روزشماری از بهمن 57 در گیلان و نقش آفرینی مردم در لحظات پایانی پیروزی

0
405

به گزارش پایگاه خبری سراج8 از رشت، مردم گیلان چه در انقلاب مشروطه و به تبع آن مشروطه مشروعه به رهبری آیت الله محمد خمامی یا در تظاهرات های مختلف بر علیه حکومت رضاخان به رهبری آیت الله رسولی و جلوتر در زمان حکومت محمدرضاشاه به رهبری و مبارزه آیات عظام: بحرالعلوم رشتی ، لاکانی ، رودباری ، ضیابری ، مهدوی لاهیجی و… همیشه در عرصه قیام های ضد طاغوت پیشگام بوده اند.
اکنون روزشماری از بهمن ماه 57 که نقش آفرینی مردم گیلان را در لحظات پایانی پیروزی انقلاب اسلامی نشان می دهد را ارائه می دهیم. البته این تکّه ی آخر پازل استکبارستیزی مردم گیلان است که باعث تاسیس انقلاب اسلامی ایران شد.

6 بهمن:
درگیری های مردم با مزدوران رژیم به اوج خود رسیده بود. «احمد عطا آفرین» از جوانان انقلابی بود که در میدان شهرداری رشت هنگام درگیری با ماموران رژیم به شهادت رسید.

10 و7 بهمن:
تظاهرات متعددی در خیابان های مختلف رشت برگزار شد. در این روز هنگام تظاهرات در خیابان سردار جنگل رشت چند نفر به شهادت رسیدند. نیز در تظاهراتی که در خیابان لاکانی رشت ماموران با تیر جنگی به مردم حمله کردند. امام خمینی اعلام کرده بود که به ایران بازمی گردد ولی بختیار فرودگاه ها را بست. تظاهرات این چند روز در اعتراض به بستن فرودگاه ها بود.

12 بهمن:
مردم گیلان هم ورود امام را جشن گرفتند و برای کندن ریشه های پوسیده رژیم شاهنشاهی روحیه گرفتند.

17 بهمن:
“بهمن یوسفی” از جمبه جوانان انقلابی بود که در درگیری با ماموران رژیم در بازار منجیل به شهادت رسید.

21 بهمن:
انقلابیون زیادی در ساعت ۸ شب به طرف ساواک راه افتادند. رئیس ساواک گیلان و ۱۰ نفر از رؤسای ساواک شهرستان ها در آن محل جمع شده بودند. با حمله مردم، این عده ساواکی به مقاومت مزبوحانه رو آوردند. در نهایت ساعت ۱۱ شب بود که آخرین دژ پهلوی ها در گیلان به تسخیر نیروهای انقلاب در آمد. سرهنگ لحسائی و ۱۰ نفر دیگر همان شب به دار آویخته شدند.

22 بهمن:
جشن و شادمانی توصیف نشدنی مردم گیلان برای پیروزی انقلاب اسلامی ایران و نابودی کاخ های ظلم و ستم. هم زمان با پیروزی انقلاب اسلامی مردم گیلان به دستگیری کارگزاران رژیم پهلوی پرداختند. آنها نقاطی را که هنوز در اشغال مانده بود آزاد کردند و به سرعت در صدد ایجاد نهاد های انقلابی و اسلامی برای اداره صحیح گیلان بودند. بعضی از مزدوران رژیم مقاومت می کردند. در درگیری شدیدی که از جمله در منطقه صیقلان رشت رخ داد چند نفر به شهادت رسیدند.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

23 + = 29