خلاصه ای از بیانات عالم مجاهد و مسئول موسسه فرهنگی الرایه در عراق حجت الاسلام والمسلمین السید هاشم الحیدری در مدرسه علمیه آیت الله بهجت درشهر مقدس قم می باشد.

حجت السلام هاشم الحیدری رئیس اتحادیه رادیو و تلوزیون های عراق و از علما و فرماندهان جبهه مقاومت اسلامی عراق می باشند.

در این جلسه از طلاب نمونه در زمینه مکالمه زبان عربی تقدیر و جوایزی به آنها اعطاء شد.


مختصری از بیانات:

بسم الله الرحمن الرحیم

جنگ امروز در منطقه، جنگ در سوریه و فلسطین، یمن و… جنگ بین دو یا چند کشور نیست، بلکه جنگ بین دو جبهه است جبهه مقاومت و جبهه استکبار، جبهه اسلام و کفر، جبهه حق و جبهه باطل.

و این جنگ منحصر در جنگ نظامی نیست بلکه در میدانهای فرهنگی و سیاسی و اعتقادی و اقتصادی نیز هست.

رهبر و سردمدار جبهه حق و جبهه مقاومت جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان و حشد شعبی در عراق و مردم مظلوم بحرین و انصارالله یمن و مقاومت اسلامی فلسطین می باشد که از آن به جبهه مقاوت تعبیر می شود.

و در سوی دیگر جبهه باطل و استکبارخو و ظالم است که در صدر آن آمریکا شیطان بزرگ و اسرائیل و بریتانیا و عربستان قطر و ترکیه و هم چنین داعش و حزب بعث عراق میباشد.

این جنگ و مبارزه بسیار سخت و شدید خواهد بود و به تعبیر دبیرکل حزب الله لبنان سید حسن نصرالله (حفظ الله) «جنگ وجود و حضور است. و مسأله هست و نیست است.»

سرنوشت تشیع و اسلام به این جنگ وابسته است و ما هیچ انتخاب و گزینه ای جزء پیروزی و نصر نخواهیم داشت چرا که در این جنگ اگر شکست بخوریم چیزی از اسلام باقی نخواهد ماند و همه ما در قبال این جنگ مسئول هستیم و باید مسوولیت خود را بشناسیم و آنرا به نحو احسن انجام دهیم.

و این مبارزه و جنگ منحصر به ایران نیست، بله ایران ام القری است و پایتخت اسلام و پایگاه اصلی جبهه مقاومت است و از ثمرات این این حرکت حزب الله لبنان و انصار الله یمن و حشد شعبی در عراق و مردم بحرین و مقاومت اسلامی فلسطین است و رهبری آن توسط مردی است در خیابان فلسطین درتهران ساکن است. ایشان رهبر جهان اسلام مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای حفظ الله می باشد.

اینکه این جنگ ازکی شروع شده و چگونه شروع شده است مهم نیست و مهم این است که این جنگ الان موجود است و باید بپرسیم چه کسی پیروز خواهد شد.

به شما عرض میکنم: مطمئن باشید و یقین داشته باشید که پیروز این جنگ جبهه مقاومت بوده واست وخواهد بود.

و نشانه های این پیروزی:

  1. بقاء و حضور فعال جمهوری اسلامی ایران به رهبری ولی فقیه و حمایت مردم همیشه در صحنه از ایشان می باشد. و این روشنترین علامت این پیروزی است.
  2. حضور حزب الله لبنان در منطقه و اثرگذاری آن درسوریه و یمن و فلسطین و یمن و عراق میباشد این بالاترین عزت برای جبهه مقاومت است.
  3. حشد شعبی و گروهای مقاومت و جهاد آنها در عراق نشانه دیگر این پیروزی است. به طوری که اگر سربازان ولی فقیه و حاج قاسم سلیمانی و سپاه قدس و جوانان غیرتمند درعراق و مجاهدت آنان نبود و اگر آنها از سامراء دفاع نمیکردند چیزی از سامرا امروز باقی نمی ماند.
  4. نشانه دیگر این پیروزی فتوای مرجعیت شیعه در عراق توسط مرجع عالیقدر حضرت آیت الله سیستانی میباشد و اهمیت این فتوا زمانی مشخص می شود که بدانیم آخرین فتاوی جهادی در عراق به ۱۰۰ سال پیش باز می گردد و این فتوا باعث شد نجف و حوزه نجف متحول شود و حوزه از حالت آموزشی صرف به یک حوزه جهادی و مقاوم و فعال تبدیل شود.

مقاومت مقدمه ای برای بیداری اسلامی است در حالی که عده ای بیداری اسلامی را مقدمه مقاومت اسلامی می دانند ولی عقیده من این است که وقتی مقاومت صورت می گیرد مفاهیمی برای انسان روشن می شود که موجب بیداری از غفلت می شود.

در سال ۱۹۸۲ که در لبنان بودم به خاطر دارم که هیچ چیز در آنجا وجود نداشت نه حزبی و نه مفاهیم انقلاب اسلامی، از هیچ کدام اثری نبود. البته حرکت هایی را امام موسی صدر به همراهی دکتر چمران و عده ای انجام می دادند اما متأسفانه بعد از مدتی ایشان مجهول شدند و نتوانستند به حرکت های خود ادامه دهند. از آموزه های امام خمینی هیچ چیز در لبنان وجود نداشت. وقتی در آن سالها اسرائیل به جنوب لبنان حمله کرد اولین کسانی که از این امر خوشحال شدند و به اسرائیلی ها خوش آمد گفتند شیعیان آنجا بودند هر چند این عمل آنها برای ما شیعیان عار و ننگ محسوب می شود ولی واقعیت دارد، آنان وارد لبنان شدند و تقریبا همه لبنان را گرفتند و بیروت سقوط کرد آنها با این شعار وارد لبنان شدند که ما می خواهیم گروه های فلسطینی که دشمن لبنان هستند را نابود کنیم و لبنان را از دست آنها نجات دهیم صبرا و شکیلا را به خاک و خون کشاندند و کسی حرفی نزد.

الیاس سرکین که رئیس جمهور وقت لبنان بود تلگرافی به امام خمینی فرستاد و از امام طلب کمک نمود در حالی که او مسیحی بود. ایران در آن زمان درگیر جنگ تحمیلی بود ولی با این حال امام دو تیپ را راهی لبنان کرد. تیپ محمد رسول الله با فرمانده هی مفقود الأثراحمد متوسلیان و تیپ ذلفقار.

سید حسن نصرالله در آن وقت در مجموعه ای به نام امل شرکت داشت. نبیه بری این گروه را رهبری می کرد به حمدالله به واسطه فکر و اندیشه امام بود که عده ای را به عنوان گروه مستشاری از سپاه روانه لبنان کند تا به جوانان لبنانی مسائل نظامی را آموزش دهند و از آنجا که مناطق تحت سیطره اسرائیل زیاد بود به نحوی این نوع آموزش ها بسیار سخت بود به گونه ای که سه نفر متشکل از یه نیروی سپاهی که وظیفه تنظیم و ارتباط و سازمان دهی جوانان را برعهده داشت و یک دکتر به مداوای مریض ها در هر منطقه می پرداخت و یک روحانی که به مسائل دینی رسیدگی می کرد. مثل این نوع گروه ها در میان روستاهای لبنان می گشتند و به این صورت نیروهای مردمی را برای مقابله با اسرائیل سازماندهی و تنظیم می کردند و حتی یک مکان مشخص هم نداشتند و همیشه در حال حرکت بودند این زحمت ها باعث شد که روز به روزبر تعداد مجموعه های مقاومت افزوده شود به گونه ای که یک روز تعداد یک مجموعه در هرمل به ۱۵۰۰۰ نفر رسید و من به سید عباس موسوی گفتم با این جوانان چه کنیم و تکلیف اینان چیست. کم کم این مجموعه ها به هم پیوستند و به فرمان امام خمینی نام حزب الله را به خود گرفتند.

وقتی در سال ۲۰۰۳ وارد عراق شدیم عراق به طور کامل توسط آمریکا اشغال شده بود به طوری که با خوف و ترس وارد آنجا شدیم، زیرا سوابق جهادی زیادی نداشتیم. در آن زمان عراق مثل لبنان بود هیچ نیرویی در برابر آمریکا مقاومت نمی کرد. در عراق شیعیان اولین کسانی بودند که از ورود آمریکا خوشحال شدند همان گونه که در لبنان نیز شیعیان اولین کسانی بودند که از حضور اسرائیل خوشنود شدند و دلیل آن این بود که در لبنان فلسطینی هایی بودند که به لبنان ظلم می کردند و اینان دست نشانده خود اسرائیل بودند و اسرائیل به ظاهر برای از بین این فلسطینی ها و پایان دادن به ظلم وارد خاک فلسطین شدند. دقیقا همین جریان در عراق در سال ۲۰۰۳ اتفاق افتاد امریکا دست نشانده خود در عراق را نابود کرد و با شعار رها کردن مردم از بند ظلم به عراق حمله کرد صدام که یکی از ایادی آمریکایی ها بود ظلم فراوانی علیه شیعه عراق روا داشته بود. مردم عراق که از اوضاع آگاه نبودند و هشیاری نداشتند از حضور آمریکا ابراز خوشنودی کردند مردم در عراق امریکا را ناجی خود می دانستند و کسی جرأت نداشت که در عراق شعار مرگ بر آمریکا سر دهد. این فتنه ای بود که امریکا برپا کرده بود.

این فکر امام و رهبری بود که الان مردم در عراق هوشیار شدند و گروهای زیادی در عراق از جمله نیروهای مردمی فعال هستند و در برابر نیروهای تروریستی مقاومت می کنند . ما در عراق از هیچ چیز به همه چیز رسیدیم به طوری که کشور عراق که به طور کامل به دست امریکا بود الان به جایی رسیده که هیچ تصمیمی گرفته نمی شود مگر این که سه شخصیت مهم با آن موافقت کنند .حضرت آیه الله خامنه ای، سید حسن نصرالله و سردار قاسم سلیمانی .این فکر امام بود که چنین در عراق و لبنان تأثیر گذاشت .و شما طلاب هم باید سعی کنید فکر و علم و همه ی زندگی خود را با تفکر و اندیشه های امام و رهبری تنظیم کنید و از هیچ جریان و اندیشه ای تأثیر نپذیرید.

جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۱) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۱۵) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۱۴) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۱۳) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۱۲) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۱۱) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۱۰) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۹) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۸) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۷) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۶) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۵) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۴) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۳) جبهه-مقاومت-وحدت-اسلامی (۲)

پوستر همایش

پوستر سلسله جلسات