آیت‌الله رضا رمضانی امشب در محفل انس با قرآن در مسجد جامع این شهر با اشاره به اینکه توسل به قرآن و عترت موجب رستگاری انسان می‌شود اظهار کرد: هدایت و ذکر از رویکردهای قرآن است.

وی قرآن را دارای ظاهر و باطن عنوان کرد و افزود: انسان با تدبر و تفکر باید بتواند خود را به قرآن عرضه کند.

این مسئول، خلق پیامبر اکرم (ص) را قرآنی خواند و بیان کرد: زندگی پیامبر (ص) قرآنی است بنابراین افکار و تعامل بشر باید قرآنی باشد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه آشنایی با منطق قرآن نیازمند آشنایی با این کتاب آسمانی است، تصریح کرد: قرآن مفسری به نام پیامبر (ص) را به بشر معرفی کرده است.

وی تفسیر جامع قرآن کریم را توسط پیامبر (ص) عنوان کرد و گفت: درک و فهم قرآن نیازمند مراجعه به پیامبر (ص) و ائمه (ع) است.

رمضانی با تأکید بر اینکه تفسیر کامل قرآن تنها توسط پیامبر (ص) و امام معصوم (ع) امکانپذیر است، خاطرنشان کرد: تفسیر قرآن به قرآن و دیگر روش‌های تفسیر وجود دارد و اگر می‌خواهیم از درجه‌های قرآن بهره ببریم باید در محضر ائمه (ع) باشیم.

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ آلمان یادآور شد: آدابی که نسبت به خداوند بیان شده و همچنین به‌کار بردن اسمای الهی با درک عمیق قرآن امکانپذیر است.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم قرآن را درک کنیم بخشی از آن مربوط به تزکیه است و تا قلب آماده نباشد نمی‌توان از قرآن بهره لازم را برد.

رمضانی با اشاره به اینکه درجه‌های بهشت به عدد آیه‌های قرآن است، اظهار کرد: هر قدر عمل به قرآن بیشتر شود درجه انسان بالاتر می‌رود ضمن اینکه قرآن تنها برای یک زمان نیست و در هر عصری از این کتاب آسمانی استفاده می‌شود.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری از اجرای پروژه قرآن‌شناسی ۱۹ ساله در آلمان خبر داد و افزود: مدت هشت سال از پروژه مذکور گذشته و می‌خواهند ثابت کنند قرآن مربوط به زمان خودش است اما تاکنون نتوانستند به این نتیجه برسند.

وی قرآن را فرا زمانی خواند و بیان کرد: قرآن مورد نیاز انسان‌ در تمام عصرها است و اگر در هر زمان قرآن به درستی تلاوت و تفسیر شود می‌توان از آن استفاده کرد.

رمضانی با بیان اینکه قرآن کتابی زنده و پویا است، تصریح کرد: انسان هنگام تلاوت قرآن می‌تواند خدا را مشاهده کند و اگر بتوانیم از قرآن بهره‌مند شویم در زندگی بشر نقش بسیاری دارد و زندگی را نورانی می‌کند.

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ آلمان، قرآن را معجزه الهی ذکر کرد و گفت: قرآن مسلمانان را در دنیا پر آوازه کرده است و تاکنون بشر نتوانسته سوره‌هایی مانند قرآن ارائه کند.

وی با اشاره به افتخار یک‌میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر مسلمان به قرآن، خاطرنشان کرد: وقتی قرآن در دنیای غرب تلاوت و تفسیر می‌شود تسلیم شدن طرف مقابل را می‌بینیم.

رمضانی قرآن را سبب عزت مسلمانان دانست و یادآور شد: با پیروزی انقلاب اسلامی جنبش دینی در کشورهای غربی اتفاق افتاده و آیه به آیه قرآن را می‌خوانند زیرا قرآن ادعای هدایت انسان را دارد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه قرآن انسان را به کرامت دعوت می‌کند، اظهار کرد: عزت امت اسلام در قرآن است و مسلمانان به برکت قرآن عزیز هستند.

وی به جامعیت قرآن اشاره کرد و افزود: اگر انسان می‌خواهد جایگاه خلقت و عظمت خود را بداند باید به قرآن پناه ببرد.

رمضانی با اشاره به اینکه انسان شایستگی پیدا کرده تا خداوند او را به دارالسلام دعوت کند، تصریح کرد: اگر انسان می‌خواهد خدا را در دارالسلام اجابت کند باید از قلب سلیم برخوردار باشد و دل خود را به خدا بسپارد.