حجت‌الاسلام سعید مهدوی بعد از ظهر امروز در جمع بسیج هنرمندان گیلان با گرامیداشت یاد شهدا، اظهار کرد: مدیون خون شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم هستیم.

وی با بیان اینکه امروز در مبارزه با نظام سلطه، فتنه و شیطان بزرگ آمریکا باید حواس ما جمع  جبهه‌های فرهنگی و هنری هم باشد، افزود: امروزه بسیاری با رفتار و عمل خود نقش گوساله سامری را دارند که جزو هنرهای غیر ارزشی است.

این فعال فرهنگی گیلان گفت: هنر انقلابی هنری است که در آن انفعال وجود ندارد و تولیدات غربی برای نمود بیشتر شهوات حیوانی و تمایلات جنسی است.

وی با انتقاد از کسانی که اعتقاد دارند هنر غیر ارزشی وجود ندارد، تصریح کرد: هنر به دو دسته ارزشی و غیر ارزشی تقسیم می‌شود و هنر غیر ارزشی همان گوساله سامری است.

مهدوی به مشخصه‌های هنرمند انقلابی اشاره کرد و یادآور شد: هنرمند انقلابی کسی است که بتواند درون فطری خود را با تلاش و ذوقش نمود زیبایی دهد و به بیرون جلوه کند و این هنر می‌تواند در قالب فیلم، خوشنویسی و… باشد و آثاری برای حق‌خواهی و کمال‌خواهی تولید کند.

وی شهید آوینی را نمونه بارز تولید چنین آثاری خواند و خاطرنشان کرد: در هنر غیر الهی هنرمند شهوات را تحریک می‌کند اما هنرمند متعهد تمام‌ ذوق و کمال خود را به طرف خدا حرکت می‌دهد.

مسئول سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های گیلان ادامه داد: کسانی که امروز در اغوای فرهنگی هستند می‌گویند هنر غیر ارزشی نداریم و این ادعایی کاملاً اشتباه است.

وی با اشاره به اینکه امروز مجاهدت در وادی هنر بسیار موثرتر از مجاهدان جهاد اصغر است، گفت: باید در وادی هنر و فرهنگ هوشیارانه‌تر وارد‌ عمل شویم و یادمان باشد که شمشیر فرعون نتوانست موسی را زمین‌گیر کند اما گوساله سامری سبب گمراهی قومش شد.

مهدوی با انتقاد از برخی رفتارها در جشنواره‌های فجر، اظهار کرد: رفتاری که در جشنواره فیلم فجر اتفاق افتاد نشان داد که سامری‌ها در این عرصه در حال تلاش برای ورود کردن هستند و در جشنواره فیلم فجر بسیاری از حرام‌ها مانند خوردن گوشت خوک و رقصیدن را حلال جلوه دادند.

وی با تصریح بر اینکه چگونه در شرایطی که هنوز جوانان ما برای دفاع از ارزش‌ها شربت شهادت را می‌نوشند می‌توانیم چنین صحنه‌هایی را ببینیم و تحمل کنیم، گفت: در کشور اسلامی انقلابی نباید از جبهه ضد انقلابی حمایت شود و در کشور انقلابی باید از هنر انقلابی حمایت شود.

این فعال فرهنگی گیلان یادآور شد: در شرایط فعلی شبیخون فرهنگی بر خانه‌های ما سایه افکنده و تنها تکفیری‌ها در سوریه برای ما خطر نیستند بلکه تکفیری‌های انقلاب که هنر را تکفیر می‌کنند بسیار خطرناک‌تر هستند.

وی با اشاره به اینکه باید در ستاد جبهه فرهنگی که در آن ارشاد اسلامی و صدا و سیما حضور دارند باید ستاد دفاع از حریم انسانی، انقلابی و… ایجاد شود، متذکر شد: رسالت بسیج هنرمندان در این عرصه بسیار مهم است.