شاید کمتر کسی گمان می کرد که شبکه های اجتماعی در روزگاری که خبرگزاری های رنگارنگ مختلف در جهان رشد قارچ گونه دارند وارد گود شود و اینگونه بر صفحه های گوشی همراه خانواده ها خودنمایی کند.اما نه تنها این اتفاق افتاد، بلکه شبکه های اجتماعی جدا از محتویات خبری در بیان مسائل مختلف هم علاوه بر قرار گرفتن در گوشی های تلفن همراه قرار گرفت بلکه توانست روح و روان برخی از مردم را به تصرف خود در بیاورد.

این مسئله در کشور ما و با توجه به ذائقه اکثر هموطنان که همواره در استفاده از تکنولوژی های نوظهور از هم سبقت می گیرند، محسوس تر است و استفاده بی رویه برخی از آنها از شبکه های اجتماعی و صحبت هایی که حتی در کوچه و خیابان از صفحه های اجتماعی می شود، گویای این حقیقت ملموس است.

اما همانطور که در مطالب گذشته بیان شد، قطعا با افزایش کمی و کیفی استفاده از شبکه های اجتماعی آن هم در قرن بیست و یکم کمتر کسی مخالف صد در صدی این شبکه ها است اما قطعا استفاده بی رویه از آن برای انسان می تواند تبعات بدی داشته باشد.

امروزه یکی از مشکلاتی که می تواند برای افراد معتاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی به وجود بیاید، مشکل انزوا از جمع و گوشه گیری و در نهایت افسردگی مفرط است.با نگاهی گذرا به اطراف و افراد مختلف در خانواده هایی که با آنها ارتباط داریم، قطعا این مشکلات در برخی افراد احساس می شود.

نکته قابل تامل اینجاست که خود افراد وابسته به شبکه های اجتماعی، هرگونه افراط در استفاده از این شبکه ها و همچنین گوشه گیری خود را رد می کنند اما واقعیت این است که بدون اینکه متوجه باشند، از جمع گریزانند و اگر هم در جمع حاضر باشند تنها جسمشان حاضر است و فکر و روحشان در درون شبکه های مختلف است.

این مشکلات قالبا برای افراد متآهل حادتر از افراد مجرد است.به گونه ای که بسیاری از مشکلات خانوادگی از همین مسئله سرچشمه می گیرد.اعتیاد افراد به این شبکه ها معمولا به گونه ای است که بیشتر وقت آنها را می گیرد و حتی در محل کار آنها هم مشکلاتی را از نظر زمانی پدید می آورد.این افراد در منزل با وجود حضور فیزیکی در جمع خانواده، حواسشان به این شبکه ها است و به همین دلیل اغلب در گوشه و کنار محل تجمع خانواده حاضر هستند و معمولا در صورت مواجهه با سوال و یا مسئله ای با تاخیر و با زحمت پاسخگو هستند.

مشکلات این چنینی در میان خانواده هایی که جمعیتشان کمتر است بیشتر محسوس است، برای مثال شما زوج جوانی را در نظر بگیرید که مرد یا زن خانواده معتاد به استفاده از فضای مجازی باشد و همسرش حتی علاقه ای به حضور در این فضاها نداشته باشد، در این صورت لحظاتی که یکی از آنها در این شبکه حاضر است عملا باید منزل آنها فضای سکوت را سپری کند در غیر این صورت صحبت های همسر برای همسری که مشغول استفاده از گوشی همراه است آزار دهنده می شود و در طرف مقابل عدم توجه شخص حاضر در فضای مجازی به همسرش سبب دل چرکینی همسر می شود.این در حالی است که این مشکل جدا از مشکلات احتمالی عاطفی برخی از زن و شوهرها به دلیل ارتباط بیش از حد با جنس های مخالف در گروه ها، است و در صورتی که بخواهیم چنین مشکلاتی را به آن اضافه کنیم نتیجه این می شود که اخیرا درصد آمار درخواست طلاق زوجین از هم به دلیل مشکلات اخلاقی در شبکه های اجتماعی، افزایش چشمگیری داشته است.

اما این پایان کار نیست و قطعا راهکارهایی برای برون رفت زوجین از این مشکلات وجود دارد.در عصر ارتباطات و گردش اطلاعات قطعا شبکه های اجتماعی که می توانند در برخی مواقع برای زندگی انسان مثمر ثمر هم باشند، کسی به دنبال حذف آن نیست اما قطعا هیچ انسان عاقلی حاضر نیست زندگی خود را فدای این شبکه ها کند.

خانواده هایی که به دنبال رهایی از آسیب های این چنینی شبکه های اجتماعی هستند باید به نکات زیر توجه ویژه ای داشته باشند:

۱٫افراد برای استفاده از شبکه های اجتماعی و کلا فضای مجازی زمان خاصی از شبانه روز را در نظر بگیرند.مثلا زمانی که متعلق به خودشان است می تواند زمان مناسبی باشد و یا زمان هایی که از جمع دور هستند.

۲٫همواره برای حضور در فضای مجازی، وقت مشخصی را تعیین کنند.مثلا یک ساعت، نیم ساعت و یا مدت زمان مشخصی در طول شبانه روز که برنامه های دیگر افراد آسیبی نبیند.ناگفته نماند که اغلب کارشناسان بیش از دوساعت استفاده مفید از گوشی همراه و یاتبلت را در شبانه روز مفید نمی دانند.

۳٫افراد مختلف، مخصوصا افرادی که تازه ازدواج کرده اند، سعی کنند علاوه بر رعایت موارد بالا همسران خود را همراه خود کنند و لحظات خود را در کنار یکدیگر سپری کنند.

۴٫سعی شود از هر حرکت و عملی که موجبات بد گمانی و شک و اضطراب را در میان خانواده پدید می آورد، جلوگیری شود.امروزه بسیاری از مشکلاتی که میان خانواده ها و مخصوصا زوج ها به وجود می آید و به دادگاه های خانواده کشیده می شود، بعد از مشاوره خانواده مشخص می شود که سوتفاهمی بیش نبوده است.

۵٫با وجود رعایت همه این مسائل حتی اگر لحظه به لحظه استفاده از شبکه های مجازی مفید باشد، انسان باید به مسائل روزمره دیگر خود توجه کند، توجهی که اگر به اندازه نباشد و دچار افراط و یا تفریط شود می تواند مشکلاتی شبیه به این مشکلات اشتفاده بیش از حد از فضای مجازی را پدید آورد.

۶٫عدم استفاده بیش از حد از گوشی های همراه و موبایل علاوه براینکه می تواند از آسیب های روانی برای انسان جلوگیری کند، بلکه جسم انسان را از آسیب های احتمالی دور نگه می دارد، در هفته آینده و در ادامه آسیب شناسی شبکه های اجتماعی به مشکلات جسمی انسان در صورت استفاده بیش از حد از گوشی همراه و یا تبلت و شبکه های اجتماعی خواهیم پرداخت.