقایان یا خانم های خانه دار و سن و سال دار بودن، و احساس کردم این فیلمها برای این دسته بهتر است و استقبال هم خوب بود؛ ولی به نظر می رسد بخش کلیپ های مستند بیشتر برای جوانها جذاب باشد چرا که که با دقت تماشا و تحلیل میکنند و خودم هم به شخصه به همین بخش بیشتر علاقه مند هستم، چون واقعیت هست.

سراج: تاثیر جشنواره عمار را در تولید فیلم های فرهنگی و … چگونه ارزیابی می کنید؟

باعث شد تا به بسیاری از فیلم سازها بها داده شود و فیلم های آنها که شاید با کم ترین هزینه و بیشترین ایده بود، دیده شوند و شاید مسیر پیشرفتی را برای آونها باز کند و از آن طرف هم اینکه مخاطبین بدون هزینه ای به تماشای فیلمها می نشینند و باعث می شود که فیلمهای ارزشی را دنبال کنند.

سراج: مهم ترین اثرات جشنواره عمار از منظر شما چیست؟

سینمای کشور ما یا همین جشنواره فیلم فجر که با تمام خوبی هایش دارای ضعف های بسیار زیاد هم هست، شاید عمار راه درست و هدف درست را به سینمای کشور نشان دهد و چشم سینماگران را باز کند.

سراج: چه پیشنهاداتی جهت توسعه اکران های جشنواره در سطح استان گیلان دارید؟

مراسم افتتاحیه و اختتامیه ای رسمی تر در مرکز استان با اطلاع رسانی بیشتر در رسانه و . . . با حضور اکران کننده های شهرستان ها انجام گیرد، و چند روز قبل از شروع جشنواره در افتتاحیه هرسال یک دوره ی یک روزه یا نیم روز برای ارایه توضیحات و روشن کردن اکران کننده ها نیز صورت گیرد و همان جا بسته های اکران را تحویل اکران کنندگان دهند و کسانی که در جشنواره حضور نداشتند از طریق رابطین شهرستانی بسته ها را تحویل بگیرند و در اختتامیه هم از اکران کننده هایی که ایده های خاص و جالب را پیاده کردند تشکر صورت بگیرد.

پیشنهاد دیگر بنده این است که فکر می کنم رابطین استانی دیگر استانها در افتتاحیه های جشنواره خو پیاده سازی کرده اند، برگزاری کلاسهای روشنگری و عقیدتی، سیاسی، اجتماعی با حضور کارشناسان و اساتید برجسته است.