«نفحات» مجموعه از جوان‌های تهرانیست که نزدیک به سه سال از آغاز فعالیت آنها می‌گذرد. اولین بار نیمه شعبان سه سال قبل بود که یکی از فارغ التحصیلان دبیرستان مفید تصمیم می‌گیرد دوستانش را جمع کند و با آنها یک برنامه میدانی برای جشن میلاد امام زمان(عج) برگزار کند. «نفحات» برگرفته از روایت رسول خداست که فرموده‌اند در طول حیات انسان نسیم‌هایی می‌وزد(نفحات) که انسان باید قدر آنها را بداند و استفاده کند.

امسال هم جوان‌های نفحات آماده برگزاری جشن نیمه شعبان شدند. این هفتمین برنامه میدانی و سومین برنامه آنها در نیمه شعبان است. آنها پیش از این در ماه محرم، عید غدیر و دیگر مناسبت‌های مذهبی برنامه‌های مختلفی را در تقاطع بلوار اندرزگو و خیابان قیطریه برگزار کرده بودند. آنها حالا اسم این تقاطع را، چهارراه نفحات گذاشته‌اند. سال گذشته و در ایام ولادت امام حسن(علیه السلام) به نانوایی‌های جنوب شهر تهران رفتند و تنور ۱۸ نانوایی را با نام امام حسن(علیه السلام) خریداری کردند.

این گروه وابسته به هیچ نهاد و ارگانی نیست. همه برنامه‌ها با همت عالی اعضا و کمک خیرین اجرا می‌شود.

۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۰۸۳۲۵۷۳۷۷۴۶۷۷۴

در یکی از فراخوان‌های آنها در شبکه‌های اجتماعی نوشته شده است: «ما یه گروه مردمى و خودجوش هستیم به نام نفحات. تقویممون رو ورق میزنیم و توى مناسبتهاى مختلف، دور همدیگه جمع میشیم و هدیه درست میکنیم، بعد میریم سر قرار همیشگیمون چهارراه نفحات! اونجا هدیه هامون رو به مردمى که ماشینشون پشت چراغ قرمز مونده، تقدیم میکنیم.»

سه سال قبل و در اولین برنامه نیمه شعبان، ۲۰۰۰ گل رز خریداری کردند و در این تقاطع به مردم هدیه دادند. سال قبل ۳۰۰۰ گل هدیه شد و حالا آنها ۴۰۰۰ گل را برای بسته‌های فرهنگی خود تدارک دیدند.

۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۲۰۵۸۴۸۶۷۷۴۷۲۰۴

وظایف از قبل تعیین شده است. ساعت ۶ صبح دو نفر از جوان‌ها به بازار گل امام رضا(علیه السلام) رفتند تا گل‌های رز را دسته دسته از گل فروشی‌ها خریداری کنند. آنها باید ۴۰۰۰ گل رز خریداری کنند.

۱۳۹۵۰۳۰۳۰۸۴۸۴۹۶۸۷۷۷۴۹۹۶۴۱۳۹۵۰۳۰۳۰۸۴۹۱۶۸۷۸۷۷۴۹۹۷۴

بسته‌های فرهنگی از روز قبل تهیه شده و باید در نهایت همراه گل‌ها به مردم هدیه شود.

۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۲۶۰۷۹۱۲۷۷۴۷۵۴۴۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۲۸۱۳۹۶۷۷۷۴۷۵۶۴۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۳۰۲۹۰۶۷۷۴۷۶۲۴جوان‌ها یکی یکی به محل قرار می‌آیند تا زمان‌بر ترین بخش ماجرا را انجام دهند. آنها باید ابتدا گل‌های رز را بی‌برگ کنند و بعد خارهایشان را بکنند. امروز ۴۰۰۰ گل رز زیر دست بچه‌های نفحات می‌رود تا پاک و تمیز شود.

۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۴۰۳۲۳۴۳۷۷۴۷۶۵۴ ۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۴۲۵۲۴۸۴۷۷۴۷۶۶۴ ۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۴۵۱۴۴۳۴۷۷۴۷۶۷۴

گروهی از جوان‌ها هم از ظهر به چهارراه نفحات رفته‌اند تا محل حضور بقیه را فضاسازی کنند.

۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۰۴۳۲۵۷۷۷۷۴۶۷۲۵ ۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۲۹۳۸۸۳۵۷۷۴۷۶۰۴

حالا دیگر بسته‌های فرهنگی و گل‌ها آماده شدند..

۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۴۶۳۰۷۵۳۷۷۴۷۶۹۴ ۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۵۳۲۷۶۶۵۷۷۴۷۷۴۴ ۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۵۳۵۹۴۲۸۷۷۴۷۷۶۴ ۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۵۴۳۱۹۸۷۷۷۴۷۷۷۴ ۱۳۹۵۰۳۰۲۱۳۵۵۰۴۸۴۲۷۷۴۷۷۸۴ ۱۳۹۵۰۳۰۲۱۴۰۷۳۶۱۰۷۷۴۷۸۲۴

کم کم نزدیک غروب است و نفحاتی‌ها به چهارراهشان می‌روند تا اینبار هم تقاطع اندرزگو و قیطریه را گلباران کنند. چراغ راهنمایی که قرمز می‌شود، جوان‌ها وسط چهارراه می‌روند و هدایایشان را تقدیم مردم می‌کنند.قبل از سبز شدن چراغ همگی از محل تردد خودروها خارج می‌شوند و دوباره منتظر چراغ قرمز بعدی می‌مانند.

۱۳۹۵۰۳۰۲۱۴۱۶۰۲۷۰۶۷۷۴۷۸۴۴

نیمه شعبان ۹۵ هم برگزار شد. جوان‌های نفحات تا حدود ساعت ۲۳ در چهارراهشان بودند و از مردم پذیرایی کردند. امسال هم جشن میلاد امام زمان(عج) در سراسر کشور مثل همیشه با رونق و با حضور مردم، پذیرایی مردم و شادی مردم برگزار شد.

گزارش: مهدی آقاموسی طهرانی

عکس: علی خاکسار

تسنیم/