پیشکسوت قرآنی کشور با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا منویات قرآنی مقام معظم رهبری تحقق یابد، گفت: مهم‌ترین دغدغه و آرزوی جامعه قرآنی باید تحقق منویات قرآنی مقام معظم رهبری باشد.

محمود لطفی‌نیا، پیشکسوت قرآنی، با بیان اینکه در سالی که گذشت فعالیت‌های قرآنی غیر از فعالیت‌های فعلی نیز می‌توانست صورت بگیرد، گفت: امیدوارم در سال آینده شاهد ادامه روند فعلی در فعالیت‌های قرآنی باشیم و روز به روز بر ارتقای آن افزوده شود.

وی در مورد مهم‌ترین آرزوی قرآنی خود در سال جدید، با اشاره به اینکه تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری در بحث‌های قرآنی مهم‌ترین آرزوی قرآنی‌ام است، افزود: اگر همه عناصر فرهنگی موجود در جامعه اصلی‌ترین دغدغه‌شان رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد حفظ قرآن کریم و رسیدن به حافظان میلیونی قرآن کریم باشد، شاهد رسیدن به این مهم در آینده‌ای نزدیک خواهیم بود.

این مبتهل برجسته کشور در ادامه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه سال آینده منویات رهبری تحقیق یابد، گفت: امیدوارم با یک برنامه‌ریزی مناسب و کارشناسی شده بتوانیم در سال آینده بخش عظیمی از خواسته‌های مقام معظم رهبری در مورد تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم را محقق سازیم.
این داور مسابقات بین‌المللی قرآن اظهار کرد: بنده به عنوان یک عنصر فعال قرآنی در استان گیلان از گسترش محافلی که با موضوع حفظ قرآن کریم است، راضی نیستم؛ یعنی در این استان به همان میزانی که بحث قرائت قرآن دارای رشد است، بحث حفظ قرآن رشد نداشته است که باید برای این موضوع چاره‌اندیشی شود.

لطفی‌نیا گفت: اگر می‌خواهیم بحث حفظ نیزهمانند قرائت به آن رشد مطلوب برسد، باید همه نهادهای فرهنگی نسبت به این قضیه دغدغه جدی‌تری داشته باشند و این دغدغه‌ها هم لازم نیست آماری باشد، اگر استان‌ها مقداری از بابت برنامه‌های فرهنگی مستقل باشند و بر اساس وضعیت و ظرفیت بومی خود این برنامه‌ها را طراحی کنند، شاهد رشد بیشتری خواهیم بود.

وی افزود: اگر ظرفیت‌های بومی استان‌ها به رقابت با یکدیگر گذاشته شوند، قطعاً بسیار زودتر به آن چه که می‌خواهیم دست خواهیم یافت. ضمن اینکه باید تجربه و ایده‌هایی که فعالان قرآنی دارند بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

این پیشکسوت قرآنی کشور ادامه داد: مهم‌ترین نکته در بحث فعالیت‌های قرآنی این است که سرمایه‌گذاری بیشتر از وضعیت فعلی صورت بگیرد؛ بدون هزینه کردن نمی‌توانیم دغدغه‌هایی که مسئولان و بزرگان نظام دارند را برآورده کنیم. ما وقتی در بحث بودجه قرآنی کمبود داریم و برای نیم‌ درصد کل آن سنگ‌اندازی به وجود می‌آید و در نهایت از آن نیم درصد یک دهم آن برآورده می‌شود، نمی‌توانیم به چشم‌انداز در نظر گرفته شده، برسیم.

این داور مسابقات بین‌المللی قرآن در پایان با بیان اینکه اکثر مسئولان جرئت دادن وعده‌های بزرگ را ندارند، گفت: به نظر بنده مهم‌ترین وعده‌ای که در سال ۹۲ از سوی مسئولان داده شد، اما در نهایت عملی نشد، همان بحث بودجه فعالیت‌های قرآنی بود که امیدواریم در سال ۹۳ عملیاتی شود؛ اگر چه پیش‌بینی‌ها چیز دیگری را نشان می‌دهد.