انقلابی که اثراتش نه فقظ ایران که در آن سالها از نظر آمریکایی ها « نزدیک ترین سرزمین به آنها» برای برنامه ریزی «امنیت متقابل نظامی۲» بود، که سراسر جهان را همچون زلزله ای عظیم به لرزه درآورد. زلزله ای که منافع دو ابرقدرت بزرگ آن روزها ـ شوروی و امریکا ـ را به خطر انداخت و با صدای بلند به جهانیان اعلام کرد که راه سومی نیز وجود دارد.

در دوره ای که ابرقدرتی فریاد افیون بودن دین را سر می داد و دیگری نقشی برای دین در حکومت و سیاست و جامعه قائل نبود، انقلاب اسلامی داعیه دار حضور موثر دین در حوزه سیاست و اجتماع شد و این ادعا در عین جذابیت برای مردمان سالهای آخرین قرن بیستم، شورآفرین و نشاط آور بود و این، خود خطری شد برای دو ابرقدرت شرق و غرب.

انقلاب نوپا اما پرادعای اسلامی، گام های اولیه ساخت جامعه الگو را برمی داشت که جنگی بزرگ و خانمان سوز بر او تحمیل شد. جنگی که قدرت های جهانی، آن را بر ایران تحمیل کردند تا جلوی رشد و بالندگی انقلاب اسلامی را بگیرند؛ اما همین جنگ سبب شد، انقلاب که اصول، مبانی و آرمان هایش برگرفته از مفاهیم اسلامی بود، بالنده تر، محکم تر و رشیدتر از قبل به حرکت خود ادامه دهد: «یُرِيدُونَ لِيُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ. می خواهند نور خدا را به دهانهايشان خاموش کنند ولی خدا کامل کننده نورخويش است، اگر چه کافران را ناخوش آيد.۳»

موضوعی که رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) نیز به آن اشاره داشته اند: «جنگ تحمیلی را دشمن برای خاموش کردن انقلاب به راه انداخت، اما همین جنگ تحمیلی باعث شعله ورتر شدن نیروی انقلاب و روحیه انقلاب شد.۲۶/۱/۸۸»

رژم بعث عراق به نمایندگی از همه قدرت های بزرگ آن دوران، در ۳۱ شهریور سال ۵۹ حمله ای همه جانبه را به ایران اسلامی آغاز نمود به این امید که یک هفته بعد، دبیرکل حزب بعث و رئیس جمهور عراق در تهران سخن بگوید؛ آرزویی که برای همیشه بر دل صدام ماند و آن را با خود به گور برد.

 جنگ تحمیلی عراق علیه ایران از حیث شکل و اثرگذاری در عرصه های مختلف داخلی و بین المللی، یک اتفاق منحصر بفرد و بی مانند و البته اثرگذار در تاریخ ایران است؛ جنگ و دفاعی که شبیه هیچ جنگی نبوده و نیست. در یک سو، انقلابی تازه، نورس و جوان در کشوری که زیربناها و شالوده نظامی اش پس از وقوع انقلاب، هنوز متمرکز و کامل نشده و در سویی دیگر، کشوری با حمایت همه جانبه جهانیان و همراهی نیرویی از سوی حداقل ۳۶ کشور دنیا. بی شک چنین تقابلی در طول جنگ های تاریخ بی نظیر و یا لااقل کم نظیر بوده است.

در این جنگ، عراق مجهز به کامل ترین امکانات تکنولوژیکی و لجستیکی نظامی، اطلاعاتی و سیاسی از سوی اکثر کشورهای دنیا بود و در این سو، مردم ایران، تنها و یک تنه با توکل به یاری خداوند و با تکیه بر قدرت اراده و ایمان خود ایستاده بودند و البته این ایستادگی و استقامت ثمربخش بود و نهایتی شیرین داشت؛ «به یقین کسانی که گفتند: «پروردگار ما خداوند یگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند که: «نترسید و غمگین مباشید، و بشارت باد بر شما به آن بهشتی که به شما وعده داده شده است.۴»

دفاع مقدس هشت ساله ملت ایران، فرصت ویژه ای برای تکامل انقلاب اسلامی و ظهور و بروز و نیز تکمیل ظرفیت های انسانی در کشورمان فراهم آورد. در پی وقوع جنگ تحمیلی و نیز حضور گسترده و اداره آن از سوی مردم، شاهد رشد و ارتقاء ظرفیت های گوناگون در حوزه های مختلف نظامی، سیاسی، علمی، فرهنگی و … در بین اقشار مختلف مردم بودیم که این رشد و بالندگی تا سالهای بعد نیز به کار پیشرفت کشورمان آمد.

رهبر معظم انقلاب در همین زمینه می فرمایند: « دوران دفاع مقدس برای ملت ما ظرفیت و موقعیتی بود که این ملت بتواند اعماق جوهره‌ی خودش را در ابعاد مختلف نشان دهد، و نشان داد.۱۳۸۴/۰۶/۳۱ جنگ هشت ساله، ما را قوی‌تر کرد. اگر جنگ هشت ساله نبود، … این حرکت عظیمِ مخلصانه‌ی مردم مجال بروز و ظهور پیدا نمیکرد.۱۳۸۹/۱۱/۲۷ جنگ، کار پیچیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است. مدیریت جنگ و فرماندهی جنگ، کار بسیار سنگین و پیچیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است. این کار را جوانهای نورس ما در بسیاری از بخشها انجام میدادند. این تدبیر، این حکمت، چیز بسیار شگفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری است؛ مظهر شکوفائی استعدادها و ظرفیتهاست.۱۳۸۸/۰۶/۲۴ یکی از برکات دفاع هشت ساله ما، همین پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی و ساخت دقیقترین ابزارهاست که با دست خالی و بدون هیچ سابقه‌ای آنها را به دست آوردیم و جزو موجودی ملت ایران شده است.۱۳۷۴/۰۶/۲۹»

مردمی بودن اداره جنگ، از تهیه تجهیزات، تدارکات و پشتیبانی گرفته تا حضور در میادین رزم، همه و همه سبب رشد عمومی در بخش های مختلف کشور شد. موضوعی که در کنار همه سیاهی ها و زشتی ها و خرابی های جنگ، مایه بالندگی و پیشرفت کشور در دوران دفاع مقدس و سالهای متمادی پس از آن تاکنون شد؛ موضوعی که عمق این بالندگی را در کمتر جنگی در سطح دنیا می توان دید.

نکته دیگری که باید مدنظر آید این است که دفاع مقدس سبب یک جهش بزرگ در پیشبرد اهداف و آرمان های اصیل انقلاب اسلامی شد. روحیه معنوی ای که در پس دوران دفاع مقدس، در فضای عمومی جامعه حاکم شد، یکی از برکات این دوران بود. افزایش حس اعتماد به نفس، ارتقاء سطح اتکاء به نیروی خود، افرایش سطح احساس اقتدار ملی، ایمان به مسیر و راهی که انقلاب اسلامی پیش پای این ملت گشود، همه و همه، تنها گوشه ای از گنج های بیشماری است که از اقیانوس دفاع مقدس، عاید ملت ایران شد و چنین ثمرات بی شماری که در مسیر بالندگی یک ملت انقلابی به کار آید، در کمتر جنگ و دفاعی دیده شده است. موضوعی که در سخنان رهبری معظم انقلاب نیز بارها مورد تأکید قرار گرفته است: «ما در جنگ، بسیار جانهای عزیز را از دست دادیم و خسارتهای مادّی و معنوی زیادی هم تحمل کردیم؛ اما چیزی در دل این ملت جوشید که برکات و ارزشش برای امروز و فردای این ملت، از همه چیز بالاتر است و آن، احساس اتّکاء به نفس، احساس عزّت، احساس استقلال، احساس خودباوریِ ملیِ عظیم و احساس اعتقاد به این بود که اگر یک ملت حول محور ایمان به خدا و عمل صالح جمع شوند، معجزاتِ نشدنی یکی پس از دیگری قابل شدن خواهد شد.۱۳۷۹/۰۷/۰۶ جنگ هشت ساله، این ملت را آبدیده، شجاع و متّکی به نفس کرد. نام این ملت را بلند کرد.۱۳۷۵/۰۹/۲۴»

دفاع مقدس هشت ساله در کنار همه سختی ها و مصیبات سازنده ای که بر ملت ما وارد آورد، سبب رشد و تعالی بی نظیری شد که اثراتش را این روزها در همه ابعاد و بخش ها از ادبیات و رمان و هنر گرفته تا سدسازی و ساخت تجهیزات پیشرفته نظامی می بینیم.

سجاد ستوده

۱- ویلیام شوکراس، آخرین سفر شاه، ص ۱۵۵٫

۲- همان، ص ۱۵۶٫

۳- سوره مبارکه صف، آیه ۸٫

۴- سوره مبارکه فصلت آیه ۳۰.