سراج: به نظر شما دلیل وقوع فتنه 88 چه بود؟

انقلاب اسلامی از بدو پیروزی  بدلیل ایدئولوژی جهان شمول و استقلال و استکبار ستیزی اش با دشمنی های سرسختانه برخی قدرتها و کشورهای استکباری مواجه بوده و مصادیقش در 36 سال گذشته ظهور و بروز سیاسی، اقتصادی، رسانه ای و حتی نظامی نیز داشته است. ضربه زدن، تضعیف و براندازی خط مقدم جبهه اسلام با برنامه های زمانی مختلف موضوعی است که خود دشمنان انقلاب به آن اذعان داشته و دارند، لذا ایجاد بحران و فتنه برای بهره برداری ابزاری از معرکه های داخلی در اولویت برنامه شان قرار داشته و دارد.

انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال 88 از پرشورترین و گسترده ترین انتخابات های نه تنها کشور بلکه جهان محسوب می شود و مشارکت بالای 85 درصدی مردمی و حضور حماسی 40 میلیون ایرانی در تعیین رییس جمهور می رفت که یک فرصت کم نظیر را برای مشارکت عمومی در سازندگی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را برای ایران اسلامی در پی داشته باشد، که با توطئه دشمن و متاسفانه بی بصیرتی برخی از خواص و احساسی عمل نمودن بخشی از مردم؛ این فرصت تبدیل به تهدید شد و 8 ماه کشور را درگیر خود کرد.

پیرامون مسببین، مقصرین، بازیگران و حواشی این فتنه گفته شده و ابعادش نیز بررسی شده و صد البته باز هم نیاز به تبیین دارد، چرا که در جنگ نرم دشمن به نحوی عمل می کند تا با اقناع افکار عمومی با ابزارهای رسانه ای خود به اغراض سیاسی اش دست یابد. در فتنه 88 نیز با تحریک غرور و زیاده خواهی عده ای به دنبال نمونه جدیدی از انقلاب مخملی و رنگین با نسخه سبز رنگ و ایرانی اش بود.

سراج: مهمترین پیام 9دی چیست؟

پیروزی انقلاب اسلامی و حاکمیت نظام جمهوری اسلامی پس از عنایت حق تعالی به این سرزمین، مرهون انتخاب و حضور مردم در صحنه و رهبری ولی فقیه عادل است. مقابله با نفاق پس از پیروزی انقلاب، ترورهای رهبران انقلاب، هشت سال دفاع مقدس، سازندگی کشور، مقابله با فتنه هایی همچون 18 تیر 1378 و 9دی 1388 همه و همه بواسطه حضور و بصیرت عمومی ملت هوشیار، انقلابی و فهیم کشور و هدایت رهبر فرزانه خود مرتفع شده و نقشه دشمن نقش بر اب گردیده است.

نکته دیگری که بنظر می رسد این است که همواره امدادهای الهی همراه امت ما بوده و تمسک به اهل بیت(ع) و فرهنگ حسینی همواره از ایران اسلامی محافظت نموده است. یادآوری برخی از رخدادهای انقلاب و پیوند آن با عاشورا دلیلی بر این مدعاست. بعنوان نمونه پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 در ادامه حضور مردمی در گرامیداشت حماسه حسینی و عزاداری محرم بود که منجر به برچیده شدن رژیم طاغوتی پهلوی گردید و در ادامه نیز در دفاع مقدس نیز ایثارگریهای ملت ما با توسل و الگو قرار دادن فرهنگ حسینی ماندگار و پیروز گشت. در فتنه سال 88 نیز هتاکی و اهانت برخی از عناصر نفوذی و گمراه بنام معترض انتخابات در عاشورای حسینی، ترازویی برای قضاوت عموم مردم جهت شناخت و برملا نمودن این توطئه سنگین و حضور عاشورایی در حماسه 9دی گردید.

سراج: مردم گیلان یک روز جلوتر از همه کشور  و در 8دی 88 به میدان آمدند. تحلیل شما از این پیشگامی مردم گیلان چیست؟

آزاد منشی و استکبارستیزی ولایتمداری گیلانیان در طول تاریخ به اثبات رسیده و در ابتدای قرن معاصر نیز نهضت اسلامی و مردمی میرزا کوچک جنگلی حرّیت و اسلام خواهی مردمان این خطه را در آن برهه فتنه گون به اثبات رساند و در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع از کیان ملی و ارزشهای آن، امّت همیشه در صحنه و مومن گیلان زبانزد بودند. در فتنه 88 نیز رشت یکی از مناطق مورد هدف ماهواره ها جهت ایجاد حوادث و تنش برای سوء استفاده بود که با حضور مردم بصیر اجازه هر گونه خرابکاری در این استان گرفته شد و در قضیه هتک حرمت عاشورای حسینی در پایتخت نیز مردم مرکز استان یک روز جلوتر از سایر شهرها و تهران به خیابانها آمدند و انزجار خود را از این قانون شکنان ابراز داشتند.

سراج: فتنه گران با شیوه های مختلف به دنبال کم جلوه دادن حماسه 9 دی هستند؟ وظیفه فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در این زمینه چیست؟

بواقع حماسه 8 و 9دی برنامه ریزی سنگین چندساله دشمنان خارجی و معدود مخالفان داخلی را بر هم ریخت و برای چندین سال نیز کشور را از توطئه های این چنینی بیمه کرد. این در حالی بود که بسیاری از کشورهای غربی ،سلطنت طلب ها و منافقین و حتی تروریست هایی همچون ریگی نیز از این فتنه حمایت کرده بودند! این روز بعنوان یک برگ زرین و روز حماسه بصیرت و نماینگر ولایتمداری مردم در پاسخ به هتاکان عاشورای حسینی و نابودگر لشکر کشی های خیابانی بازندگان قدرت در انتخابات و نماد تجدید میثاق با رهبر حکیم انقلاب اسلامی و پایان یک فتنه پیچیده بود و آغازی دیگر برای تحقق تمدن اسلامی را برای کشورمان رقم زد.

9دی یک راهپیمایی و تظاهرات و تجمع عادی نبود بلکه خروش ملتی بود که فارغ از هر جناح و جدای از هرگونه رای در انتخابات، در لبیک به ولی امر به میدان آمده و اعتراضات مرداب های کوچک فتنه خیابانی را با سیلاب های خروشان حضور ایمانی محو نمودند.

گرچه بازخوانی پرونده فتنه 88 شاید کام بسیاری را تلخ می نماید و ضررهای اقتصادی و اجتماعی در سال 88 به کشور را یادآور شود اما باید بدانیم که این فتنه در نهایت موجب افزایش قدرت ایران در عرصه جنگ نرم شد و اتحاد مردم در برابر دشمنان اسلام و انقلاب را بیشتر نمود و همراهی امت با تدابیر حکیمانه رهبرش را به جهانیان نمایاند و رسوایی منافقان و خواص سکوت اختیار کرده را موجب گردید.

سراج: مهم ترین وظیفه نیروهای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برای جلوگیری از وقوع رخدادی شبیه فتنه 88 چیست؟

بنظرم نباید غفلت کنیم، در جنگ نرم اگر هوشیار نباشیم؛ در پازل دشمن حرکت خواهیم نمود. لذا می بایست ضمن تبیین هنرمندانه زوایا و ابعاد این فتنه؛ سایر توطئه های دشمنان را رصد و روشنگری نماییم و بر اهمیت بصیرت ، ولایتمداری و حضور مردم تاکید نماییم.

چند وظیفه داریم؛ اول اینکه گوش به منویات ولی فقیه داشته باشیم، چون در اوضاع فتنه گون شناخت حق از باطل سخت می شود و در این مواقع نباید از رهبر پیش افتاد و البته نباید عقب ماند.

دوم اینکه در صف بندیها و خط کشی ها دقت کنیم، بسیاری از مردم و دوستان و آشنایانمان ممکن است به دلایل مختلف در فتنه های این چنینی در صف مقابل قرار گیرند، چرا که فتنه گران سعی می کنند مردم را بد دل نمایند و نسبت به نظام تردید و شبهه افکنی نمایند که در این مواقع باید با صبر و استدلال جهت اقناع آنها تلاش کرد.

به یاد دارم که در چند روز اجتماعات معترضین پس از انتخابات 22 خرداد در رشت وقتی با برخی از دوستان هم دانشگاهی سابق مواجه می شدم و علت اعتراضشان را جویا شدم؛ فهمیدم که آنها حتی از نحوه اجرا انتخابات و چگونگی شمارش آراء بی خبرند و لذا اتهام و دروغ بزرگ تقلب را به راحتی باور کرده بودند.

سوم اینکه فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی می بایست برای معرکه های بزرگ کشور، که انتخابات از اهم آنهاست بی تفاوت نباشند و نسبت به پیشگیری و اطلاع رسانی و رفع سوء ظن ها و ابهامات مردم همت گمارند تا روزنه های اجرای نقشه های شوم دشمنان نیز از ابتدا بسته شود.

و در پایان تکلیفی که برای نیروهای فرهنگی و دلسوز ارزشها و دلبسته به انقلاب متصورم این است که به ارائه و تبیین حق، مبتنی بر آموزه های الهی و قرآنی و مبانی انقلاب اسلامی در قالب ابزارهای فرهنگی و هنری مورد استقبال عمومی همت گمارند و در قالب کتاب، مقاله، فیلم، عکس، گرافیک، کاریکاتور، پویانمایی، صفحات مجازی، شعر ،سرود، نماهنگ و … اثر بیافرینند، زیرا هر کدام از ابزارها مخاطب خاص خود را خواهد داشت و در روشنگری و بصیرت عمومی تاثیر بسزایی خواهد داشت.