برگزاری نخستین جشنواره سرود فجر در گیلان

0
625

به گزارش پایگاه خبری سراج8 از رشت، سید غلامرضا امیری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اولین جشنواره ملی و بین‌المللی سرود فجر که با هدف اعتلای جریان سرود و گروه‌ های سرود، جریان سازی، ترویج و تبلیغ سرود در گیلان ، توانمندسازی گروه ‌ها و مربیان سرود، تربیت و کشف استعدادهای پنهان سراسر استان، شناسایی و معرفی گروه ‌های سرود برتر و الگو و تولید سرود و نماهنگ در موضوعات جشنواره از بهمن ماه ۱۴۰۰ لغایت فروردین ۱۴۰۱ در گیلان برگزار می‌شود و گروه ‌های شاخص و منتخب به رقابت‌ های ملی و بین ‌المللی راه خواهند یافت .

وی با اشاره به این که سرود و آواهای انقلابی از اول انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مورد عنایت و توجه جریان انقلاب بوده و نقش مؤثری در حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی و حماسه سازی ملت داشته است، اظهار کرد: مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای، از سرود به عنوان یک اقدام جریان ساز نام بردند که می‌تواند مانند هوای تازه و بهاری نفوذ کند و اثرگذار باشد و در همین راستا از سرود نماهنگ «ارغوان»، سرود نماهنگ «ایران ما» و… که توسط خانه سرود و موسیقی بسیج تولید شد، به عنوان یک کار پسندیده و شایسته نام بردند. در یک دهه اخیر گروه‌های سرود در سراسر کشور در مناسبت‌ها و موضوعات مهم انقلاب اسلامی همواره نقش آفرینی کرده‌اند .

معاون فرهنگی و هنری سپاه قدس گیلان گفت: با شیوع ویروس منحوس کرونا سرود یک فناوری برای برگزاری جشن‌های خیابانی نیمه شعبان و عید سعید غدیر و… شد که توانست نشاط و شادی را در محله‌ها و شهرها و روستاها به ارمغان آورد و در گیلان هم گروه‌ها ی سرود مختلف در این نشاط و شادی نقش و ی ژه‌ا ی داشتند.

دبیر اولین جشنواره ملی و بین‌المللی سرود فجر گیلان ادامه داد: برگزاری یک جشنواره فاخر ملی سرود ضروری به نظر می‌رسید و بنابر این ضرورت مهم، اولین دوره جشنواره ملی و بین‌المللی سرود فجر در استان گیلان با همت معاونت فرهنگی هنری سپاه قدس و هم زمان با سراسر کشور و در چهار قالب سرود، آکاپلا (هم خوانی گروه های سرود بدون موسیقی)، بازخوانی سرودهای آماده و هم چنین طرح و ایده ساخت نماهنگ برگزار می ‌شود.

امیری افزود: علاقه مندان به شرکت در این جشنواره، می ‌توانند آثار تولیدی خود در زمینه موضوعات جشنواره «امید به آینده»، «ائمه اطهار علهیم السلام»، «شخصیت‌های ملی و مذهبی (امام و شهدا، مفاخر استانی، خانواده‌های شهدا و جانبازان و …)»، « نوجوان ایرانی، آینده ساز ایران»، «سبک زندگی (ایرانی، اسلامی )»، «کالای ایرانی، اقتصاد مقاومتی و تولید»، « مقاومت و تمدن نوین اسلامی»، «مقابله با استکبار جهانی و صیهونیسم»، «ایران در مسیر پیشرفت و اقتدار»، «مقابله با کرونا، شهدا و مدافعان سلامت»، «خانواده، جمعیت»، «بیانیه گام دوم، ظرفیت‌ها، عدالت پروری و…» و بخش ویژه «پرداختن به شخصیت و مکتب سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس» را برای ارزیابی و داوری ازطریق وب سایت جشنواره به نشانی http://festivalsorood.ir ارسال کنند.

معاون فرهنگی هنری سپاه قدس گیلان در رابطه با جدول زمانبندی این جشنواره نیز خاطرنشان کرد: شروع فراخوان جشنواره ۳۰ دی ‌ماه امسال بوده و پایان مهلت ارسال آثار نیز ۳۰ بهمن‌ماه تعیین شده است؛ این جشنواره در دو مرحله استانی و کشوری برندگان خود را خواهد شناخت.

به گفته امیری ، اجرای مرحله استانی جشنواره، اسفندماه امسال است که بعد از آن با پخش آیتم گروه‌ های منتخب از شبکه ‌های استانی و دریافت آرای مردمی از طریق رسانه‌های استانی در نوروز ۱۴۰۱، برنامه اختتامیه را بین روزهای ۲۵ تا ۲۹ فروردین سال جدید برگزار خواهیم کرد.

معاون فرهنگی و هنری سپاه قدس گیلان با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای گروه‌های منتخب در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، گفت: در نهایت این جشنواره با برگزاری مسابقه بزرگ تلویزیونی سرود کشوری (تلنت) در تیرماه ۱۴۰۱ به کار خود پایان خواهد داد.

دبیر اولین جشنواره ملی و بین‌المللی سرود فجر گیلان ادامه داد: علاقمندان جهت ثبت نام و ارسال آثار به سایت جشنواره به آدرس http://festivalsorood.ir مراجعه کنند.

به گفته امیری جوایز این دوره از جشنواره به شرح زیر است:

کشوری:

الف) بخش سرود:

هدایای مقام اول: ۵۰۰ میلیون ریال هدیه نقدی، لوح تقدیر و تندیس جشنواره به همراه حمایت ساخت یک نماهنگ
هدایای مقام دوم: ۳۰۰ میلیون ریال هدیه نقدی، لوح تقدیر جشنواره به همراه حمایت از ساخت یک قطعه سرود
هدایای مقام سوم: ۲۰۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر جشنواره
هدایای گروه‌ها ی شایسته تقدیر: ۵ گروه برتر شایسته تقدیر هر کدام ۳۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر جشنواره
مقام نخست بخش بین الملل: ۳۰۰ میلیون ریال هدیه نقدی، لوح تقدیر و تندیس جشنواره به همراه حمایت در ساخت یک قطعه دو زبانه
مقام دوم بخش بین الملل: ۱۵۰ میلیون ریال هدیه نقدی و لوح تقدیر

ب) آکاپلا:

هدایای مقام اول: ۳۰۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر جشنواره و تندیس جشنواره
هدایای مقام دوم: ۱۵۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر جشنواره
هدایای مقام سوم: ۵۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر جشنواره

پ) آرای مردمی:

هدایای مقام اول آرای مردمی: ۴۰۰ میلیون ریال هدیه نقدی، لوح تقدیر و تندیس جشنواره
هدایای مقام دوم آرای مردمی: ۲۰۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر جشنواره
هدایای مقام سوم آرای مردمی: ۱۰۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر جشنواره

ت) بازخوانی:

هدایای مقام اول: ۱۵۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر و تندیس جشنواره
هدایای مقام دوم: ۱۰۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر جشنواره
هدایای مقام اول: ۵۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر جشنواره

ث) بخش ایده:

به ۳ ایده برتر برای اجرا تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال حمایت برای اجرای ایده به همراه لوح تقدیر تقدیم می‌گردد.

ج) تنظیم کننده: بهترین تنظیم کنندگان گروه‌ها ی سرود شرکت کننده در جشنواره

هدایای مقام اول: ۱۰۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر و تندیس جشنواره
هدایای مقام دوم: ۵۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه لوح تقدیر جشنواره

چ ) شاعر و ترانه سرا: بهترین شعر و ترانه سرود گروه‌ها ی شرکت کننده در جشنواره

هدایای مقام اول: ۵۰ میلیون ریال هدیه نقدی، به همراه لوح تقدیر و تندیس جشنواره
هدایای مقام دوم: ۳۰ میلیون ریال هدیه نقدی، به همراه لوح تقدیر جشنواره

ح) آهنگساز: بهترین آهنگ سازان گروه‌ها ی سرود شرکت کننده در جشنواره

هدایای مقام اول: ۵۰ میلیون ریال هدی ه نقدی، به همراه لوح تقدیر و تندیس جشنواره
هدایای مقام دوم: ۳۰ میلیون ریال هدیه نقدی، به همراه لوح تقدیر جشنواره

خ ) جایزه و نشان شهید سلیمانی:

به بهترین گروه سرود با موضوع سردار دلها هدیه به مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال هدیه نقدی به همراه نشان ویژه شهید سلیمانی و لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

22 − 16 =