حجت الاسلام فقیهی، گفت: اختلافات بین شیعه و سنی یک گفت و گوی علمی خانوادگی است و نباید آن را به نزاع سیاسی تبدیل کرد که به نفع دشمنان اسلام تمام شود.

حجت الاسلام محمد هادی فقیهی با اشاره به نسبت آیه «انک لعلی خلق عظیم» به پیامبر اکرم(ص)، اظهار کرد: در روایات “خلق عظیم” به اسلام تعبیر شده است.

 وی با بیان روایت «فی قول الله عزوجل انک لعلی خلق عظیم قال هوالاسلام»، گفت: امام باقر (ع) می فرمایند: این “خلق عظیم” همان اسلام است و  در جایی دیگر می فرمایند: “لعلی خلق عظیم”، قرآن است.

“خلق عظیم” یعنی رجوع به قرآن و رجوع به دین و اسلام

این خطیب برجسته با بیان اینکه معنای “خلق عظیم” یعنی رجوع به قرآن و رجوع به دین و اسلام، ادامه داد: کسی که می خواهد خلق عظیم داشته باشد باید مناسک و دستورات اسلامی را رعایت کند.

وی بیان کرد:  به جمع امربه معروف و نهی ازمنکر، تولّی و تبرّی، رحمت و مغفرت، ایثار و از خود گذشتگی و… خلق عظیم گفته می شود.

فقیهی افزود: الگوی شیعیان در تولّی و تبرّی باید اسلام و سیره پیامبر اکرم(ص) باشد.

به گفته وی بعضی از مسلمانان به دلیل عدم آگاهی نسبت به تاریخ، تفسیر درستی از آیات قرآن کریم  ندارند.

نباید مباحث علمی و تاریخی را به اجتماع کشاند

این فعال فرهنگی با بیان اینکه برادران اهل سنت در کتاب هایشان مطالبی در مورد حضرات معصومین (ع) دارند، گفت:  اهل سنت بعضا قائل به ۱۲ امام هستند و در مورد حضرت حجت (عج) احادیث و روایاتی نقل کرده اند.

وی با اشاره به اشتراکات بین شیعه و سنی، خاطر نشان کرد: ما معتقدیم که پیغمبر، قرآن، اسلام و خدای ما یکی است، کعبه و قبله ما یکی است.

فقیهی با بیان اینکه نباید مباحث علمی و تاریخی را به اجتماع کشاند، از مراجع علمی سنی و شیعه خواست بر اساس باورهایشان در مباحث مشترک علمی همچون توحید، قرآن و رسالت پیامبر به گفت و گو بپردازند.

شیعه و سنی در مقابل دشمنان اسلام اشداء علی الکفار باشند

وی خاطر نشان کرد: اختلافات بین شیعه و سنی یک گفت و گوی علمی خانوادگی است و نباید آن را به نزاع سیاسی تبدیل کرد که به نفع دشمنان اسلام تمام شود.

فقیهی با انتقاد از برگزاری مجالسی که به تحریک شیعه و سنی می انجامد، و با بیان اینکه تبرّی از دشمنان اهل بیت(ع) از مسلّمات شیعه است، گفت: این تبرّی باید نسبت به دشمنان امامت و ولایت باشد و نباید به شکاف بین مسلمانان بیانجامد.

وی افزود: شیعه و سنی اعضای یک خانواده هستند که باید در مقابل دشمنان اسلام اشداء علی الکفار باشند.

این فعال فرهنگی، خاطر نشان کرد: ما برادران اهل سنت را مسلمان می دانیم و حمایت از آنها وظیفه ما است و در آن هیچ شکی نیست.