محمد قصاب نژاد فعال فرهنگی و استاد دانشگاه آزاد فومن است که در رابطه با حوادث اخیر با خبرنگار سراج به بحث و گفتگو پرداخت.

تحلیل شما از توهین مجدد جهان غرب به رسول خدا(ص) چیست؟

انتشار چنین تصاویری تنها به دیدگاه عاملان حملات اخیر مبنی بر اینکه غرب علیه اسلام است، اعتبار می‌بخشد و منجر به تشدید تنش، نفرت و افراط‌گرایی خواهد شد. البته ریشه آن در ادامه راه کفار و مشرکین است که برایشان در هیچ عصر و زمانه ای پیام وحدانیت پیامبر و اولیای خدا شنیدنی نیست و همیشه پیامبران با اینها در نزاع بودند که پیامبر اعظم(ص) هم از این قاعده مستسنی نبوده اند.

وظیفه فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در این عرصه چیست؟

انقلاب اسلامی با همان نگاه حضرت امام(ره) مبنی بر «وحدت کلمه، رمز پیروزی است» از همان ابتدا وحدت امت اسلام را یکی از ‌آرمان‌های خود قرار داده بود تا بتواند جامعه اسلامی را شکل دهد.بنابراین فعالان جبهه فرهنگی نیز برای اینکه بتوانند عملا در میدان مبارزه با تفرقه‌افکنی‌ها، اسلام‌ستیزی‌ها و شیعه‌هراسی‌ها موفق باشند باید از شیوه و روش‌های قرآنی بهره بگیرند که مهمترین آن «دشمن شناسی» است که مقام معظم رهبری هم بارها به این مسئله اشاره کرده اند.

ما اگر دشمن را خوب شناسایی کنیم و امت اسلامی، دشمن مشترک جهان اسلام را که به دنبال تفرقه در میان مسلمانان است به درستی تشخیص دهد آنگاه می‌توانیم به سمت وحدت در یک چارچوب مشترک حرکت کنیم.

وظیفه آحاد مردم در این عرصه چیست؟

یکی از پایه‌های مهم مردمسالاری دینی، مردم و تأثیرگذاری آنها در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی است. مقام معظم رهبری بارها بر این مسئله تأکید فراوان داشتند و دارند که حکومت‌های اسلامی نباید از مردم خود جدا باشند.

لذا اگر ما بتوانیم به خوبی الگوی مردمسالاری دینی را به جهان اسلام به ویژه کشورهایی که تحت سیطره حکومت‌های استبدادی و پادشاهی هستند عرضه کنیم به نظر می‌رسد می‌توان استبداد و استعمار را در جهان اسلام محو و نابود کرد و با شکل‌گیری حکومت‌های مردمی و غیر وابسته به غرب در جهان اسلام حرکت به سمت وحدت نیز امکان عملی بیشتری خواهد یافت و مردم نقش اساسی تری را در حکومت‌ها ایفا می کنند.

حرکت وزیر خارجه در مورد سفر ایشان به فرانسه ،با وجود توهین به مقدسات مسلمانان جهان اسلام را چگونه ارزیابی می کنید؟

در مورد این موضوع باید گفت: لغو سفر وزير امور خارجه کشورمان به کشوري که با سياستهاي خود، زمينه را جهت توهين به اديان آسماني و مخصوصا دين مبين اسلام را فراهم ساخته بود حداقل انتظار ملت ايران و مسلمانان دنيا از آقاي دکتر ظريف محسوب مي شد. با اين حال حضور وزير امور خارجه کشورمان در فرانسه، صرفا معطوف به مذاکرات هسته اي گرديد! رفتار بيروني آقاي دکتر ظريف به گونه اي بود که گويا اساسا هتاکي نشريه شارلي ابدو در مقابل مذاکرات هسته اي اهميتي براي ايشان نداشته است. دکتر ظريف نبايد فراموش کند که ايشان پيش از آنکه نماينده ايران در مذاکرات هسته اي باشد، وزير امور خارجه کشورمسلمان و انقلابي است.كه بيش از سه دهه با غرب چالش هاي جدي دارد .از اين رو موضع گيري قاطعانه وي در مقابل کارشکني ها و اقدامات موهن غرب در قبال جهان اسلام انتظار حداقلي ايرانيان و ساير مسلمانان از وزارت امور خارجه کشورمان  محسوب مي شود.

با توجه به این حرکت چه پیامی برای وزیر امور خارجه دارید؟

از آقاي دکتر ظريف و ساير اعضاي دستگاه ديپلماسي کشورمان انتظار مي رود تا در ادامه روند مذاکرات  و همچنين در ساير آوردگاه هاي بين المللي، حساسيتهاي حاکم بر کشورمان و جهان اسلام را مطالعه کرده و ايستادگي قاطعانه در برابر هتاکي ها و کارشکني هاي غرب را فداي مذاکرات هسته اي با آنان نکنند. به نظر حقیر سفر به پاريس خطاي ديپلماتيك محسوب مي شود. ان شاء الله از آقاي ظريف ديگر اين خطاها را نبینیم.

تحلیل شما از سکوت سران و هم فکران جریان افراطی شیعه با توجه به توهین به پیامبر اسلام چیست؟

جریانهای افراطی منتسب به شیعیان در رابطه با مطالب حاشیه ای پیرامون اهل‌بیت علیهم‌السلام برنامه های فراوانی تهیه می نمایند و نظام جمهوری اسلامی ایران را تهدید می کنند و هنگامیکه پای توهین به پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و حمایت دنیای غرب از آن مطرح می‌شود در محکومیت آن اقدام قابل توجهی صورت نمی‌گیرد. آنگونه که به نظر می‌رسد این جریان نگاهی گزینشی به مطالب دینی دارد و ضمن غفلت از بسیاری از مطالب مهم دینی و مذهبی، تنها بعضی مطالب حاشیه‌ای مورد علاقه اش را برجسته می کند، بی شک ولایت ائمه اطهار علیهم السلام برگرفته از ولایت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است و هرگونه تلاش برای خدشه‌دار کردن چهره مقدس پیامبر اسلام در واقع هجمه به تمام واقعیتهای دین اسلام است.