نظم نوین جهانی و به عبارت دیگر نظم آمریکایی به ویژه بعد از جنگ جهانی دوم تثبیت و تداوم یافت.

گفتمان نظم آمریکایی برای تثبیت خود در عرصه‌های مختلف رژیم‌های خاص خود را بنا نهاده و کشورهایی که همسو و همراه آن هستند از مزایای این رژیمها بهره می‌برند و نهایتاً هژمون (آمریکا) از کارکرد این رژیمها منافع خود را در سطح جهانی دنبال می‌کند.

برای فهم موضوع به نهادهای مالی و پولی ایجاد شده بعد از جنگ جهانی دوم می‌توان اشاره کرد. ایالات متحده آمریکا در مقام یکی از قدرتهای برآمده از جنگ جهانی دوم به ایجاد رژیمهای پولی، مالی و تجاری تلاش می‌کند.

این سیستم‌ها در قالبهای صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی تبلور یافت. در واقع هنجارها و استانداردهای مالی، پولی و تجاری جهانی از رهگذر این رژیمها و سازمانهای برآمده از آن به سایر کشورهای دیکته شده و می‌شود.

در بعد رسانه‌ای هم همین وضع را شاهد هستیم. جریان مسلط رسانه‌ای در دست ساختارهای سلطه است و این جریان رسانه ای خود مسائل و موضوعات جهانی و بین المللی را “برجسته سازی” می‌کند و اولویت بندی اذهان عمومی‌جهانی را بر عهده دارد. از این‌رو است که بسیاری از اتهامات به کشورهایی که همسو با جریان سلطه نیستند وارد می‌شود و از جنایات برخی کشورهای همسو با این جریان می‌گذرد.

مجمع عمومی‌سازمان ملل به عنوان پارلمان جهانی یکی از مکانهایی است که می‌توان صدای جریانهای آزادی خواه و مستقل از جریان سلطه را به گوش جهانیان رساند. در نشست سالانه امسال این مجمع خانم «کریستینا فرناندز» رئیس جمهوری آرژاتین در سخنانی افشاگرانه از بی‌اعتباری اتهاماتی که کشورهای استکباری به جمهوری اسلامی‌ایران و حزب الله لبنان طی سالیان متمادی وارد کرده بود پرده برداشت.

اگرچه برخی شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای از پخش مستقیم این سخنرانی در راستای همسویی با جریان سلطه خودداری و ترجمه آن را قطع کردند اما شبکه‌های اجتماعی به طور گسترده سخنرانی کریستینا فرناندز دی کرشنر را منتشر کرده‌اند.

سخنان رئیس جمهور آرژانتین در مجمع عمومی‌سازمان ملل که در آن دخالت جمهوری اسلامی‌ایران را در انفجارهای بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ میلادی رد و از نظام سوریه و حزب الله لبنان و غزه حمایت کرد، باعث خشم این رسانه‌ها شد.

رئیس جمهور آرژانتین در سخنرانی مهم خود گفت : “یکسال است که شما نظام اسد را نظام تروریست می‌دانید. شما از مخالفانی که ما آنها را انقلابیون می‌دانستیم حمایت می‌کنید و امروز برای مهار انقلابیونی گردهم آمده ایم که روشن شده است آنها تروریست هستند و بیشتر آنان در شبکه‌های تروریستی عضویت دارند و از افراط گرایی به افراط گرایی هرچه بیشتر منتقل شده اند.”

فرناندز افزود: “نام حزب الله لبنان پیش از این در فهرست سازمانهای تروریستی گنجانده شده بود و روشن شده است حزب الله یک حزب بزرگ و به رسمیت شناخته شده در لبنان است. شما ایران را در پی انفجاری که در سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ میلادی روی داد متهم کردید و تحقیقاتی که ما انجام دادیم دخالت ایران را در این انفجار تأیید نکرد. شما قطعنامه جنگ با القاعده را پس از حوادث یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی صادر کردید، مجوز ورود (نظامی) به چندین کشور را دادید و مردمان آنها مانند عراق و افغانستان به این بهانه کشته شدند در حالی که این دو کشور همچنان از تروریسم رنج می‌برند”

رئیس جمهور آر‍ژانتین در ادامه گفت: “با بمباران غزه، عمق و شدت فاجعه ای که اسرائیل مرتکب شد روشن شد، شمار زیادی از فلسطینیان قربانی شدند در حالی که شما به موشکهایی که به اسرائیل اصابت کرد اهمیت دادید؛ موشکهایی که به اسرائیل اصابت کرد اما تأثیری نداشت و خساراتی در آنجا به بار نیاورد. امروز اینجا هستیم تا یک قطعنامه بین المللی درباره مجرم دانستن گروه «داعش» و مقابله با آن صادر شود در حالی که داعش مورد حمایت چند کشور شناخته شده است و شما بهتر از دیگران آنها را می‌شناسید و داعش هم پیمان برخی قدرتهای بزرگ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است!”

سخنان افشاگرانه رئیس جمهوری آرژانتین و نوع واکنش به این سخنان به ما یادآوری می‌کند که در گفتمان سلطه «هر که با ما نیست علیه ماست» در واقع “دگر” جریان سلطه “صداهای آزادی‌خواهانه” است. دروغهای بزرگ جریان سلطه سالهای متمادی در “رژیمهای” رسانه ای ساری و جاری است و اولویتهای اذهان عمومی‌را پس و پیش می‌کند. نمونه اخیر آن تهدید “داعش” است که چند سال پیش که مشغول کشتار در سوریه بودند محلی از اعراب نداشتند و حال در اذهان عمومی‌جهانی به عنوان تهدیدی برای غرب و جامعه جهانی! به شمار می‌روند.