«جاده جنگ» رمانی است که نطفه آن بر مبنای یک حادثه واقعی در سال ۱۳۲۰ و ورود قوای روس به مشهد در جریان جنگ جهانی دوم بسته شده است. نویسنده مشهدی،‌ این واقعیت را دستمایه نوشتن یک رمان کرده است که قرار بود تا ۱۵ جلد ادامه یابد. انوری حالا می‌گوید پرونده «جاده جنگ» بعد از جلد دهم بسته شده و ادامه آن تحت عنوان دیگری منتشر خواهد شد.

جاده جنگ

*«مرگان» به مثابه «زورو»

«جاده جنگ از زمان‌هایی بود که در سال ۱۳۹۰ موفق به دریافت جایزه ۱۱۰ سکه‌ای جلال آل احمد شد. در حال حاضر هشت جلد از این رمان نوشته و راهی بازار نشر شده است. «جاده جنگ» داستان خود را در شمال خراسان تعریف می‌کند. در میانه‌های رمان نیز آرام آرام پای یک قهرمان محلی به نام «مرگان»‌ را پیش می‌کشد که «زورووار»‌ و گاه و بیگاه و درست بر سر بزنگاه‌ها حاضر و با قوای بیگانه درگیر شده و ضربات جدی بر ارتش روس وارد می‌کند. نویسنده در این رمان به خوبی توانسته فرهنگ مردم خراسان و بیگانه ستزی آنها را به تصویر بکشد. توصیف جغرافیایی بستر رمان نیز از دیگر نقاط قوت «جاده جنگ» است.

۱۷۰۶۳۶۳_۳۴۹

*توجه رهبر انقلاب به «جاده جنگ»

این رمان از جمله رمان‌هایی است که توجه رهبر انقلاب را نیز به خود جلب کرده است. آقای محسن مؤمنی شریف، رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در بازید سال گذشته آیت الله خامنه‌ای از نمایشگاه کتاب‌ تهران، جلد هفتم و هشتم این رمان را به عنوان کتب‌هایی که رهبری پیگیر انتشارشان بوده است به ایشان معرفی کرد. انوری گفته است با توجه به بررسی‌های که انجام شده، به این نتیجه رسیده که بسیاری از افراد به خواندن ادامه این سری داستانی علاقه‌مندند و پیش‌بینی‌اش این است که سری دوم نیز با استقبالی چون سری اول مواجه شود.

۱۷۰۶۳۶۶_۹۵۳

*جاده‌ای که هنوز کامل نیست

این اتفاق در حالی م‌افتد که جلدهای نهم و دهم «جاده جنگ» هنوز منتشر نشده‌اند. حسب پیگیری‌های صبح نو، این جلدها نیز در فرایند تولید قرار گرفته‌اند و به احتمال زیاد تا انتهای امسال راهی بازار نشر می‌شوند. اولین جلد از رمان «گذرگاه» نیز احتمالاً از اواسط سال آینده منتشر خواهد شد. انوری انتشار «گذرگاه» را نیز مانند «جاده جنگ» به انتشارات سوره مهر سپرده است. او گفته «گذرگاه»‌ با اتفاقات پیش از پانزده خرداد ۱۳۴۲ و رحلت آیت الله بروجردی شروع می‌شود و به دنبال آن به مسائل پیروزی انقلاب، غائله گروهک‌ها، دفاع مقدس، پایان جنگ تحمیلی و آغاز رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای پرداخته می‌َشود. «گذرگاه»‌ قرار است تا ۱۰ جلد ادامه یابد. با این احتساب،‌ منصور انوری نیز به باشگاه نویسندگانی راه پیدا خواهد کرد نگارش رمان ۲۰ جلدی را در سابقه خود ثبت کرده‌اند.

مشرق نیوز/