سراج: مدیر حوزه علمیه آیت‌الله بهجت(ره) فومن با بیان اینکه اگر مردم بخواهند مصرف‌گرایی بی‌حد و حصر داشته باشند آن استقلال اقتصادی و عدم وابسته بودن در تولید حاصل نمی‌شود،گفت: تغییر در الگوی مصرف نخستین گام در تحقق اقتصاد مقاومتی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین ولی‌رضا قربانی حق در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه رویارویی انقلاب با استکبار یک مسئله جدی است، اظهار کرد: این مسئله حتی برای کسانی که خوشبین هستند و اظهار می‌کنند که استکبار به تسلیم یا نابودی راضی نمی‌شود هم صدق می‌کند.

وی با بیان اینکه آخرین مورد در کشور اکراین رخ داد که حاکمیت‌ ملی و استقلال آنجا نقض شد، افزود: مسئولان آمریکا در آنجا سخنرانی کردند و امروز می‌خواهند همان بلا را اگر بتوانند بر سر ما بیاورند.

مدیر حوزه علمیه آیت‌الله بهجت(ره) فومن گفت: در این 35 سال آنها همه راهکارها را به کار بردند و انواع توطئه‌ها، فشارها، شیطنت‌ها را علیه نظام انجام دادند و با تحقیق و مطالعه به این نتیجه رسیدند که با ترفند و توطئه ریشه انقلاب را خشک کنند.

قربانی با بیان اینکه دشمن می‌خواهد با تحریم همه جانبه و 100 درصدی مانند اینکه گلوی کسی را در مشت بگیرد و محکم فشار دهد، به این هدف برسد، خاطرنشان کرد:  امروز تحریم دارو جنبه ضد بشری دارد و بیماران تحت فشار دارویی هستند.

وی افزود: اثر تحریم‌ها به سرعت پدیدار شد و تقریبا خیلی از نظامات اقتصادی و ارزی به هم خورد و خیلی اتفاقات رخ داد، از هم گسیختگی نظام اقتصادی و ثبات اقتصادی کمی به هم خورد و ملاحظه کردیم که هرج و مرج در قیمت‌ها، ارز و تولیدها ایجاد شد.

مدیر حوزه علمیه آیت‌الله بهجت(ره) فومن تصریح کرد: مقام معظم رهبری به عنوان قلب تپنده نظام، مغز متفکر انقلاب و مقام ولایت فقیه  طرح به جای اقتصاد مقاومتی را مطرح و  به همه دستگاه‌ها ابلاغ کردند.

قربانی با بیان اینکه شاید مسئولان به خاطر تمرکز در انتخابات کمی محاسباتشان به هم خورد، گفت: اکنون مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را دیکته کردند که مسئولان برنامه‌های خود را در این زمینه طراحی کنند و دنبال رو نظام باشند.

وی با اشاره به اینکه نکته حائز اهمیت این است که ما در طول 35 سال با همه هجمه‌ دشمنان به خصوص همین جنگ، مقابله کردیم، افزود: هر جا که با دشمن درگیر بودیم و به بم بست خورد، مردم ورود کردند و فتح باب شدند، اکنون نیز مردم و مسئولان باید با هم اقتصاد مقاومتی را پیگیری و اجرا کنند.

مدیر حوزه علمیه آیت‌الله بهجت(ره) فومن با بیان اینکه اگرچه این تحریم‌ها و فشارها تلخ است، گفت: ولی  با اجرای اقتصاد مقاومتی این تلخی‌ها شیرین می‌شود باید همه مردم کمر همت ببندند تا اقتصاد مقاومتی تحقق یابد و در نخستین گام مردم و مسئولان تغییر را در الگوی مصرف ایجاد کنند.

قربانی افزود: اگر مردم بخواهند مصرف‌گرایی بی‌حد و حصر داشته باشند هیچ وقت آن استقلال اقتصادی و عدم وابسته بودن در تولید حاصل نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه طبق آمارهای رسمی کشور، در مصرف دارو،  انرژی و بسیاری از اقلام  از دنیا جلوتر هستیم، خاطرنشان کرد:  ما از کشور چین با 1.5 میلیارد جمعیت که 20 برابر جمعیت ایران را دارا است در مصرف انرژی جلوتر هستیم و این به دلیل آن است که برای منابعمان دلسوز نیستیم و بعضی‌ها بی‌رحمانه این مبلغ و منابع را به هدر می‌دهند.

مدیر حوزه علمیه آیت‌الله بهجت(ره) فومن با بیان اینکه اسلام در همه آیات و روایات به مصرف درست و صرفه‌جویی تاکید می‌کند، گفت: با مصرف بهینه، صرفه‌جویی و میانه‌روی اعتدال اثر می‌کند.