حضرت آیت الله مکارم شیرازی در آخرین جلسه درس خارج فقه خود در سال تحصیلی جاری، با اشاره به روایتی از امام حسن عسکری(ع) به بیان نکات اخلاقی پرداخت و گفت: برای مؤمن بسیار زشت است که خواسته هایی داشته باشد که او را به ذلت بکشاند.

وی با بیان این که انسان برای رسیدن به خواسته های خود نباید به گونه ای عمل کند که ذلیل شود، گفت: الان عده ای هستند که به بهانه های مختلف به خارج مهاجرت می کنند و برای این کار تن به خواسته ها و کارهایی می دهند که به هیچ وجه با عزت یک انسان و مسلمان سازگار نیست؛ در حالی که آموزه های دینی تاکید می کند مؤمن باید در برابر بیگانه عزیز باشد.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان توصیه هایی به مبلغان ارائه کرد و گفت: مبلغان امسال روی سه مساله تاکید و تکیه کنند، نخست این که مردم را به مسائل اخلاقی توجه دهند چراکه با گسترش ابزار و وسایل ضد اخلاقی مشکلاتی ایجاد شده است؛ بنابراین باید مسائل اخلاقی را مورد توجه قرار دهیم و اگر این مساله تقویت نشود ارزش های دینی و استقلال و نظام نیز در معرض آسیب و خطر جدی خواهد بود.

وی توصیه مردم به صرفه جویی و قناعت را دومین تذکر به مبلغان ماه مبارک رمضان عنوان و تصریح کرد: انسان در هر شرایطی باید صرفه جویی و قناعت داشته باشد، لکن با توجه به تحریم ها ما در شرایطی هستیم که باید بیش از پیش صرفه جویی و قناعت کنیم.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: دشمنان حرف هایی می زنند که معنای بسیار بدی دارد، باید عادت به صرفه جویی را داشته باشیم، آبرومندانه زندگی کنیم اما هم دولت و هم ملت از ریخت و پاش پرهیز کنند.

وی با اشاره به رواج برخی رسم و رسوم غلط در جامعه که هزینه های گزافی را به مردم تحمیل می کند، خطاب به مبلغان تاکید کرد: بشکنید این رسم و رسوم غلط را.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خطاب به طلاب، روحانیان و مبلغان ابراز کرد: مساله دیگر دعوت به وحدت و اتحاد است؛ ساده لوحی است تصور کنیم اگر توافقی حاصل شود این افزون طلب ها و زیاده خواه ها دست از سر ما بردارند؛ این مساله هم حل شود فردا مساله حقوق بشر و امثال آن را بهانه خواهند کرد.

این مرجع تقلید افزود: تا تسلیم اینها نشوی، رژیم غاصب اسرائیل را به رسمیت نشناسی و از حقوق بشر مد نظر آنها پیروی نکنی آنها دست از سر ما برنمی دارند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم تاکید کرد: آنها با اصل نظام، عزت و استقلال ما که برای آنها و منافع شان مشکل آفرین شده، مشکل دارند، به همین خاطر نیز با تکفیری ها را حمایت می کنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: شرم آور است که آمریکا می گوید نیروهای مردمی در عراق نباید در برابر داعش به میدان مبارزه بیایند، اینها نسبت به ما نیز ول کن نیستند.

این مرجع تقلید با تاکید بر این که باید بیش از پیش وحدت را در جامعه تقویت کرد، یادآورشد: مبادا انتخابات، مباحث هسته ای و دیگر برنامه ها باعث اختلاف در جامعه شود، اختلافات در شرایط فعلی همچون سم، مهلک و کشنده است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: آنها می خواهند توافق را به شکست بکشانند، به همین دلیل هر روز یک خواسته و بهانه دیگر مطرح می کنند؛ بنابراین همه بدانند اگر توافق هم بشود زیاده خواهی اینها تمامی نخواهد داشت.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پایان برای رفع مشکلات مسلمانان و ملت عزیز ایران دعا کرد و گفت: امیدواریم ماه رمضان ماه بیداری، تفکر و تعقل ما باشد و ان شاءالله در این ماه مبارک خدای متعال پیروزی های زیادی نصیب امت اسلام گرداند و دشمنان را خوار و ذلیل بفرماید.