مرتضی اسماعیل دوست: فیلم «ایستاده در غبار» قرار بود که از ابتدای اردیبهشت ۹۵ در گروه آزاد به اکران درآید و کمپینی ایجاد و برنامه هایی تبلیغی از سوی دست اندرکاران آن صورت یافت اما ۲ روز پیش اعلام شد که این اثر فعلا از چرخه اکران خارج شده است و حالا باید باز هم منتظر ماند تا شاهد هنرنمایی های جوانان خلاق و با استعداد این اثر ارزشمند در اکران سراسری شویم. فیلمی که عنوان برترین فیلم جشنواره سی و چهارم فجر را از آن خود ساخت و در این میان چهره ای با استعداد با نام هادی حجازی فر را به سینما معرفی کرد که ایفاگر نقش حاج احمد متوسلیان بوده است؛ مردی بزرگ که می تواند الگویی مناسب برای جوانان ما باشد.

ایستاده در غبار

هادی حجازی فر، بازیگر نقش جاویدالاثر متوسلیان درباره چنین ویژگی های برجسته در وجود حاج احمد عزیز گفت: « در ابتدا وقتی چنین نقشی به من پیشنهاد شد کاملا تعجب کردم که چه تناسبی می تواند با من برای ایفای این نقش وجود داشته باشد و بعد از این که حضورم در نقش حاج احمد قطعی شد و بیشتر در قالب شخصیت قرار گرفتم این مساله شکلی خاص به خود گرفت. البته من پیش از آن مطالعاتی در زندگی مردان بزرگ جنگ تحمیلی داشته و در خصوص شخصیت برجسته آن ها از جمله حاج احمد اطلاعاتی کسب کرده بودم.»

ایستاده در غبار

حجازی فر که سال ها در زمینه تئاتر فعال بوده و به عنوان بازیگر و کارگردان در این زمینه آثاری ارزنده را به ثبت درآورده است درباره خاطرات خاصی که در هنگام حضور در مراحل فیلمبرداری داشته است، عنوان داشت: «وقتی برای فیلمبرداری بخش هایی از این فیلم به کردستان رفتیم، چنان شرایطی خاص از نوع رفتار مردم پیش آمد که واقعا جای تامل دارد. در آن جا برخی از همرزمان گذشته و مردم منطقه که شناختی قبلی از حاج احمد داشتند در مواجهه با من چنان ارادتی به خرج دادند که نشان دهنده اوج علاقه مندی شان به حاج احمد متوسلیان بود. به نظرم ساخت این فیلم کمک مناسبی برای نمایش الگویی ارزنده چون متوسلیان داشته است.»

ایستاده در غبار

ساخت فیلم «ایستاده در غبار» توسط سازمان هنری و رسانه ای «اوج» تلاشی برای ارائه الگویی مناسب به شکلی باورپذیر برای جوانان بوده و قابل ارزش است. حاج احمد متوسلیان از فرماندهان گرانقدر سپاه اسلام و از دلیرمردان مبارز با گروه های معاند با انقلاب اسلامی بوده که از ۱۴ تیرماه سال ۱۳۶۱ در سفری به لبنان به همراه ۳ تن از مردان گرانقدر دیگر ربوده شده و هنوز پس از سال ها خبری از وضعیت آن ها در دست نیست. پس از سال ها غفلتِ سینمای ایران در پرداخت به وجوه ممتاز شخصیتی احمد متوسلیان، تولید فیلم «ایستاده در غبار» و اجرای نمایش «شیر در زنجیر» در سال ۹۴ تلاشی است برای نمایان سازی ارزش های مردی که بزرگ بود و از اهالی افلاک.