مسأله مسلح کردن بیش از پیش فلسطین، موضوعی بود که رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز عید فطر امسال به آن تاکید کردند. اما سوال اساسی این است که چگونه می‌شود به تقویت بنیه دفاعی و تهاجمی فلسطین و نوار غزه افزود؟

محسن رضایی، فرمانده کل سپاه در زمان دفاع مقدس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگویی که اخیرا با شبکه “العالمگ انجام داده با استفاده از تجریبات ارزنده نظامی خود پیشنهاداتی را به مقاومت اسلامی فلسطین ارائه کرده که عمل به آنها می‌تواند بصورت چشمگیری قدرت نظامی آنان را افزایش بدهد. به این ترتیب لازم است که نگاه دقیق‌تری به این پیشنهادات داشته باشیم.

مجهز شدن غزه به پدافند هوایی

محسن رضایی در این گفتگو اظهار داشت: «من در نامه ای به آقای دکتر روحانی، تقاضا کردم که کشورهای اسلامی پدافند هوایی به غزه بدهند. پدافند هوایی برای دفاع در برابر هواپیماها است، حالا اگر می خواهند سلاح هجومی به فلسطینی ها ندهند، ولی پدافند هوایی که می توانند بدهند».

دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: «آمریکایی‌ها در همین دو سه روز گذشته نزدیک به 300 میلیون دلار برای تقویت گنبد آهنین صهیونیستها تصویب کردند؛ شما هم بیایید بخش پدآفند هوایی فلسطین را تقویت کنید و به آنها پدافند هوایی بدهید و سلاح هایی که بتوانند از مردم در مقابل بمباران هوایی دفاع کنند».

طبق آماری که اخیرا سازمان ملل و وزارت بهداشت فلسطین ارائه کرده‌اند، 3834 بمب توسط اسرائیل در نوار غزه فرود آمده است که این بمباران توسط جنگنده‌های رژیم صهیونیستی انجام می‌شود. بنابراین شاهدیم که اکثر تلفات مردم غزه بخاطر بمباران این جنگنده‌ها است که در صورت مجهز شدن نوار غزه به پدافند هوایی، یک برگ برنده بی‌نظیر به دست حماس افتاده و توانایی ضربه زدن رژیم صهیونیستی به نوار غزه به شدت کاهش پیدا می‌کند.

تمرکز بر پاشنه آشیل اسرائیلی‌ها

فرمانده کل سپاه در هشت سال دفاع مقدس در بخش دیگری از سخنانش گفت: «پاشنه آشیل و نقطه ضعف اسرائیل‌ها اسیر دادن است؛ دو یا سه نفر که اسیر بدهند، تمام صهیونیستها تسلیم می‌شوند».

تجربه تاریخی رویارویی‌های اسرائیلی‌ها و فلسطینیان ثابت کرده که صهیونیست‌ها تاب تحمل قرار گرفتن تحت فشار افکار عمومی مردم خود در قبال اسیر شدن سربازانشان را ندارند. مدت‌ها قبل بود که اسرائیل حاضر شد در قبال آزاد شدن “شالیط”، سرباز اسیر شده خود 1027 فلسطینی را از زندان‌های خود آزاد کرد.

توصیه به گردان‌های عز‌الدین قسام؛ حالت تهاجی به خود بگیرید.

محسن رضایی در ادامه پیشنهادات نظامی خود به حماس افزود: «در شرایط سختی که فشارها سنگین بود، احساس کردم که به فرمانده گردان‌های قسام نامه‌ای بنویسم، و به آنها دلگرمی بدهم و از آنها بخواهم که تنها در موضع دفاعی نباشند و از سنگرها بیرون بیایند و هجوم کنند».

وی در توضیح بیشتر این پیشنهاد خود گفت: «یعنی از این به بعد اگر اسرائیل حمله کند، باید انتظار داشته باشد که دیگر رزمندگان در سنگر نمی‌مانند و بیرون می‌آیند و حمله می‌کنند؛ یک میلیون و 800 هزار نفر؛ که اگر بانوان و کودکان و افراد سالخورده را از آنها جدا کنیم، نزدیک به 600 هزار مرد توانمند در غزه است که اگر 100 هزار نفر از آنان حرکت کنند، اسرائیل ساقط می‌شود».

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: «اسرائیل آماده باشد که در جنگ‌های بعدی دیگر فلسطینی‌ها در خانه خود نمی‌مانند که بمباران شوند، از مرزها بیرون می‌آیند و مطمئنا انتفاضه سوم شکل می‌گیرد».

انتقال فناوری از جمهوری اسلامی ایران به مقاومت اسلامی

نکته‌ای که یادآوری آن لازم است این است که جمهوری اسلامی جایگاه بی‌بدیلی در انتقال فناوری ساخت موشک به حماس دارد.

رضایی در پاسخ به این سؤال که آیا انتقال فناوری از جمهوری اسلامی ایران به نیروهای مقاومت ادامه دارد؟، اظهار داشت: «فکر می کنید که این موشکها چگونه ساخته می شود؛ این موشکها از برکت انتقال فناوری‌هایی است که به فلسطین صورت گرفته است؛ ما خوشحالیم که می بینیم که ملت رشید فلسطین در غزه آنقدر تکنیسین، مهندس، انسانهای باسود، و فرهیخته و دانشمندی دارند که با دست خالی در حال تأمین سلاح هایشان هستند.»

رضایی خاطرنشان کرد: «فلسطین دارای ملتی بسیار رشید، دانشمند، باسواد و تحصیلکرده است، که قطعا این فناوریهایی که به آنها منتقل شود به صورت خوبی می توانند از آنها استفاده کنند.»

ساخت تونل برای حفاظت از مردم

تونل‌های حفر شده توسط حماس به یکی از دغدغه‌های اصلی رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. رزمندگان گردان‌های عزالدین قسام از این تونل‌ها برای حمله به مواضع و پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی استفاده می‌کنند. با این حال محسن رضایی یک پیشنهاد جدیدی در خصوص استفاده از این تونل‌ها مطرح کرده است.

وی اظهار داشت: «به رزمندگان مقاومت می گویم که از این به بعد به فکر حفاظت مردم باشند و تنها به فکر جنگ نباشند؛ یعنی می توانند تونلهایی را در غزه بزنند که به محض آغاز جنگ همه مردم وارد تونل و زیرزمین شوند؛ این کار جدیدی است که باید فلسطینی ها شروع کنند؛  پیروزی مقاومت طول می کشد و همانطورکه برای شلیک موشکها از تونل استفاده می کنند برای حفاظت از مردم هم از این به بعد هم باید فکر بیشتری انجام دهند.»

اینها مجموعه پیشنهادات یکی از چهره‌های باتجربه نظامی ایران به مقاومت اسلامی مردم غزه بود که به نظر می‌رسد پیگیری جدی آنها به خوبی می‌تواند جهش چشمگیری را در توان نظامی و دفاعی حماس ایجاد کند.