دیدی شاید منصفانه تر به سریال خاتون!

0
734
نقدی بر سریال خاتون

سریال خاتون این روز ها جزو پر بیننده ترین و از طرفی پر حاشیه ترین تولیدات شبکه پخش خانگی است که به کارگردانی خانم تینا پاکروان دوشنبه هر هفته پخش میشود.در این پست از سراج8 به سراغ نوشته ای از وحید لقمانی در مورد این سریال میپردازیم.

نقدی بر سریال خاتون:

سریال خاتون روایت یک داستان عاشقانه در بستر تاریخ است. تاریخی که برای این داستان انتخاب شده مقارن با حمله متفقین به ایران در جریان جنگ جهانی دوم است. یکی از عواملی که این فیلم پر پراهمیت کرده انتخاب این بستر تاریخی است و در منابع تاریخی خیلی کم به آن پرداخت شده به نوعی این برهه که اتفاقا پرحادثه است یک خلأ تاریخی نیز می باشد.
اتفاقات تاریخی که در این سریال پرداخت شده مثل: قحطی شدید در آن دوره ، ظلم نیروهای متفقین، بروز شخصیت های حماسی و فرهنگی که شاید تا به حال اسمشان را نشنیده باشید مثل یدالله بایندر و فهیمه اکبر و  محمود اعتمادزاده ، پناه دادن آوارگان لهستانی توسط گیلانی های مقیم ، کمک پزشکی و مالی و جانی ارمنی تبارهای مقیم گیلان، مقاومت بومی های منطقه در قبال ظلم نیروهای متجاوز، تضاد عزت و ذلت افسران ایرانی در قبال متفقین و… است.

نقدی بر سریال خاتون- ادامه

اینکه ما یک جزء این فیلم را (افتادن زن گیلانی به پای اربابی که مهاجراست) که اتفاقا یک واقعیت تاریخی ارباب رعیتی آن روزگاران گیلان است را پیراهن عثمان کنیم و کلیت فیلم را تنها با همین استقرای ناقص رد کنیم بی انصافی است. که البته نشان دادن این واقعیت هم ظلم ارباب های آن روزگاران و دستگاه های حاکم را می رساند.

وارستگی عشق خاتون و شخصیت تلفیقی سنت و مدرنیته اش من را شدیدا یاد شهرزاد می اندازد و به شدت دغدغه محور بودن شیرزاد و اولویت دادن سیاست به عشقش مرا یاد فرهاد می اندازد. اینکه در تندباد حوادث عشق اولین قربانی است. این دو فیلم زمان پرداخت تاریخی شان نیز بهم نزدیک است. البته سریال شهرزاد برهه ی پررنگ تری را از دوران حکومت پهلوی به تصویر کشیده است.
فیلمنامه این سریال هم بسیار کشش دارد مخاطب را هر هفته تا دوشنبه تشنه نگه می دارد. آهنگساز سریال هم که استاد کیهان کلهر است و از تیتراژ ما را میخکوب نگه می دارد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

3 + 1 =