هم زمان با پاسداشت حضور مردمی در 8 و 9دی ماه 88 و برچیدن بساط فتنه صهیونیستی، در گفتگویی کوتاه هم کلام امیرحجت مرادی از فعالان قرآنی استان که در حوزه های فرهنگی و سیاسی نیز فعال است.

به نظر شما دلیل وقوع فتنه 88 چه بود؟

برای وقوع  فتنه 88 از زوایای مختلف می توان دلایلی را برشمرد اگر از منظر بیرونی به مسئله بنگریم می توان گفت نظام سلطه به سرکردگی شیطان بزرگ امریکا و انگلیس خبیث از زمان آغاز سلطه گری برای همه جنبش های اسلامی و به ویژه انقلاب اسلامی طراحی داشته و دارند و هر از گاهی به نحوی آن را عملی می کنند که فتنه 88 یک طرفش طراحی نظام سلطه است.

طبعا نظام سلطه برای وقوع فتنه نیازمند عوامل واداده مزدور و منافق در داخل کشور است. علاوه بر دشمن خارجی که اشاره شد دارای دشمنانی در داخل کشور هم بوده است که با مشرب های مختلف از ابتدا و از ریشه با انقلاب اسلامی مخالف و معارض بوده اند.

گروه دیگر منافقان و کسانی اند که مخالفت خود را پنهان داشتند اینان پس از پیروزی انقلاب اسلامی سالوسانه خود را در ردیف نیروهای انقلاب جا زده و چهره حقیقی خود را پنهان نمودند و البته همواره مترصد فرصت بودند.

دسته آخر نیز وادادگان و عناصر ضعیف که علی رغم اعتقادات قبلی و سوابق مجاهدت و انقلابی اما به دلیل عف بنیان های اعتقادی یا به دلیل آلدگی های اقتصادی وسیاسی به تدریج از مدار انقلابی گری خارج شدند.

به نظر در سال 88 می توان همه این عوامل را در پازل فتنه 88 مشاهده کرد.

بنابراین مهم ترین عوامل فتنه شامل نقشه و طراحی کلی نظام سلطه به سرکردگی شیطان بزرگ امریکا و انگلیس خبیث و منافان داخلی، انقلابی های پیشمان از گذشته انقلابی، و ضد انقلاب داخلی را برشمرد اما مهمترین نقش را در این پازل منافقین درون کشور یعنی کسانی که سال ها خود را انقلابی جا زدند اما بعد ها گفتند ما از ابتدا نیز با ولایت فقیه امام موافق نبودیم اما ملاحظه امام را می کردیم  اینها همان هایی بودند که در فردای بعد از نماز جمعه تاریخی 29 خرداد امام خامنه ای و نکوهش و منع معظم له از اردوکشی خیابانی حاضر نشدند بیانیه دعوت به تظاهرات روز 30 خرداد را پس بگیرند تا مانند اسلاف جنایتکارشان یعنی کروهک رجوی در سالروز حرکت مسلحانه آنان در 30خرداد 60 بار دیگر آن رویداد تلخ را تکرار کنند.

لذا فتنه 88 معلول حرکت منافقانه اینان بود که البته در ادامه ضد انقلاب ، وادادگان و عناصر ضعیف الایمان هم به صف آنان پیوستند.

مهمترین پیام 9دی چیست؟

مهم ترین پیام 9 دی دلدادگی مردم کشور به اسلام و باور های اعتقادی و انقلاب اسلامی است. مردم در 9 دی نشان دادند که علی رغم همه فشارها و مشکلات موجود و با همه دلخوری و انتقادی که از برخی مسئولان و جناح های سیاسی دارند اما هنوز دل در گروه باورهای دینی ،اصول انقلاب اسلامی و از همه مهم تر یار و پشتیبان امامشان حضرت امام خامنه ای هستند. 9 دی رفراندم دیگری بود که نشان داد که  تلاش های مزورانه این جماعت منافق که در تخریب باورهای اعتقادی مردم در دوران حاکمیت دولت اصلاحات نتوانسته است خللی بر باورهای اعتقادی و انقلابی مردم ایجاد کند و مردم بصیر ایران خصوصا جوانان، پیام عبرت های عاشورا را به درستی آموخته اند.

مردم گیلان یک روز جلوتر از همه کشور  و در 8دی 88 به میدان آمدند. تحلیل شما از این پیشگامی مردم گیلان چیست؟

به نظرم حضور به موقع خواص اهل حق و مطالبه آنان از علما و بزرگان در به صحنه آمدن و دفاع از کیان اسلام، انقلاب اسلامی و ولایت فقیه نقش وموثری در این جلوداری بود. حضور به موقع در لحظه لازم رمز این جلوداری است که همه می دانیم چه کسانی در آن روز ها در این خصوص نقش موثری داشتند و این روز ها نیز البته در معرض حمله و ترور شخصیت اند.

فتنه گران با شیوه های مختلف به دنبال کم جلوه دادن حماسه 9دی هستند؟ وظیفه فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در این زمینه چیست؟

به نظرم همانگونه که حضرت آقا فتنه را خط قرمز نظام خواندند و خواستار این مرزبندی هستند وظیفه فعالان فرهنگی و جبهه انقلابی است که در تبیین و یادآوری این فتنه عظیم که به تعبیر امام خامنه ای نظام را تا لبه پرتگاه برد از هیچ کوششی دریغ نورزند. به نظرم یکی از مهم ترین کار ها این است که 9 دی را باید از حصار یک روز درآورد.

9دی امتداد یک حرکت عاشورایی است 9 دی بزنگاه این ملت و خواص بود در دفاع از کیان اسلام و انقلاب و امامشان ، 9دی رسوایی کسانی بود که در کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا به صف یزیدیان پیوستند .

9دی نقطه سرافرازی دیگری از مردمی بود که بار دیگر به مثابه کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا در لحظه تاریخی کربلا یافتند لذا باید هر در تبیین فتنه 88 و علل و عوامل آن و بازی گردانان و بازی کنندگان آن همواره و در طول سال اقدام کرد.

مهم ترین وظیفه نیروهای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برای جلوگیری از وقوع رخدادی شبیه فتنه 88 چیست؟

حضور در بدنه اجتماع و تبیین مسائل و مواضع انقلاب اسلامی ، مقابله با جریان زرو زور و تزویر ،حضور اجتماعی و مطالبه عدالت اجتماعی ، رصد مواضع جریانات سیاسی و مراقبت از فضای سیاسی جامعه بدور از جناح گرایی های سیاسی می تواند در این خصوص به عنوان وظایف جبهه مومنانه انقلاب اسلامی تعریف شود.