حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در حاشیه همایش ملی پلیس و پیشگیری اجتماعی از وقوع جرم درباره‌ اقدامات انجام شده پیرامون مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: معضل مواد مخدر یک مشکل برای همه ملت‌هاست و همه باید تلاش کنند تا جلوی قاچاق و توزیع و مصرف آن را بگیرند.

وی با بیان این که تولید مواد مخدر در افغانستان زیر چتر ناتو و به ویژه آمریکا صورت می‌گیرد، بیان کرد: دشمن آمده و لابراتوارهای مواد مخدر صنعتی را در مرزها حاکم کرده، تجهیزات این لابراتوارها همگی از غرب وارد کشور شده، تولید این مواد نیز زیر چتر حمایت‌های غرب صورت می‌گیرد که من نام این اقدام را جنایت علیه بشریت می‌گذارم.

وی با بیان اینکه امروز تنها جمهوری اسلامی‌در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر فعالیت می‌کند، اظهار کرد: این دوگانگی رفتاری در غرب با هیچ منطقی قابل توجیه نیست؛ بنابراین باید بخش خارجی ما در رفتارهای بین‌المللی برای مبارزه با مواد مخدر فعال‌تر باشد و فریاد مظلومیت ما را به گوش جهانیان برساند.

وی با بیان اینکه حرکت جمهوری اسلامی‌در مبارزه با مواد مخدر باید مورد تشویق قرار بگیرد، درباره‌ بحث معاونت بازنگری در تشکیلات دادستانی نیز گفت:‌ دادستانی کل کشور وظایفی برابر قانون دارد که در آن حوزه‌ها معاونت‌هایی را می‌طلبد که باید تربیت شوند و البته بازنگری در این خصوص نهایی شده است.

رییسی درباره‌ برخورد با خرده فروشان مواد مخدر نیز اظهار گرد: امروز همکاری خوبی میان پلیس و قوه قضاییه وجود دارد و برخورد خوبی با این افراد شده است، اما در بحث مساله معتادان با توجه به قانون وظایفی نیز بر عهده دستگاه‌های دولتی نظیر بهزیستی است که باید در این خصوص اردوگاهها برای جمع آوری معتادان توسعه بیابد.

وی با بیان اینکه فکر می‌کنم کارهای انجام شده برای بازپروری معتادان لازم اما کافی نبود گفت: باید بخش‌هایی از دولت برای برخورد با این موضوع فعال‌تر شوند.

دادستان کل کشور درباره‌ پرونده‌ی محمود خاوری مدیر عامل فراری بانک ملی در دولت احمدی‌نژاد نیز گفت: پرونده خاوری در حال پیگیری است و دستگاه قضایی مصمم به بازگرداندن او به کشور است و تردیدی در جرم او نداریم.

وی افزود: پرونده خاوری از طریق پلیس بین‌الملل دنبال می‌شود.

رییسی درباره‌ خبر دستگیری ۱۲ نفر از انتشاردهندگان پیام‌های توهین آمیز علیه حضرت امام خمینی (ره) در فضای مجازی که مورد سوال یکی از خبرنگاران بود گفت: اجمالا به اطلاع‌تان می‌رسانم که عوامل این پیام‌ها شناسایی شده و مورد برخورد قرار گرفته‌ است که ان‌شاء‌الله سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود به آن اشاره خواهد کرد.