بهروز محمدی، مدیر بنیاد شهید و امور ایثارگران فومن اظهار کرد: یادواره سردار شهید مجید مرآت در فومن برگزار می‌شود.

وی افزود: این یادواره روز پنجشنبه(۳تیر) ساعت ۲۲:۳۰ با حضور خانواده معظم شهدا، مسئولان و مردم شهیدپرور فومن در مسجد بالا محله این شهرستان برگزار می‌گردد.

پاسدار شهید مجید مرآت، در اول اردیبهشت سال ۱۳۴۰ در شهرستان فومن پا به عرصه وجود گذاشت و در خانواده‌ای مومن و پرهیزگار پرورش یافت و از همان دوران کودکی بسیار آرام و صبور و با گذشت بودو در تمام دوران تحصیل، اطرافیان وی را دانش آموزی پر تلاش و جدی می‌شناختند و هر ساله با نمرات عالی مدارج تحصیلی را پشت سر می گذاشت.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، این شهید بزرگوار نوجوانی متدین و دلیر بود و با جسارت و شهامت در تظاهرات حضور می یافت و با وجود سن کم خود، نقش موًثری در براه انداختن راهپیمائی های اعتراض آمیز، علیه حکومت استبداد پهلوی داشت، و به همین علت از سوی ماموران شاه دستگیر و مدتی در شهربانی فومن بازداشت و مورد اذیت و آزار عوامل رژیم قرارگرفت.

شهید مرآت کمتر لب به سخن می‌گشود و بیشتر فکر می‌کرد و رابطه عاشقانه‌ای با پروردگار لایزال داشت. و دوستانش می گویند: مجید شب‌ها به خواب راحت پشت پا می‌زد و جان و روحش را به زمزم، زمزمهً نماز شب و حلاوت دل نشین دعای نیمه شب صفا می‌بخشید، و بسیاری از روزها دست از طعام می‌کشید تا به ضیافت الهی راه یابد وتنها خرما و نان و پنیر غذای افطاری او بود. سردار شهید مرآت انس و علاقه عجیبی با قرآن داشت و با حزنی خاص به تلاوت قرآن مجید می‌پرداخت تو گویی حکایت از فراقی می کرد.

در سال ۱۳۶۰ برای ادای به تکلیفی که بر خود واجب می‌دانست به دفاع از کیان امت اسلامی خود را کاملا آماده و رو بسوی جبهه‌های غرب کشور عزیمت نمود و مدت زیادی در منطقه غرب و کردستان بعنوان فرمانده جندالله در مریوان و جانوران و بسیاری از محورهای منطقه کردستان، را بر عهده گرفت و در اکثر عملیاتهای غرب کشور حضوری شجاعانه داشت. او با همت والای خود توانست موجبات آزاد سازی قسمت‌های از مناطق اشغال شده توسط دشمنان غاصب، شود و از اشغال در آوردن دهها روستا از دست گروهک‌های ملحد کومله و دمکرات را فراهم نماید.

در سال ۶۴ با توجه به مدیریت و فرماندهی در خورتحسین این شهید دلاور و بزرگوار فرماندهی محور دیزلی از توابع شهرستان مریوان را که علاوه بر داشتن گردان‌های عملیاتی ، محل استقرار نیروهای پدافندی نیز بود به وی سپرده شد. خبر رشادت‌ها، دلیرمردی‌ها و توانمندی‌های مجید بگوش فرماندهان بعث عراق نیز رسیده بود، لذا برای بدست آوردن سرش جایزه گذاشتند.

وی گفت: مجید، اواخر سال ۶۵ به در خواست دوست و همرزم دلیرش شیهد حجت نظری فرمانده گردان حضرت ابوالفضل العباس (ع) به منطقه جنوب هجرت نمد و در کنار او مشغول به مبارزه و نبرد با دشمنان بعثی شد، و در عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه به شایستگی درخشید.

او پس از شهادت شهید حجت نظری فرماندهی گردان حضرت ابو الفضل (ع) را پذیرفت  و در ادامه راه آن شهید بزرگوار در عملیات نصر ۴، در منطقه ماووت عراق شرکت و در تاریخ۶ تیر سال ۶۶ به درجه رفیع شهادت نائل آمد و در کنار همرزمان دلیرش در مزار شهدای شهرستان فومن در جوار حضرت حق تعالی ماًوا گزید.

شهید-مرآت

بهجت نیوز/