روز یازدهم ماه شعبان، میلاد خجسته حضرت علی اکبر فرزند برومند امام حسین (علیهما السلام) است که در کشورمان روز جوان نامگذاری شده است.

حضرت علی اکبر (علیه السلام) در یازدهمین روز از ماه شعبان سال ۳۳ قمری در مدینه به دنیا آمد. مادر ایشان «لیلا» دختر «ابی مره بن عروه بن مسعود ثقفی» است.

پیرامون حضرت علی اکبر (علیه السلام) نقل شده که ایشان شبیه ترین مردم به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بوده ‌است. در روایتی آمده است: «اباعبدالله الحسین هنگامی که علی اکبر را به میدان می‌فرستاد، به لشکر خطاب کرد و فرمود: ای قوم، شما شاهد باشید، پسری را به میدان می‌فرستم که شبیه‌ترین مردم از نظر خلق و خوی و منطق به رسول الله(ص) است. بدانید هر زمان ما دلمان برای رسول‌الله(ص) تنگ می‌شد، نگاه به وجه این پسر می‌کردیم.»

بی تردید زندگانی حضرت علی اکبر(ع) از موضوعات ارزشمندی است که در بین شیعیان از جایگاه رفیعی برخوردار است اما به رغم ارزش و اعتبار مقدس آن کمتر به آن پرداخته شده است.

حضرت علی اکبر (علیه السلام) در حادثه کربلا به نقلی ۱۸ سال و به روایتی دیگر ۲۵ سال داشتند. ایشان نخستین شهید بنی هاشم در روز عاشورا بودند

در بسته مطالعاتی زیر که به مناسبت سالروز میلاد حضرت امام علی اکبر (علیه السلام) ارائه می شود، تلاش شده با معرفی برخی از کتب تدوین شده پیرامون زندگی ایشان، فرصتی جهت آشنایی بیشتر مخاطب با برهه های مختلف زندگی پیامبر کربلا فراهم آید.

۱- پدر، عشق و پسر

۵۱۹۸۱۱_۳۹۸این کتاب اثر قلم زیبا و دلنشین «سید مهدی شجاعی» است که انتشارات «نیستان» آن را در ۸۷ صفحه منتشر کرده است.

کتاب «پدر، عشق و پسر» فرازهایی از زندگی حضرت علی اکبر (علیه السلام) به تصویر کشیده می شود. وقایع از زاویه ی اول شخص و از زبان اسب آن حضرت «عقاب» روایت می شود و مخاطب راوی در داستان، «لیلی بنت ابی مرّه» مادر گرامی حضرت علی اکبر (علیه السلام) است.

فصول کتاب با عنوان «مجلس» نامگذاری شده که در هر مجلس، عقاب با زبانی عاطفی و دلنشین، صحنه ای از زندگی حضرت علی اکبر (علیه السلام) را روایت می کند و مجالس پایانی، به شهادت حضرتش در کربلا اختصاص دارد.

هر برش از زندگی حضرت که در مجالس ده گانه نمایانده می شود، در انتهای هر مجلس به گونه ای به واقعه ی کربلا مربوط و منتسب می شود و بدین ترتیب، تمام مجالس رنگ عاشورایی خود را حفظ می کند.

خواندن « پدر، عشق و پسر» خلوت تان را زیبا و عاشورایی خواهد کرد.

نسخه Pdf این کتاب را از اینجا می توانید دریافت کنید.


۲- بدرقه جان

۵۱۹۸۱۲_۸۲۱کتاب «بدرقه جان، سیری در زندگانی حضرت علی اکبر(ع)» از سوی «واحد پژوهش انتشارات مسجد مقدس جمکران» در ۹۴ صفحه گردآوری و در شمارگان دو هزار جلد، از سوی این انتشارات منتشر شده است.

بدرقه جان به واکاوی ولادت تا شهادت و فضایل و کرامات حضرت علی اکبر(علیه السلام) در قالبی ساده و شیوا می پردازد. مباحثی مانند ولادت حضرت علی اکبر(ع)، کنیه های و القاب حضرت(ع)، دیدگاه های مورخان درباره مادر حضرت علی اکبر (لیلا)، پسر امام حسین(ع) در جریان واقعه کربلا و همچنین شباهت های حضرت علی اکبر(ع) به رسول خدا(ص) در این اثر بررسی شده اند.

نسخه الکترونیک این کتاب در قالب های مختلف از اینجا قابل دسترسی است.


۳- یوسف لیلی

۵۱۹۸۱۳_۶۱۵این کتاب را که با زیر عنوان «مروری بر احوالات حضرت علی اکبر (ع)» منتشر شده، «محمدرضا راضی» به رشته تحریر درآورده است. انتشارات «سپید برگ» نیز آن را در ۱۲۸ صفحه و با تیراژ ۲۰۰۰ نسخه برای اولین بار در سال ۱۳۹۱ به بازار عرضه کرده است.

این کتاب از ولادت حضرت علی اکبر (علیه السلام) شروع می‌شود و پس از شرح شهادت و مدفن وی به ویژگی‌های شخصیتی ایشان می‌رسد. بخش اعظمی از کتاب هم به شرح واقعه کربلا و ماجراهای مربوط به ایشان است.


۴- حضرت علی اکبر از ولادت تا شهادت

۵۱۹۸۱۴_۴۵۱این کتاب که اثر مشترک آقایان «سعید و لطیف راشدی» است، شامل ۳۵ موضوع از زندگانی سراسر برکت حضرت علی اکبر (علیه السلام) می باشد که نشر «پیام علمدار» آن را روانه بازار کرده است.

این کتاب از مجموعه دایره المعارف اهل بیت (علیهم السلام) است که حاوی زندگی‌ نامه و معرفی حضرت علی اکبر (علیه السلام) می‌باشد که با استناد به منابع تاریخی، روایی و مقاتل شیعه، سامان یافته است.

این کتاب ضمن معرفی پدر و مادر حضرت علی اکبر (علیه السلام)، زندگی‌ نامه ایشان از زمان ولادت تا قبل از شهادت و چگونگی شهادتش در کربلا را مورد بررسی قرار داده و در آن علاوه بر اشاره به اسامی و القاب وی، صفات و ویژگی‌های شان تشریح شده است.


۵- پنجاه و پنج درس زندگی از سیره‌ی عملی حضرت علی‌اکبر (ع)

«نشر عابد» این کتاب را به انتخاب و گردآوری «امیرحسین علیقلی» در ۱۲۰ صفحه منتشر کرده است.

نویسنده در این کتاب با نگاهی اجمالی به زندگی حضرت علی‌اکبر (علیه السلام) به معرفی پنجاه و پنج درس در قالب سیره عملی و رفتاری آن حضرت پرداخته است.

از درس‌های مطرح شده در این کتاب می‌توان به معاشرت نیکو با دیگران؛ ولایت‌پذیری؛ جهاد با نفس؛ استقامت و صبر در برابر مصائب؛ اخلاص در عمل و… اشاره کرد.


۶- علی اکبر(ع) ؛ بهترین الگوی جوانان

۵۱۹۸۱۵_۷۳۳کتاب «علی اکبر(ع)؛ الگوی جوانان» نوشته «حجت الاسلام جواد محدثی» است که از سوی موسسه «بوستان کتاب» منتشر و روانه بازار نشر شد.

این اثر که یازدهمین کتاب از مجموعه کتاب های «آشنایی با اسوه ها» به حساب می آید، درصدد است با معرفی چهره های برجسته تاریخ صدر اسلام، جوانان را با الگوهای کمال و خودسازی آشنا کند.

در این اثر، با چهره با صلابت و ایمان حضرت علی اکبر (علیه السلام) آشنا می شویم که صحنه کربلا جلوه گاه رشادت و فداکاری او در راه حق و جهاد و شهادت در راه دین خدا بود و از آن شهید رشید، اسوه ای برای همه جوانان مسلمان به وجود آورد.

جوان و الگو، فرزند یقین، دودمان پاک، فضایل و مکارم، در کنار پدر، در شب عاشورا، عاشورا؛ روز حماسه، شهادت، مدفن و مزار، از زبان شاعران، عناوین سرفصل های کتاب حاضر را تشکیل می دهند.


۵۱۹۸۱۶_۵۶۲۷- آینه محمد (ص)

این کتاب را که با زیر عنوان «فرازهایی از زندگی حضرت علی اکبر (ع)» منتشر شده، «محمدباقر انصاری» به رشته تحریر درآورده است.

انتشارات «دلیل ما» این کتاب را در ۶۴ صفحه روانه بازار نشر کرده است.