مهدی حقی عصر امروز در جمع خبرنگاران با تشریح اهمیت فعالیت گروه‌های جهادی اظهار کرد: پس از فرمان حضرت آقا مبنی بر فرهنگ جهادی، حرکت‌هایی برای رفع محرومیت در مناطق روستایی آغاز شد.

وی حرکت جهادی را فرآیندی برای آبادانی و توسعه نقاط محروم جامعه دانست و تصریح کرد: آبادانی دل، هدف نخست گروه‌های جهادی است.

مسئول ستاد جهادی شهید اسماعیل سیرت‌نیا از فعالیت گروه‌های جهادی دیگر نظیر عاشورا، کبوتران حرم و… با همکاری بسیج سازندگی سپاه، قرب کوثر خاتم و… خبر داد.

وی با بیان اینکه اردوی جهادی در سال ۹۵ در روستای محروم و دورافتاده «کوهستان حویق» تالش برگزار می‌شود، گفت: این روستا یکی از نقاط محروم و فاقد جاده، آب، برق، مدرسه و… بوده که نشان می‌دهد به‌راستی محرومیت گیلان زیرسرسبزی آن پنهان مانده است.

حقی با اشاره به اینکه در روستای مذکور ساخت مدرسه دو کلاسه برای ۴۰ دانش‌آموز، غسالخانه، خانه عالم و… در برنامه است، خاطرنشان کرد: روستای کوهستان حویق یک‌هزار و ۵۰ نفر جمعیت شیعه و سید، شش شهید و یک مفقودالاثر دارد.

وی احداث سرویس‌بهداشتی در روستای مذکور را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: یک مسجد در حال تخریب نیز در این روستا وجود دارد که بازسازی آن در حال پیگیری است.

این مسئول توجه به قابلیت‌های روستای محروم کوهستان حویق برای رونق اقتصادی منطقه در راستای اقتصاد مقاومتی را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و افزود: در این راستا کارگروه اقتصاد مقاومتی شکل گرفت و قالی‌بافی و گلیم‌بافی در روستا ایجاد شد و برای تأمین مربی و وام‌های خوداشتغالی باید تمهیداتی اندیشیده شود.

وی لمس و درک فقر را از اهداف دیگر گروه‌های جهادی در نقاط محروم ذکر کرد و یادآور شد: دانش‌آموزان روستا به زبان آذری تسلط دارند و فارسی نمی‌دانند و سعی کردیم تا با انتخاب چند طلاب آشنا به زبان آذری ارتباط خوبی با آنها برقرار کنیم.

حقی تشکیل کارگروه آموزشی و فرهنگی را از دیگر برنامه‌های ستاد جهادی شهید سیرت‌نیا عنوان کرد و یادآور شد: این کارگروه ناظر بر فعالیت کارگروه اقتصاد مقاومتی و افزایش سطح آموزشی است.

وی بیشتر روستاییان مذکور را افراد بی‌سواد و کم‌سواد خواند و متذکر شد: کوهستان حویق جزو محروم‌ترین مناطق گیلان محسوب می‌شود که پس از ۳۷ سال از انقلاب هنوز جاده، راه، برق، آب و… ندارد.

تشکیل کارگروه بهداشت و درمان در روستای محروم کوهستان حویق

دبیر اجرایی ستاد جهادی شهید اسماعیل سیرت‌نیا نیز در نشست مذکور از تشکیل کارگروه فرهنگی و بهداشت و درمان در این ستاد برای منطقه محروم کوهستان حویق خبر داد.

مهدی رئوف، بهداشت اولیه کودکان، اقتصاد مقاومتی، آموزش باغداری، پرورش مرغ بومی، بهداشت جایگاه دام و… را از  برنامه‌های اردوی جهادی در روستای مذکور برشمرد.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰ تا ۱۰۰ دانش‌آموز زیر ۱۶ سال روستای کوهستان حویق محروم از تحصیل هستند، تصریح کرد: آموزش احکام، قرآن، رایانه و… از برنامه‌های اردوی جهادی است.

این مسئول با اشاره به اینکه در بحث اقتصاد مقاومتی در صنایع‌دستی مدارک فنی و حرفه‌ای داده می‌شود، خاطرنشان کرد: پیگیر کارهای خوداشتغالی می‌شویم تا درآمدزایی کنند.

وی انجام کار مطالعاتی در زمینه اقتصاد مقاومتی نظیر زنبورداری، پرورش قارچ و… را از دیگر  برنامه‌های ستاد جهادی شهید سیرت‌نیا عنوان کرد.