رسول جلایی، مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان عصر امروز(۱۸ مرداد) در جمع تعدادی از خبرنگاران حوزه دفاع مقدس، با تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: فرهنگ ایران زمین فرهنگ انکار ناپذیری با جهاد، ایثار و شهادت دارد.

وی با بیان اینکه این پیوند جزو خرده فرهنگ ها نیست بلکه برخاسته از فرهنگ عمومی جامعه است، افزود: حوزه جهاد و شهادت فرهنگ ساز است.

جلایی گفت: بسیاری از مناسبت ها، رخدادها و بسترها با تاکید بر شهید و شهادت در جامعه ما هویت پیدا می کنند که یکی از آنها روز خبرنگار است.

عرصه خبرنگاری وامدار شهید و شهادت است

وی اذعان کرد: روز خبرنگار به واسطه شهادت شهید صارمی که برای اطلاع رسانی به شهادت رسید نامگذاری شده است که با این مناسبتی که وجود دارد به نوعی عرصه خبرنگاری نیز وامدار شهید و شهادت است.

جلایی با اشاره به اینکه امروز یکی از حوزه های فعال در تولید اخبار و رونق کار خبرنگاران مباحث مربوط فرهنگ و ارزش های دفاع مقدس است، تصریح کرد: کشش خبرنگاران به سوی اطلاع رسانی دفاع مقدس بیشتر از اینکه ناشی از علایق سلیقه ای آنان باشد بر مبنای تعلقات درونی و روحی و معنوی این خبرنگاران است که می تواند در پایداری خبر و ناشی از سختی های خبر موثر باشد.

وی با بیان اینکه خبرنگاری که در حوزه دفاع مقدس می نویسد و گزارش می دهد از قلب و فکر خود برای خبرنویسی کمک می گیرد ادامه افزود: تولید و صنایع فرهنگی دفاع مقدس نه در خبر بلکه در عرصه های ادبی، پژوهشی و تبلیغی و.. پررونق و مخاطب آن نیز پرطرفدار است  و نیز بسیاری از کتب و فیلم هایی فاخر فرهنگی کشور مربوط به این حوزه است.

جلایی بیان کرد: حوزه دفاع مقدس و عرصه خبرهای پرافتخار برای ملت ایران است و افتخار خدمت خبرنگاران در این حوزه بسیار است.

وی تصریح کرد: قلم‌های شما مسیر آینده را هموار می کند و همانند خون شهیدان چراغ راه ملت ایران است از این رو باید راهی به سوی پیشرفت و عدالت و ساختن تمدن بزرگ ایران اسلامی باشد.

فرهنگ دفاع مقدس یک واژه پر رفت و آمد در مسائل کشور است

جلایی در ادامه با اشاره به حذف واژه دفاع مقدس در حوزه فرهنگ برنامه ششم توسعه، از این اقدام به عنوان یک غفلت و فراموشی ازا ین فرهنگ تاثیر گذار یاد کرد و افزود: خوشبختانه در برنامه پنجم توسعه در چند بند به دفاع مقدس اشاره شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ انقلاب اسلامی را تسریع بدهیم، گفت: فرهنگ دفاع مقدس یک واژه پر رفت و آمد در مسائل کشور است.

جلایی اظهار کرد: نقشی که فرهنگ دفاع مقدس در کشور دارد فراهم کردن ظرفیت، بستر و قابلیت جریان سازی بزرگ است.

وی تصریح کرد: اگر دقت کنیم بسیاری از خروجی‌های اقدامات  و فعالیت های که در کشور در شاخص فرهنگی در عرصه تولیدات، صنایع فرهنگی و هنری، ادبی و پژوهشی و…انجام می شود همه برخاسته از فرهنگ دفاع مقدس است چون این ظرفیت در کشور وجود دارد .

جلایی خاطر نشان کرد: امیدواریم در بررسی کمیسیون فرهنگی برنامه ششم مجلس شورای اسلامی تأمل و دقت بیشتری در این مورد صورت گیرد تا از این کلیدواژه مهم و اثرگذار به صراحت در برنامه توسعه، نام برده شود.