به مناسبت ۲۱ شهریور شهادت روحانی مبارز محمد خیابانی

0
487
روحانی مبارز محمد خیابانی

در این پست از سراج8 به یاداداشتی از وحید لقمانی به مناسبت سالروز شهادت روحانی مبارز محمد خیابانی میپردازیم.

محله “خیابان” تبریز را می توان به نوعی محله آزادی خواهان تبریز نامید. محله ای که محل سکونت باقرخان و مرکز فرماندهی جنبش مشروطه خواهان بوده است. منزل حاج سیدحسین خامنه ای ( پدربزرگ مقام معطم رهبری و پدرزن شیخ محمدخیابانی) پیشنماز مسجدخامنه و از پیشگامان نهضت مشروطه و سیدجواد خامنه ای نیز در این محله زیست کرده است که بعد ها فرزند بزرگوار ایشان سیدعلی خامنه ای ولی امر مسلمین می شود.
شیخ محمدخیابانی رهبر مشروطه خواهان تبریز نیز در این محله سکونت داشته و محله خیابان تبریز مرکز جوشش نهضت آزادیستان بوده است.

شیخ محمد خیابانی را می توان میرزاکوچک تبریز نامید. از مشروطه خواهان که رهبری مردم تبریز را بر علیه قوای متجاوز روس تحت عنوان “نهضت آزادیستان” برعهده داشتند. نسبت به عملکرد های دولت مرکزی معترض بودند و بارها به خاطر قراردادهای ذلت بار حکومت وقت از جمله قرار داد ۱۹۱۹ اعترض کردند و نتیجه همین قیام ها و اعتراض ها باعث لغو امتیاز ذلت بار۱۹۱۹ انگلیس شد.

از جمله مقاومت های نهضت روحانی مبارز محمد خیابانی مقابله با عثمانی هایی بود که به تبریز قشون کشی کرده بودند و درصدد جدایی آذربایجان از ایران بودند. حکومت مرکزی حتی سربازهم برای مقابله با عثمانی ها به تبریز نفرستاد و تبریزی ها به رهبری محمدخیابانی یک تنه در مقابل قوای عثمانی ایستادند. این اقدامات محمدخیابانی باعث شده است که ملی گرایان هم شخصیت محمدخیابانی را بستایند.

شیخ محمد خیابانی نیز در جریان همین مبارزات آزادی خواهانه شهید می شود. در پایان حیات دنیایی، شیخ محمد خیابانی از جمله های معروفی که هنگام مرگ از زبان اکثر حسینی صفتان خارج شده را بیان می کند: “مرگ شرافت مندانه بهتر از مرگ بی شرفانه است.”
که بعدها همین جمله ایشان شعار قیام های بعدی مردم تبریز در مقابل متجاوزین می شود.

پ.ن یادداشت فوق برداشتی از کتاب “شرح حال و اقدامات شیخ محمد خیابانی” به قلم گروهی از دوستان ایشان است که در سال ۱۳۰۴ در چاپخانه ایرانشهر چاپ شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

− 1 = 5