حجت الاسلام پوریوسفی :میرزا ستاره ای بود که در عصر حاضر درخشید

0
580

متن یادداشت حجت الاسلام مجتبی پوریوسفی،دبیر جبهه فرهنگی اجتماعی اتقلاب اسلامی استان گیلان به مناسب سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی:

بسم الله الرحمن الرحیم

به اعتقاد بنده روش و منش و اندیشه و قیام مردمی میرزا یونس استاد سرایی میرزا کوچک خان جنگلی و شهادت عاشورایی او یک مکتب کامل فکری برای تعالی انسان عصر جدید و حکومت های سیاسی نوبنیان جهان است.
میرزا کوچک و یاران با وفای او میوه خوش رنگ و مصفای شجره طیبه اسلام و اهل بیت ع می باشند. ابعاد شخصیتی ویژه میرزا کوچک و خدمات گسترده نهضت جنگل و حرکت عظیم یاران میرزا برای تحقق آرمانشهر اسلامی نشان از عمق فکری و تئوریک نهضت جنگل دارد و نباید یادمان برود که همیشه کسانی در تاریخ ایران عزیز موفق به حرکت های انقلابی مردمی بودند که بتوانند مردم این سرزمین را با آرمان های الهی و اسلام گره بزنند و میرزا کوچک این روحانی درس خوانده ی فقاهت و ولایت توانست با پیوند بین دیانت و سیاست حرکتی مردمی را از دل جنگل های گیلان برای نجات همه مظلومان عالم بنا گذارد میرزا کوچک یک عدالتخواه بود و آزادیخواه اما فقط این نبود او یک مجاهد ِ استقلال طلبِ مبارزه گر در مقابل جریان های غرب و شرق بود. میرزا کوچک یک مبارزِ منجی برای مردم در مقابل سلطنت طلبان خونخوار و ظالم داخلی و پادشاهان سفاک زمانه ی خود بود . میرزا کوچک یک روحانی درس خوانده متخلق و خالص بود علاوه بر همه اینها او یک مدیر انقلابی و یک فرمانده میدانی برای رفع دردهای مردم و حل مشکلات آنها محسوب می شد.
هفت سال مبارزه شبانه روزی میرزا و یارانش و تشکیل یک حکومت کوچک اسلامی با تمام ابعاد دینی و اجتماعی و مردمی در یک مقیاس کوچک در سرزمین گیلان نشان از آمیخته شدن فرهنگ مبارزه و تشکیل حکومت حق از دیرباز در ایران عزیز دارد و تشکیل حکومت الهی و توحیدی از آرمان های هر ایرانی آزاده می باشد.
میرزا ستاره ای بود که در عصر حاضر درخشید و از محاق و تاریکی تحریف و تخریب در آمد او دوبار شهید شد یک بار جسم او و یک بار هم نام و اهداف او ، اما امروز پس از گذشت ۱۰۰ سال از شهادت میرزا کوچک ارزشِ قیام و ایستادگی نهضت جنگل در آن دوران خفقان رضا شاهی و خباثت خارجی بیشتر نمایان شده و باید سالها می گذشت تا مردمان به این مساله پی ببرند که قیام او فقط یک قیام مسلحانه و مبارزه نظامی نبوده که میرزا روح و جان برخاسته از عمق دیانت و شرافت گیلان و ایرانیان همیشه سرافراز بود به قول خود میرزا در نامه ای به لنین و مدوانی که گفت : «من و رفقایم محال است آلت دست آن‌ها بشویم… من استقلال ایران را خواهانم و بقای اعتبارات کشور را طالبم. آسایش ایرانی و همه ابنای بشر را بدون تفاوت دین و مذهب شایقم… ما به شرافت زیست کرده‌ایم و با شرافت مراحل انقلاب را طی کرده‌ایم و با شرافت خواهیم مُرد…»
و او الحق که با شرافت و دیانت مانند سرور و سالار شهیدان اباعبدالله با سری جدا از بدن به شهادت رسید .
و در نامه آخرش به آقا میرآقا از یارانش در آبان ۱۳۰۰ هجری شمسی نوشت :
(دوست عزیزم در این موقع که پاره‌ای از دوستان ما امتحان بی‌وفایی خود را داده، محرمانه و آشکار تسلیم دشمن شده و با مقاصد آنان همراهی می‌نمایند، مراسله شما را زیارت کرده، فوق‌العاده مسرور و خوشحال گردیدم، ….. افسوس می‌خورم که مردم ایران پس از محو ما خواهند فهمید ما که بودیم، چه می‌خواستیم و چه کردیم، معروف است ( النعمه اذا فقدت عرفت) بلی آقای من، امروز دشمنان ما هر گونه اتهاماتی را که به ما نسبت می‌دهند، می‌شنویم و حکمیت را به خداوند قادر و حاکم علی الاطلاق وارگذار می‌کنیم…)
اینجاست که باید برای معرفی مکتب فکری و عملی میرزا کوچک و یارانش اقدامات ویژه و شایسته ای و در خور شانی صورت گیرد که تا کنون این گوهر ارزنده تاریخ با تمام تلاش ها و زحمات علاقه مندان ، محجور و غریب مانده و نتوانسته ایم آنگونه که باید برایش روایت کنیم و ضعف روایت های جهاد و رشادت در این زمینه بسیار است و آوینی های زمانه باید این روایت هارا با روش های رسانه ای و هنری عصر جدید انعکاس دهند و به گوش جوانان و نوجوانان برسانند تا هویت ملی آنها از درون با مفاخر حقیقی و ناب انسانی و ملی شکل گیرد.
تبیین اندیشه و راه طی شده ی تاریخ و انقلاب ایران عزیز چاره ای ندارد جز مردمی شدن این حرکت ها که باید توسط خود مردم شکل گیرد ، اقدامات گسترده ای حول محور ابعاد مختلف نهضت جنگل شکل گیرد و در این مسیر همه دستگاه ها و نهادها به این جریان مردمی توان و ضریب و یاری دهند تا این مسیر ماندگار و واقعی شکل گیرد.
ان شالله خداوند متعال میرزا کوچک شهید را بیامرزد و همنشین اولیای الهی قرار دهد و ما رانیز به او و یارانش ملحق نماید.
مجتبی پوریوسفی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

22 − 19 =