مراسم اختتامیه جشنواره «ربیع‌الشهاده» عراق عصر، 16 خردادماه، با حضور جمع زیادی از شخصیت‌ها و هنرمندان برجسته جهان تشیّع، در محوطه بیرونی حرم مطهر امام‌ حسین(ع) در شهر کربلا برگزار شد و هیئت داوران این جشنواره متشکل از مجتبی راعی (فیلمساز ایرانی)، احمد ماهر(بازیگر مصری)، دو کارگردان عراقی و یک کارگردان مصری بودند.

در بخش مسابقه این جشنواره، 57 فیلم مستند از کشورهای اسلامی دنیا به‌نمایش درآمد که در پایان همه جوایز برگزیده، سهم مستندسازان ایرانی شد تا نام ایران اسلامی در جمع شخصیت‌ها و هنرمندان تراز اول جهان تشیّع در کربلای معلی طنین‌انداز شود.

فیلم مستند آئینی – عاشورایی «رسم عاشقی همینه» به کارگردانی الله‌کرم رضائی‌زاده، فیلمساز اهل و ساکن شهرستان انزلی و تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ایران موفق به کسب جایزه ویژه هیئت داوران دهمین دوره جشنواره فیلم «ربیع‌الشهاده» عراق شد.

در این فیلم 25 دقیقه‌ای، عده‎ای از اهالی یکی از روستاهای شهرستان آستانه اشرفیه همزمان با مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا، اقدام به برگزاری مراسم آئینی کرنانوازی(که در گیلان قدمتی دیرینه دارد) می‌کنند؛ آنها با نواختن این ساز، عشق و علاقه خود به امام حسین(ع) و شهدای کربلا را بیان می‌کنند؛ در این میان اساتید به‌نام موسیقی ایران همچون «استاد محمدرضا درویشی» درباره ساز کرنا و نقش آن در عزاداری‌های گیلان صحبت کرده است.

یادآور می‌شود، «الله‌کرم رضائی‌زاده» فعالیت‌های سینمایی خود را از دهه 50 با حضور در کلاس‌های آموزش فیلمسازی کانون پرورش فکری و سینمای آزاد شهرستان انزلی آغاز کرد. وی فارغ‌التحصیل دوره اول دانشکده سینمایی فیلمسازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی(مرکز آموزش فیلمسازی – باغ فرودس) در دهه 60 که فیلمسازان مطرحی را به سینمای ایران معرفی کرده، است.

همچنین رضائی‌زاده از مؤسسان و بنیان‌گذاران اولیه کانون فیلم انزلی در سال 1365 است و فعالیت‌های مستمری در بخش تولید بیش از 15 پروژه سینمایی و تلویزیونی همچون «هامون» داریوش مهرجویی، «یار در خانه» خسرو سینایی، «قربانی» رسول صدرعاملی، «حماسه مجنون» جمال شورجه، «سایه روشن» حسن هدایت، «ضد نور» کاوه سجادی حسینی و… را داشته است.

مستند فاخر «تولدی در آتش» که جوایز معتبر و بسیاری همچون بهترین تدوین پنجمین دوره جشنواره فیلم کوتاه تهران(سینمای جوان) را کسب کرده و جزو 18 فیلم برتر ادوار مختلف این جشنواره شناخته شده و نیز فیلم‌های مستند «بر آستان نجابت دریا»(زندگی‌نامه امیر سرلشگر شهید سید موسی نامجوی)، «سرود زندگی»، «اینجا خورشید می‌درخشد» و… از سوابق هنری این فیلمساز گیلانی است.

همچنین فیلم مستند «اینجا خورشید می‌درخشد» آخرین ساخته این کارگردان به تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به جشنواره‌های معتبر اروپایی و آسیایی ارسال شده است.