یکی از جشن هایی که در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی برگزار می‌شود، جشن هالووین نام دارد. مردم این کشورها، اغلب شناخت زیادی از این جشن ندارند. آنها می‌گویند که هالووین جشن ارواح است؛ جشنی که از کودک تا بزرگسال در شکل ارواح و اجنه ظاهر می شوند تا همدیگر را بترسانند. با این حال بیشتر آنها هرگز نمی‌دانند که هالووین یک جشن شیطان گرایی است.

برای آشنایی بیشتر با این جشن لازم است که از پیشینه آن مطلع شویم. بنیانگذاران این جشن شیطانی، قوم اروپایی «سلت» بودند که سال ها پیش از میلاد مسیح در ایرلند و شمال فرانسه زندگی می‌کردند. آنها در شب آخر سال، مراسمی را به افتخار (samhain) موسوم به «پروردگار مرگ» برگزار می کردند. سلتی ها در این مراسم، دور هم جمع می شدند و آتش می‌افروختند و برای دستیابی به برکت فراوان (دام و غله) اولین فرزند خانواده را قربانی می‌کردند. مردم این قوم باور داشتند که در این شب، جادوگران سوار بر جاروی خود، در آسمان پرواز می‌کنند و زنان با شیطان رابطه جنسی برقرار می کنند و در این بین شیطان شیپور می نوازد و ارواح خبیث بر بلندای تپه ها با جادوگران به رقص و پایکوبی می پردازند، به طوری که گربه های سیاه، خفاش ها و جن و پری ها نیز با آنها همراهی می کنند. این قوم خرافاتی همچنین بر این باور بودند که شب پایان سال، مرز میان دو جهان به نازکترین حد ممکن میرسد و موقعیت برای راندن ارواح پلیدی که ممکن است به محصولات شان آسیب برسانند فراهم میشود، لذا در این مراسم که «سامهین» نام داشت، از یک طرف، صورتهای خود را با نقاب پوشانده و با لباسهای عجیب، خود را به شکل ترسناکی در میآوردند و با حرکت دسته جمعی، به زعم خود ارواح سرگردان را فریب داده و از روستاهای محل زندگی خود دور میکردند، از طرفی دیگر سیب و گردو و بادام و غذا و نوشیدنی را داخل سینی ها گذاشته و تقدیم ارواح میکردند.

اما این بار نه در اروپا و آمریکا بلکه در دل شهر رشت شاهد برگزاری جشن هالووین در” کافه کودک” هستیم،؛ جشنی که به بهانه ایجاد فضای شادی و نشاط، ماسک ها و لباس های این جشن شیطان پرستی را بر تن کودکان معصوم کرده و آنانرا به رقص وا می دارند.

رشت بلوار گیلان، روبروی فروشگاه سناتور | ۳۳۷۷۸۹۹

کدوی تک چشم! و جشم هالووین(شیطان پرستی)

کدوی تک چشم! و جشن هالووین(شیطان پرستی)

آموزش رقص و آواز خواندن و ... !

آموزش رقص و آواز خواندن و … !

پارتی هالووین و جشن شیطان پرستی

پارتی هالووین و جشن شیطان پرستی

جشن شیطان پرستی هالووین

جشن شیطان پرستی هالووین

کارگاه مادر و کودک و پخش عکس های بی حجاب مادران

کارگاه مادر و کودک و پخش عکس های بی حجاب مادران

حال سوال اینجاست که آیا نظارتی از جانب نهادهای مسئول بر چنین کافه هایی که نه تنها به قبح زدائی در ایام محرم می پردازند، بلکه فکر و ذهن کودکان را از مفاهیم منحط غربی پر می کنند صورت نمی گیرد؟