سراج: در 5 دوره برگزاری جشنواره عمار، تاکنون چندبار اکران کننده فیلم های این جشنواره بوده اید؟

امسال دومین دوره ایست که کار اکران فیلم های جشنواره مردمی عمار را انجام می دهیم.

سراج: فیلم ها را بیشتر در چه محیط هایی اکران می کنید؟

فیلم ها در مسجد پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در جمع نمازگزاران، بسیجیان پایگاه شهید خوش روش، و اعضای کانون فرهنگی هنری یاس کبود مسجد اکران می شود. البته امسال با هماهنگی دبیر اجرایی جشنواره عمار در استان، فیلم ها را برای اکران به مسجد مهدیه، هیأت انصار الحسین علیه السلام، حوزه علمیه آیت الله بهجت هم دادیم و با بقیه هیئات و مساجد شهر فومن صحبت هایی شده جهت اکران فیلم های عمار که ان شاء الله بتوانیم در آنجا هم اکران داشته باشیم.

سراج: استقبال عموم مردم از فیلم های جشنواره چگونه است؟

استقبال از جشنواره خیلی خوب است. ما در مسجد پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم حداقل 40 تا 50 نفر تماشاگر هر شب به طور متوسط داریم. البته چه سال گذشته و چه امسال هر چه به روزهای پایانی می رسیم تعداد مخاطبان افزایش پیدا می کند و دلیلش احتمالا تبلیغات سینه به سینه ایست که توسط خود تماشاگران انجام می گیرد.

سراج: مردم بیشتر از چه نوع فیلم هایی استقبال می کنند؟

چون قشرهای مختلفی در اکران حضور دارند سلایق متفاوت است. فیلم هایی که بحث های روز هست خصوصا سیاسی مورد توجه جوانان است. محصولاتی که مایه های طنز دارند مورد استقبال نوجوانان است. خواهران بیش تر درخواست فیلم های مربوط به دفاع مقدس را دارند. کودکان درخواست پویانمایی دارند. به همین خاطر ما سعی می کنیم در شب های اکران متمرکز جشنواره، فیلم های کوتاه انتخاب کنیم تا بتوانیم از هر دسته و برای هر سلیقه فیلمی اکران کرده باشیم.

سراج: تاثیر جشنواره عمار را در تولید فیلم های فرهنگی و … چگونه ارزیابی می کنید؟

جشنواره عمار به دلیل تاکیدی که بر پیام، ایده و موضوع دارد باعث به راه افتادن جریانی از بچه های فعال انقلابی شده که حالا قادرند با کمترین امکانات و جار و جنجال های مربوط به کارهای هنری روشنفکر مآبانه به تولید کارهای کوتاه و بلند، مستند و داستانی، پویانمایی و نماهنگ چه در راستای امید بخشی و نمایش پیشرفت ها و چه در زمینه نقد سازنده و اصولی اقدام کنند. همین در کنار هم قرار گرفتن فکرها و پیامهای ارزشی و در کنار هم بودن هنرمندان انقلابی باعث پرورش ایده ها و رشد مهارت های فعالان می شود. می توان گفت جریانی جهادی در عرصه ی فیلمسازی شکل گرفته که در آن بیش از هر چیز رسالت هنرمند انقلابی مورد توجه است نه نام و جایزه و جشنواره به معنای مرسوم هنری. جشنواره فیلم عمار توانسته با سبک جدید و جذاب اکران ها و مشارکت دادن مردم، گستره ی وسیعی از مخاطبان را جذب کند و پیام خود را به گوش جمع کثیری برساند. ترویج ساخت فیلم های محتوا محور مخاطب محور از اثرات جشنواره عمار است.

سراج: مهم ترین اثرات جشنواره عمار از منظر شما چیست؟

اگر در سطح محیط فعالیت ما در مسجد پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله شهرک امام خمینی فومن بخواهم بگویم، سال گذشته که فیلم های عمار را پخش کردیم باعث شد هیآت امنای مسجد، پایگاه بسیج و کانون فرهنگی هنری برای برنامه های خود در طول سال درخواست کنند که فیلم مربوط به موضوع مراسم پخش شود. همین تداوم پخش مناسبتی منجر شد به پیگیری برای تهیه دستگاه دیتا پروژکتور و پخش هفتگی فیلم ها و نیز کلیپ های مربوط به موضوعات روز منتشر شده در سایت های اینترنتی.یکی دو هفته مانده به اکران امسال هیآت امنای محترم قبول زحمت کردند و پایه پروژکتور تهیه کردند برای پخش فیلمهای عمار. جدای از آن ایده ی فیلمسازی باعث شد واحد فرهنگی مسجد پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله دست به کار تولید فیلم مستندی شود به نام شوق رزم که تهیه شد و برای جشنواره امسال فرستاده شد اما متاسفانه نتوانست به بخش مسابقه کشوری راه یابد. حالا هم که این اکران ها شروع شده مراجعه جوانان برای فیلم ساختن، ایده دادن و اعلام آمادگی برای همکاری دیده می شود.

در سطح وسیع تر جشنواره فیلم عمار یک رزمایش سراسری است از تمام دغدغه مندان جهاد فرهنگی علیه دشمنان اسلام و انسانیت.

همین پخش فیلم در اماکن مختلف حتی با کمترین امکانات و مخاطبان معدود باعث شده است یک جریان تولید و توزیع فیلم ها و کلیپ های انقلابی، مذهبی، ارزشی در کشور شکل بگیرد: از سایت ها و پایگاه های اینترنتی مثل روشنگری، مستضعفین و … گرفته تا تمایل زو به رشد برگزارکنندگان و مخاطبان جلسات مختلف مذهبی، انقلابی و ملی به پخش فیلم های کوتاه و روشنگرانه در برنامه هاشان.

شاید بتوان گفت از اثرات این جشنواره، که بسیار هم مهم است، زنده نگه داشتن یاد حماسه نهم دی است که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند.

سراج: چه پیشنهاداتی جهت توسعه اکران های جشنواره در سطح استان گیلان دارید؟

به نظر بنده باید این دغدغه روشنگری بین نیروها ایجاد شود. باید بتوانیم در مدارس، دانشگاه ها، مصلاهای نماز جمعه، مساجد و هیئات مذهبی، و چه بسا ادارات برنامه های اکران داشته باشیم. بعضی از این موارد نیاز به آگاه سازی مسئولان راجع به این جشنواره، اهداف و نحوه ی فعالیتش دارد. باید علاقمندان هم در جریان نحوه ی اکران ها قرار بگیرند. خیلی ها نمی دانند چطور می شود اکران کننده باشند. از صدا و سیما می بینند ولی تصور می کنند که کاریست که افراد خاصی انجام می دهند. از بنده بارها سوال شده که چه کار باید کرد؟ چطور باید اکران کنیم؟ چطور فیلم ها را بگیریم؟ باید اطلاع رسانی شود که هر کس می تواند هر جا حتی در جمع خانوادگی، در محیط کار، در جلسات دوستانه با کمترین امکانات از رایانه و تبلت و لپ تاپ تا دستگاه دیتا پروژکتور این فیلم ها را اکران کند. روی روستاها و محلات می شود کار کرد. علاقمندان کار های فرهنگی این چنینی در روستاها زیادند اما دسترسی به جایی ندارند. حتی پیشنهاد می کنم دبیرخانه عمار استان همراه امکانات لازم برای پخش فیلمهای عمار به مساجد روستاها و شهرها بروند و کافیست یکبار آنجا اکران کنند و بعد حتما پیدا خواهند شد کسانی که تمایل نشان می دهند برای ادامه اکران ها و به گسترش اکران ها در سطح استان کمک خواهد شد. شاید تبلیغات محیطی بیش تر بتواند تاثیر گذار باشد. به نظرم قطعا برگزاری جشنواره استانی تاثیر دارد هم در ساخت آثار بیش تر در استان و هم در علاقه افراد برای اکران فیلم ها. انعکاس اکران ها هم می تواند انگیزه بدهد به دیگران برای اکران. لازم است در مورد فیلم های جشنواره در قالب نقد و نظر، اکران های مردمی در قالب گزارش، یا حداقل محل اکران ها در قالب یک اطلاعیه در نشریات و سایت های استانی کار شود تا همه بدانند و کنجکاو بشوند که در جریان این رویداد فرهنگی سراسری قرار بگیرند.