حجت‌الاسلام و‌المسلمین سعید مهدوی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان، روز گذشته، 20 تیرماه، در همایش «سفیران نجابت» که در پارک ملت رشت به همت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان دختر برگزار شد، با بیان اینکه حیا و عفت مهمترین اصل در سبک زندگی اسلامی است، گفت: حجاب باید به عفاف، حیا و وقار گره بخورد تا سبک زندگی انسانی برای رسیدن به امنیت و انسان ملکوتی شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه جنگ دیروز جنگ عقیدتی بود و جنگ امروز مسئله سبک زندگی است، افزود: اگر بخواهیم آرمان بلند خود را در جنگ بین حق و باطل و نیروی خدایی با قوای شیطانی حفظ کنیم باید به سبک زندگی توجه داشته‌ باشیم زیرا سبک زندگی انسان‌ها را به آرمان می‌رساند.

حجت‌الاسلام مهدوی با اشاره به اینکه وقتی فضای عفت و حیا در سبک زندگی از بین برود، جامعه متزلزل می‌شود، بیان کرد: بعضی وقت‌ها گروهی در حوزه رفتار چون نمی‌دانند مختصات زندگی مؤمن و مؤمنات چگونه است، ناخودآگاه در شیوه رفتاری در صف شیطان قرار می‌گیرند؛ بسیاری از بانوان مؤمن اهل دعا، روزه و نماز مستحبی در رابطه با وظیفه و تنظیم زندگی براساس یک مختصات با عفت و حیا نتوانستند مهارت کسب کنند و به باور برسند و ابزار لشگر شیطان می‌شوند و جامعه اسلامی را از درون متلاشی می‌کنند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان با بیان اینکه پوشش یکی از بخش‌های سبک زندگی اسلامی است، عنوان کرد: حیا و عفت مهمترین مؤلفه سبک زندگی اسلامی است و اگر لباس سرباز لشگر حق که چادر، مانتو و لباس محجبه است را بپوشید و حیا و عفاف را مراعات نکند حکایت آن سربازی را دارد که مهارت مبارزه و جنگ را یاد نگرفته و یا در صف به خواب می‌رود.

وی با تأکید بر اینکه پوشش باید توأم با نجابت و حیا باشد، اضافه کرد: در نوع رفتاری تنظیم زندگی اجتماعی انسان کامل با عفاف و حجاب و داشتن حیا آن را از هر خطایی مصون می‌دارد.

حجت‌الاسلام مهدوی با بیان اینکه در سایه غفلت رسانه‌های مکتوب، مجازی و تصویری این نکته بسیار مهم یعنی حجاب و حیا را فراموش می‌کنیم، بیان کرد: حجاب و حیا مسئله کلیشه‌ای نیست که به یک فرم خاص برای جماعتی به نام مسلمان تعلق داشته باشد بلکه حجاب و پوشش توأم با عفت یک مسئله مهم در سبک زندگی بوده است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان با بیان اینکه اجازه ندهید چادر تنها به لباس فرم تبدیل شود، تأکید کرد: حجاب باید به عفاف، حیا و وقار گره بخورد تا سبک زندگی انسانی برای رسیدن به امنیت شکل بگیرد و با الگوگیری از انسان کامل به انسانی ملکوتی و بهشتی‌ساز تبدیل شود.

وی با بیان اینکه دشمن مقوله پوشش مناسب زن و گزینه حیا و عفت را نشانه گرفته است، گفت: اگر شیطان زن را نشانه بگیرد اگر زن ضربه بخورد جامعه مردان از سیر ملکوتی لطمه می‌بیند.

حجت‌الاسلام مهدوی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع مردم بجنورد، بیان کرد: مسئولان فرهنگی جامعه باید در نوع گفتار نه فقط شعار بلکه در تولید بسیاری از محصولات فرهنگی نظیر فیلم، شعر و سایر موارد حواسشان باشد با استقرار، حیا دین ماندگاری می‌یابد.

این کارشناس دینی تأکید کرد: نکند بسیاری از متولیان فرهنگی براساس غفلت در تبار دین ستیزی قرار بگیرند و ناخودآگاه مقید به پایبندی به سبک زندگی اسلامی نباشند، چون رعایت استقرار حیا را نمی‌کند و هر جا حیا نباشد دین هم نیست.

یادآور می‌شود، در پایان این همایش کارگروه‌هایی با حضور کارشناسان مذهبی تشکیل و به پاسخ پرسش‌های مطروح شده دانش‌آموزان در مقوله عفاف و حجاب پرداخته شد.